Dvacet let od smrti princezny, která odmítla 'poslouchat'

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Snímky vraku auta z pařížského tunelu poblíž Place de l'Alma tehdy v mžiku obletěly celý svět. Byla v něm zaklíněna těžce zraněná Lady Diana. Zatímco jejího přítele Dodi Al-Fayeda a řidiče Henriho Paula náraz zabil na místě, ona zemřela 31. srpna 1997 v nemocnici. Připomeňme si některé zajímavosti ze života ženy, která byla se světem vysoké aristokracie pevně spjatá, zároveň do něj však tak trochu nepatřila.

Lady Diana v roce 1985 během své cesty po Austrálii

Lady Diana v roce 1985 během své cesty po Austrálii,zdroj: Profimedia.cz

Diana měla ke královské rodině blízko už odmala. Pocházela z prominentní, aristokratické rodiny Spencerových, která s ní udržovala celkem úzké styky. Obě Dianiny babičky byly dvorními dámami královny matky a "babička Ruth" patřila dokonce k jejím blízkým přítelkyním. Diana navíc vyrůstala u zámku Sandringham v domě, který měli Spencerovi pronajatý přímo od Alžběty II., jež s rodinou trávila na zdejším panství svátky. Diana si tak jako dítě hrávala s princi Andrewem a Edwardem. Jinak měl ale život Spencerových do idylky poměrně daleko.

Neočekávaná dcera

Budoucí manželka následníka trůnu se narodila 1. července 1961 jako třetí dcera vikomtovi Johnu Spencerovi a Frances, rozené Roche, kteří doufali v syna. I proto trvalo týden, než pro další holčičku  vybrali jméno Diana Frances.

Jméno Diana přitom bylo inspirováno vzdálenou příbuznou Dianou Russell, vévodkyní z Bedfordu. Obě ženy nakonec nespojovalo jen jméno. Dáma, která žila v osmnáctém století, se totiž měla tajně vdát za následníka trůnu Fredericka, prince z Walesu. Ze sňatku nakonec sešlo a šlechtična se stala manželkou vévody z Bedfordu, stejně jako její pozdější jmenovkyně však zemřela příliš brzy - v pouhých 25 letech ji zabila tuberkulóza. Během svého krátkého života porodila chlapce, který zemřel krátce po porodu.

Co rozbilo rodinu

Smrtí dítěte byla rodina Spencerových poznamenaná i v době, kdy přišla na svět malá Diana. Frances a John se totiž předtím chlapce dočkali, ale žil pouhých deset hodin. Frances pak skončila na klinice, kde měli zjistit, kde nastal problém.

O rok později se sice narodila zdravá dcera a nakonec se pár dočkal i vytouženého syna, ovšem právě ten popsal zkušenost s klinikou jako velice ponižující událost, která patrně významně podkopala rodinné vztahy.

"Pro mé rodiče to byly příšerné časy a pravděpodobně příčina jejich rozvodu, protože si nemyslím, že se přes to někdy přenesli," popsal později Charles Spencer. Spencerovi se rozvedli, když bylo Dianě sedm, později skončila v péči otce. Když James v půli 70 let zdědil titul hraběte, stala se oficiálně "Lady Dianou".

Příliš velká na tancování

Ostatně i její první roky života měly v jistém ohledu aristokratický, možná až zastaralý punc. Ačkoliv to v druhé polovině 20. století nebylo příliš typické, Diana se poměrně dlouho vzdělávala doma. Teprve v devíti letech ji poslali do prestižní internátní školy.

Diana prý nebyla moc dobrá studentka, zato vynikala ve sportu, měla ráda lidi a  také tanec - chodila do baletu, studovala step. Sny o kariéře tanečnice však musela opustit ve chvíli, kdy bylo jasné, že pro tuto profesi příliš vyroste. Jako manželka následníka trůnu se později stala patronkou Anglického národního baletu a v jejím podání to zdaleka nebyla jen "formální funkce".

Dlouholetá první sólistka prestižního souboru a česká rodačka Daria Klimentová například v jednom rozhovoru vzpomíná, že Diana s oblibou chodila na zkoušky představení. K tanci se váže i historka, kdy Diana s tanečníkem Waynem Sleepem nacvičila choreografii k písni Uptown Girl a v prosinci 1985 představení věnovala svému manželovi jako překvapení v Royal Albert Hall. Prince Charlese prý ale originální dárek příliš nenadchl...

Přítel starší sestry

Tehdy měli rodiče dvou malých synů nejbouřlivější patálie posilované rozpitváváním jejich manželství i paralelních vztahů  ještě před sebou. Uplynulo sotva pár roků od pompézní svatby mladičké princezny a jejího o 12 let staršího snoubence. Poprvé se potkali na rodinném setkání, když bylo Dianě pouhých 16 let, Charles vlastně původně randil s její nejstarší sestrou Sarah, která je tehdy seznámila. Na korunního prince, který se blížil k třicítce, byl kladen stále větší tlak ohledně potenciální nápadnice. Do ženění se však extra nehrnul.

Kouzlo (ne)obyčejnosti 

Na Dianu tak čekalo ještě pár obyčejných, celkem svobodných let. Školu opustila právě v šestnácti a po krátkém studiu v zahraničí se na vlastní žádost vrátila do Londýna, kde bydlela s několika kamarádkami v bytě své matky, které pak dostala darem, a dělala nepříliš dobře placené práce.

Byla lektorkou tanečních kurzů pro děti, hosteskou na večírcích a nakonec si našla práci ve školce, kterou opustila až před svatbou a měla ji prý velice ráda. Právě celkem nevýrazný životní styl ji přitom už v té době učinil neobyčejnou. Diana se totiž stala první nevěstou následníka trůnu, která před zasnoubením chodila do klasického zaměstnání.

Diana se s Charlesem znovu potkala v roce 1980 a to, jak je situace líčena, se jeví velmi...britsky. Oba totiž přijali pozváni na víkend na venkově, Diana sledovala, jak následník trůnu hraje pólo a princ o ní později "projevil vážný zájem".

Později ji pozval na královskou jachtu Britannia a na podzim následovala návštěva skotského zámku Barmoral, kde se Diana setkala s královnou a dalšími Charlesovými příbuznými. Alžběta II. ji prý tehdy přijala velice hezky. Už v únoru následujícího roku se Charles a Diana zasnoubili, na červenec pak připadla opulentní svatba manželů, kteří se vlastně asi ani příliš neznali.

Neposlušná princezna

O tom, že Dianina vlečka byla superdlouhá, musela na zkouškách trénovat pohyb v metrech látky a svatba se stala i obrovskou televizní událostí, se napsalo mnohé. I přes veškerou "pohádkovost" se však opět událo něco, co se dá spojit s jistou obyčejností.

Zatímco zásnubní prsteny nevěst následníků trůnu - a následnic trůnu - byly až dosud jedinečné, na zakázku dělané klenoty, devatenáctiletá dívka přistoupila k výběru "skromněji". Šperk si prostě vybrala z katalogu. Prsten z osmnáctikarátového bílého zlata s cejlonským safírem, obklopený 14 diamanty je tedy sice cenný, není však unikátní. O třicet let později se stal zásnubním prstenem Kate Middletonové.

Mladý pár v roce 1981 také vnesl trochu svěžího větru do aristokratických kruhů a vymínil si změnu v tradiční obřadní řeči - bylo z ní totiž odstraněno, že žena bude svého prince "poslouchat." Z dnešního hlediska pochopitelné rozhodnutí, se tehdy setkalo i s kritickými komentáři. William a Kate v dubnu 2011 příklad Diany a Charlese následovali.

Návštěva supermodelek

Už necelý rok po svatbě, 21. června 1982, se narodil William. Od začátku bylo jasné, že Diana bude jako matka v tak vysokých aristokratických kruzích poněkud svérázná. První veřejně vnímanou "výstředností", která se nakonec setkala s úspěchem, bylo to, že s sebou vzala malého synka na velkou, oficiální cestu po Austrálii. Její výchova Williama a Harryho se od tradičního přístupu královské rodiny dost odlišovala.

Diana odmítla nabízenou chůvu, vybírala chlapcům oblečení a do školy je doprovázela, jak jí to jen rozvrh dovolil, plánovala pro ně výlety a snažila se jim ukázat život mimo palác, jak jen to bylo možné. V nedávném dokumentu William vzpomínal, že navzdory problémům byla jejich matka veselá, svým způsobem rošťácká a v podstatě zastávala heslo: "Zazlob si, ale nenech se u toho chytit."

Princové v televizním pořadu věnovaném Dianě třeba vzpomínali i na to, jak Diana pozvala domů supermodelky, které oba kluci v 90. letech obdivovali -Naomi Campbell, Christy Turlington a Cindy Crawford. Pubertální princové se vrátili ze školy, viděli své idoly z plakátů a zrudli až po uši.

Zviditelnila problémy

Diana ostatně částečně zapojila syny i do svých charitativních aktivit, vzala je například do centra, které pomáhalo mladým lidem bez domova. Ačkoliv charita patřila a patří k aristokratickým kruhům, Diana ji pojala po svém a zašla ve svém pojetí o kus dál. V 80. letech si podávala ruce s lidmi nakaženými HIV i leprou a přispěla alespoň k částečnému odstranění mýtů ohledně obou nemocí a snížení stigmatizace postižených.

Její osobnost, a fotka, na níž v ochranném obleku stojí u minového pole, pak povzbudily zájem o tragické důsledky nášlapných min. Diana se nakonec stala patronkou a spolupracovnicí více než sta různých organizací. Den po svém rozvodu, v roce 1996, však oznámila rezignaci z této funkce u naprosté většiny z nich, aby mohla věnovat víc času "pouhým" šesti vybraným.

Až do konce svého života tak spolupracovala třeba se zmíněným centrem na pomoc bezdomovcům a organizacím pracujícím s klienty HIV a leprou. Nikdy také neopustila patronát svého milovaného Anglického národního baletu. Mimochodem v roce 1997, zhruba dva měsíce před svou smrtí, Diana prodala své večerní šaty v aukčních síních v Londýně a v New Yorku a výtěžek věnovala na charitu.

Polidštila královskou rodinu?

Pokud odhlédneme od všech bulvárních klepů, "uniklých" intimních rozhovorů i článků o mimomanželských vztazích obou prominentních manželů, nejvýraznější stopu, nejen v obrazu královské rodiny, zanechala Dianina svéráznost.

Dianino chování a sebeprezentece posunuly hranice, našla si - ať už obrazně nebo doslova - cestu k lidem. Stala se nepřehlédnutelnou osobností i celebritou s dobrými i špatnými důsledky svého postavení, nejen tím, že se vdala za následníka trůnu.

Propírání Dianiných problémů s bulimií i to, že se bulvár pitval v intimnostech přineslo rodině bezpochyby mnoho bolesti, na stranu to obraz panovnické rodiny určitým způsobem polidštilo, ostatně o některých osobních záležitostech vědomě hovořila i sama Diana.

A někdejší rozhodnutí mladých snoubenců, že nastávající novomanželka "nebude poslouchat" se tak vlastně zpětně jeví jako celkem symbolické gesto mladé šlechtičny, která si nakonec, navzdory počáteční naivitě i vší té drahé nádheře nakonec hledala vlastní cestu. Nebyla jedinou princeznou, pro kterou její postavení znamenalo nejen příležitosti, ale  i zlatou klec, své možnosti však patrně využila vrchovatě.

Tagy: Velká Británie zahraničí charita britská královská rodina Panovníci a šlechta dějiny a fakta

Zdroje: ČTK