Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Chorvatsko bude od ledna součástí schengenu, Rumunsko a Bulharsko mají smůlu

Tiscali.cz 8. 12. 2022
Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující z Česka a dalších částí zóny volného pohybu budou moci do Chorvatska dojet bez hraničních kontrol od začátku příštího roku. Naopak na přijetí Rumunska a Bulharska se ministři neshodli.

Odvolaný peruánský prezident Castillo byl obviněn ze vzpoury a spiknutí

Tiscali.cz 8. 12. 2022
Bývalý peruánský prezident Pedro Castillo byl zadržen a obviněn ze vzpoury a spiknutí. Stalo se tak poté, co jej parlament jasnou většinou odvolal z funkce. Reagoval tak na jeho oznámení, že má v úmyslu zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Nedlouho po Castillově odvolání složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru.

Na googlu už smíme najít jen pravdu a nic než pravdu, rozhodl soud EU

Tiscali.cz 8. 12. 2022
Internetový vyhledavač Google musí z výsledků vyhledávání odstranit odkazy na informace, které jsou prokazatelně nepravdivé. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož ovšem společnost sama nemusí aktivně pravdivost informací ověřovat. Přesvědčivé důkazy musí poskytnout člověk, který o vymazání konkrétního odkazu žádá.

Co pod stromeček doporučují známé české osobnosti a influenceři?

Inzerce 8. 12. 2022 INZERCE
Blíží se Vánoce a stále nevíte, čím své blízké obdarovat? Zeptali jsme se českých známých osobností. Zpěvačka Monika Bagárová doporučuje sluchátka, akrobatický letec Martin Šonka hodinky a bloger Milan Bez Mapy zase notebook. Fotograf Lukáš Kimlička zase doporučuje telefon, který fotí nadprůměrně dobře. Ať už jsou členové vaší rodiny vášnivými fotografy či sportovci, vhodnými technologiemi určitě potěšíte.

Putin: Rusko bude bránit své zájmy všemi prostředky, hrozba jaderného konfliktu roste

Tiscali.cz 7. 12. 2022
Rusko je v případě potřeby připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Varoval, že narůstá hrozba jaderného konfliktu. Rusko podle něj nemělo jinou možnost, než se v únoru uchýlit k vojenské intervenci poté, co prozápadní Ukrajinci sami v roce 2014 zahájili „válku“ a začali utlačovat obyvatele Donbasu. Polští nacionalisté sní o záboru západní Ukrajiny a jediným garantem její celistvosti a suverenity může být Rusko, tvrdil dnes také bez konkrétních důkazů ruský prezident.

Volba byla jasná: Osobností roku podle časopisu Time je ukrajinský prezident Zelenskyj

Tiscali.cz 7. 12. 2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal osobností letošního roku podle časopisu Time. Ukrajina od února čelí ruské invazi a Zelenskyj, který v čele země stojí od roku 2019, je od té doby symbolem ukrajinského odporu. Magazín při ocenění symbolicky vzpomněl i na nezlomného ducha Ukrajiny.

Extremisté v Německu údajně chystali převrat, podle Bystroně hrozí nebezpečí spíš od migrantů

Tiscali.cz 7. 12. 2022
Zadržená teroristická skupina v Německu plánovala vybudovat novou armádu a existoval také plán na násilný vpád do sídla parlamentu. Dnes to na tiskové konferenci v Karlsruhe prohlásil nejvyšší státní zástupce Peter Frank. Řekl také, že extremisté zastávali různé spiklenecké teorie včetně teorie amerického konspiračního hnutí QAnon. Osm z 25 zadržených je podle Franka již ve vyšetřovací vazbě.

Česká vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o dva týdny

Tiscali.cz 7. 12. 2022
Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.