Sobotkovi se splnilo, co si přál. Zůstává v čele ČSSD se 'svým' Chovancem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 3. 2017 20:37) - Aktuality autor: luk

S podporou dvou třetin hlasů obhájil premiér Bohuslav Sobotka pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě delegátů na sjezdu v Brně, v níž neměl protikandidáta, dostal 67 procent hlasů. Aktuálně nejsilnější vládní stranu vede od roku 2011. Statutárním místopředsedou byl už v prvním kole znovu zvolen ministr vnitra Milan Chovanec. Řadovými místopředsedy zůstávají Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová a Jan Hamáček; doplní je Petr Dolínek a Jan Birke.

ČSSD má staronové vedení, oranžoví potvrdili mandát Sobotkovi i Chovancovi

ČSSD má staronové vedení, oranžoví potvrdili mandát Sobotkovi i Chovancovi,zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Pro Sobotku hlasovalo 460 spolustraníků, proti 201. Přestože získal slabší podporu než v minulých letech, považuje ji za silný mandát a jasnou vůli sociální demokracie.

"Když se podíváte na další premiéry, kteří kandidovali na sjezdu sociální demokracie, jejich mandáty, se kterými odcházeli ze sjezdu, byly výrazně nižší. Dvě třetiny hlasů pokládám za silnou podporu a je to mandát, se kterým se dá velmi dobře pracovat," řekl Sobotka a připomněl, že je po Milošovi Zemanovi druhým předsedou ČSSD, který dostal důvěru na sjezdu počtvrté.

"Dostal jsem mandát pro razantní a jednoznačně levicovou politiku, která bude pro tvrdě pracující lidi. Budu se snažit přesvědčit ty, co mi nedali hlas, že to bude mít výsledky," dodal Sobotka. Po loňských neúspěšných krajských a senátních volbách čelil uvnitř strany kritice, reagoval na ni mimo jiné změnami ministrů.

Ve zprávě pro delegáty je odůvodnil především tím, že chtěl lépe prezentovat témata lidských práv a zdravotnictví. Jeho pokračování v předsednické funkci před dnešním sjezdem podpořily všechny krajské organizace s výjimkou jihočeské.

Sobotka: Babiš chce získat absolutní moc všemi prostředky

Ještě před volbou Sobotka zaútočil na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který podle něj není sociálně citlivý miliardář, ale člověk, který nemá rád demokracii. Varoval před vznikem pravicové vlády, která by mohla vzniknout spojenectvím ANO a ODS. Vicepremiér Babiš chce podle něj získat absolutní a nekontrolovanou moc všemi prostředky. Babiš poté Sobotkovi vzkázal, že chce demokracii bez pokrytectví a bez korupce.

"Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká," reagoval Babiš. "Já mám rád demokracii. Ale ne takovou, kde premiéra řídí lobbistická agentura Bison and Rose, vlivný právník (Radek) Pokorný, a on jde na ruku jejich zájmům," uvedl. PR agenturu Bison&Rose spoluvlastní Miloš Růžička, který radí ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).

"Chci vyhrát volby, sestavovat vládu," prohlásil Sobotka v nominační řeči a dodal, že půjde jen do takové vlády, v níž ČSSD uplatní svůj program. V té souvislosti zmínil pravidelné zvyšování penzí, investice do nemocnic, vyšší platy učitelům či podporu podnikům a rodinám. Vyslovil se také proti zvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví, odsoudil populisty využívající obav ve společnosti a zdůraznil, že ČSSD chce změnit daňový systém.

Sociální demokracie bude podle něj dbát a pečovat o právní stát, včetně svobody slova. "Je pro nás naprosto nepřijatelný jakýkoli přechod k autoritářskému režimu, třeba v podobě soustředění veškeré moci do rukou jednoho člověka, který bude rozhodovat o všech a o všem," konstatoval v narážce na Babiše.

Tejc podle Chovance brzdí ČSSD a pak se diví, že to nejede

Milan Chovanec, který na sjezdu obhájil funkci prvního místopředsedy v souboji s kritikem vedení strany Jeronýmem Tejcem, oslovil delegáty s přáním jednoty. Uvedl, že ve straně jsou i ti, "kteří sypou písek do soukolí a pak říkají: Kluci, vždyť nám to nejede". Jedině týmovou spoluprací přitom podle něj může sociální demokracie něčeho dosáhnout. Cílem je porazit ve volbách dosavadního koaličního partnera - hnutí ANO.

Sobotka dlouhodobě avizoval, že by si jako statutárního zástupce přál právě Chovance. Ten po zvolení řekl, že bude podávat maximální nasazení. "Jsem připraven se Slávkem Sobotkou a místopředsedy ten boj vést úspěšně, volby vyhrajeme," uvedl.

Tejc neuspěl ani při volbě řadového místopředsedy

Řadovými místopředsedy zůstávají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Doplní je náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který je také volebním manažerem strany. Jde o sestavu, kterou doporučoval Sobotka. Neuspěl poslanec Jeroným Tejc, který předtím neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu, poslanec Jaroslav Foldyna, ani pražský sociální demokrat Jaroslav Dvořák. Funkci místopředsedkyně neobhajovala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová ani Martin Starec, který se v únoru ujal nově zřízené funkce ekonomického ředitele strany.

Zimola: Babiš nám jen nastavil zrcadlo

Jihočeský hejtman Jiří Zimola na sjezdu svou stranu kritizoval. Podle něj se ČSSD diví, že jí lidé nerozumí. Strana z toho neviní sebe, ale Andreje Babiše (ANO), kterého si přitom před třemi lety vzala do vlády. "Nazýváme ho bolševikem a oligarchou, ale nejsme ani tvrdí, ani zásadoví. Jsme jen směšní a nesrozumitelní. Jsme jen vykřičník, který změkl a stal se otazníkem. Babiš nám jen nastavil zrcadlo. A my se spoléháme na bezmeznou trpělivost voličů. Neptejme se, proč lidé volí jiné, ale proč nevolí nás," zdůraznil Zimola.

Předsedové sněmovních stran gratulují Sobotkovi ke zvolení

Ke znovuzvolení gratulovali Sobotkovi předsedové sněmovních stran. "Jako předseda parlamentní strany blahopřeji panu předsedovi Sobotkovi ke znovuzvolení. Není to žádné vítězství, je to kříž," řekl šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Já s mnoha dalšími lidmi v této zemi doufám, že ten kříž ponese s odpovědností za plnohodnotnou parlamentní demokracii v České republice. Pokud to bude jeho prioritou, jsem kdykoli připraven s ním spolupracovat," doplnil.

"Pro nás se nic nemění. Sociální demokracie po minulých parlamentních volbách zcela opustila a popřela svůj volební program a jeden z hlavních bodů své kampaně, zastavení církevních restitucí," uvedl v tiskovém prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip. "Levicová politika začíná být pro sociální demokracii neslučitelná s touhou po vládních křeslech," doplnil.

Tagy: ČSSD Česko domácí Sjezd ČSSD česká politika

Zdroje: ČTK