Snoubenka prince Harryho to nemá lehké. Zvládne náročný test?

Stát se součástí britské královské rodiny neznamená pro snoubenku prince Harryho Meghan Markleovou automaticky získat britské občanství. Kromě šprtání královských ceremonií a (ne)psaných pravidel tak na ni čeká ještě přísný imigrační proces včetně dotazníku plného otázek na obskurní fakta o Británii.
Jak vysoké je Londýnské oko? Kdo otevřel první indickou restauraci v Británii? Jak se jmenovala pátá manželka krále Jindřicha VIII.? Všechny tyto otázky mohou Markleovou potkat v testu pro žadatele o britský pas. Pokud na ně ještě nezná odpověď, měla by se začít učit.
Právník Colin Yeo, který se specializuje na britský imigrační proces, označuje cestu vedoucí k občanství jako "neskutečně komplikovanou". "Je velmi jednoduché udělat chybu, protože požadavky jsou velice striktně dané," citovala jej agentura AP.
Nároky na uchazeče zpřísnila konzervativní vláda v roce 2012 ve snaze přiblížit se k cíli na snížení čisté imigrace pod úroveň 100 tisíc osob na rok. Aktuálně je stále nad 200 tisíci. Kritici současných pravidel je považují za tvrdá a nespravedlivá. Bohatým žadatelům podle nich dávají výhodu oproti těm méně majetným.
Vydělává princ dost a není vztah fingovaný?
Lidé pocházející ze zemí mimo Evropskou unii, kteří vstupují do manželství s občany Británie, musejí zpravidla obdržet manželské vízum a poté žít pět let v Británii, než mohou požádat o trvalý pobyt nebo občanství. Aby získala vízum, bude muset Markleová předložit důkazy, že její vztah s Harrym není fingovaný a že se svým prvním manželem Trevorem Engelsonem se opravdu rozvedla.
Dále bude muset doložit, že Harry vydělává alespoň 18.600 liber (538.000 Kč) ročně, nebo má našetřeno alespoň 62.500 liber (1,8 milionu Kč), a že dokáže zajistit ubytování, aniž by k tomu potřeboval využít veřejných prostředků. To by pro tento konkrétní pár neměl být problém, stejně jako poplatky spojené s celým procesem, které se mohou vyšplhat až k 7000 liber (přes 200.000 Kč).
Americká akademička Caitlin Milazzová, která britské občanství získala v lednu, Markleové radí, aby si při přípravě své žádosti dávala pozor na detaily. "Pravidla jsou poměrně komplikovaná, ale obecně platí, že když máte o procesu přehled, příprava je pak o něco snazší," řekla Milazzová.
Snoubenka britského prince bude mít nepochybně k ruce nejlepší dostupné právní a administrativní poradce, zároveň se jí také může dostat speciální péče. Za výjimečných okolností totiž imigrační úředníci mají právo v některých bodech přimhouřit oko.
Kdo byl první indický restauratér?
Stejně jako všichni ostatní ale s největší pravděpodobností bude muset Markleová absolvovat test "Life in the U.K." (život ve Spojeném království). Sada otázek známá svou výstředností pokrývá témata od historie a literatury až po tradice a politiku a podle kritiků vyžaduje znalosti, kterými disponuje jen málokterý Brit.
Profesor práva na anglické Durhamské univerzitě a autor knihy na téma britského občanství Thom Brooks radí Markleové, aby si zapamatovala, že Londýnské oko je vysoké 135 metrů, že první indický restauratér se jmenoval Sake Dean Mahomed a dále jména všech šesti manželek Jindřicha VIII. Uspět v testu podle Brookse není až tak složité, pokud člověk prostuduje oficiální příručku, avšak celé úsilí prý absolventovi nic moc nepřinese.
Brooks se narodil ve Spojených státech a imigračním řízením si také prošel. Test přirovnal ke "špatnému hospodskému kvízu". "Hospodské kvízy jsou zábava. Tenhle kvíz nebyl zábava. A ty vědomosti za to učení nestály," řekl.