Dnes je čtvrtek 5. října 2023., Svátek má Eliška
Počasí dnes 8°C Polojasno

Vláda odkývala Černochové obrannou strategii: Prioritou je příprava na dlouhou obrannou válku

Tiscali.cz 4. 10. 2023
Hlavní úlohou české obranné politiky je v důsledku rostoucí agresivity Ruska příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi. Uvádí to nová obranná strategie, kterou dnes schválila vláda.

Nejvyšší soud zrušil staré tresty za demonstraci mániček v roce 1966

Tiscali.cz 4. 10. 2023
Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudky nad 14 muži, kteří se v roce 1966 zúčastnili protestu „mániček“, tedy dlouhovlasých mladíků. Zprostil je obžaloby podané tehdejší prokuraturou pro výtržnictví, u některých také pro příživnictví. Vyhověl tak stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na elektronické úřední desce.

Obyvatelstvo ČR v průměru mládne - ale jen kvůli migraci z Ukrajiny

Tiscali.cz 4. 10. 2023
Migrační vlna z Ukrajiny, která zahrnovala zejména děti a ženy v produktivním věku, lehce zbrzdila stárnutí populace v Česku. Průměrný věk obyvatel ČR, který plynule rostl od počátku 80. let minulého století, loni díky migraci klesl na 42,6 roku. Bylo to o 0,2 roku méně než v roce 2021. Ze stejného důvodu také vzrostl podíl dětí v populaci, a to nejvýrazněji od konce druhé světové války. Vyplývá to z demografických dat, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

McCarthy si svými ústupky znepřátelil radikální republikány, demokraty i Bílý dům

Tiscali.cz 4. 10. 2023
Společensky založený šéf americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy rozdal mnoho slibů na všechny strany a doplatil na to, že je nedokázal splnit. Jeho pád také ukazuje, jakou výzvou je snaha o řízení republikánské většiny, která si však nechce nechat vládnout. Ve své analýze k odvolání předsedy dolní komory Kongresu, které v historii Spojených států nemá obdoby, to napsal list The New York Times (NYT).

Slovensko od čtvrtka kvůli migraci zavede kontroly na hranicích s Maďarskem

Tiscali.cz 4. 10. 2023
Slovensko od čtvrtka na deset dnů zavede kvůli migraci kontroly na hranicích s Maďarskem, rozhodla dnes vláda v Bratislavě. Podobný krok vůči Slovensku v úterý ohlásily Česká republika, Polsko a Rakousko. Slovenský premiér Ľudovít Ódor řekl, že kontroly budou namátkové; tato opatření však podle něj velký výsledek pro Evropu mít nebudou.

EU, Rusko a USA spolu tajně jednaly před ázerbájdžánským útokem na Karabach

Tiscali.cz 4. 10. 2023
Představitelé Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září sešli v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, jejichž cílem bylo vyřešit patovou situaci ohledně Náhorního Karabachu. Stalo se tak jen několik dní předtím, než Ázerbájdžán podnikl vojenskou ofenzivu s cílem dostat území spravované etnickými Armény pod svou kontrolu.

Aktualizováno: Republikánští rebelové uspěli: McCarthy jako šéf sněmovny USA skončil

Tiscali.cz 3. 10. 2023
Republikán Kevin McCarthy přišel o funkci předsedy americké Sněmovny reprezentantů, když návrh na jeho odvolání vedle hrstky stranických rebelů podpořili všichni hlasující kongresmani Demokratické strany. McCarthy byl teprve třetím šéfem zákonodárné komory, který byl v jejích 234 let dlouhých dějinách vystaven pokusu o odvolání, a jako první z této bitvy odchází poražený, napsal list The New York Times.

Elektromobily pro všechny a za každou cenu jsou nesmysl a dárek Číně, říká Salvini

Tiscali.cz 3. 10. 2023
Elektrická auta pro všechny a za každou cenu jsou nesmysl a jen obrovský dar Číně. Na slavnostním zahájení veletrhu Expo Ferroviaria zaměřeném na železnici to v úterý v Miláně prohlásil italský ministr infrastruktury a dopravy Matteo Salvini.