Zeman odvolal Mládka. Je pro Sobotku politický boj nad zájmy země?

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek skončil ve funkci, k úterku ho odvolal prezident Miloš Zeman. Resort zatím povede premiér Bohuslav Sobotka, který chce oznámit jméno Mládkova nástupce až po sjezdu ČSSD. Někteří jeho oponenti to považují za známku, že šéf kabinetu dává před volbami přednost politickému boji před zájmy republiky. 

Dosavadní ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Dosavadní ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek,zdroj: Profimedia.cz

O odvolání Mládka požádal Zemana minulý týden Sobotka. Zeman v úterý řekl, že na jedné straně respektoval rozhodnutí premiéra. "Na druhé straně zastávám takový ortodoxní nemoderní názor, a sice že každý ministr má rozumět svému resortu, a tedy že ministr průmyslu má rozumět průmyslu, zejména když se blíží volby a ministr průmyslu nebude možná ten člověk, který po volbách bude nadále ve své funkci," řekl prezident.

Premiér chce ministerstvo řídit dočasně, nového ministra plánuje prezidentovi navrhnout po sjezdu sociální demokracie, který začne 10. března. Jako o nástupcích Mládka se spekuluje o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (ČSSD), někdejším sociálnědemokratickém ministru průmyslu Milanu Urbanovi nebo Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi.

Zeman v první polovině příštího týdne příjme Mládka, aby mu poděkoval za jeho práci. Mluvit s ním chce o proexportní politice, podpoře exportérů a přitahování zahraničních investic, řekl Zeman. Ovčáček dnes na tiskové konferenci řekl, že nový ministr by měl navázat na Mládkovu práci.

Za hlavní důvod personální změny Sobotka označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

Ministerstvo průmyslu jako politický nástroj?

Za "kouřovou clonu" označil Sobotkovo rozhodnutí už dříve ministr financí Andrej Babiš a Mládka prohlásil za "obětního beránka". Kritiku sklízí premiér rovněž za to, že se jménem nového šéfa resortu otálí. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát uvedl, že se obává, že Sobotka nadřadil své politické zájmy nad zájmy země. 

Laudát dává Sobotkovo vyčkávání do souvislosti s tím, že vláda by měla nominovat dva členy Českého telekomunikačního úřadu, kterým končí mandát. Ve hře jsou podle něj i mocné posty v energetice. "Takže se domnívám, že tam se jedná i o personální záležitosti, které mohou pomoci ve vyjednávání podpory na stranickém sjezdu," řekl dnes Laudát ve Sněmovně novinářům.

TOP 09 chce podle Laudáta pomoci s řešením problémů nemravných cen za mobilní služby. Z hlediska resortu označil výměnu ministra krátce před volbami do Sněmovny za nešťastné a zbytečné.

Chci prostě vybrat dobrého ministra, brání se premiér

"Mým úkolem teď je, abych vybral dobrého ministra na posledních osm měsíců mandátu vlády. Mám určitý okruh lidí, zahájil jsem s nimi rozhovory bez ohledu na to, že ještě nebyl sjezd ČSSD," vysvětloval úterý Sobotka. Funkci premiéra a člena vlády odpovědného za vedení ministerstva průmyslu nechce zastávat současně příliš dlouho. "Agenda ministerstva průmyslu a obchodu je skutečně velmi rozsáhlá, vyžaduje to ministra. Mým cílem je, aby tam nový člověk byl co nejdříve," řekl.

Se Sobotkovým výkladem souhlasí poslanci ČSSD. Podle místopředsedy poslaneckého klubu strany Romana Váni nemá premiér zapotřebí obchodovat s funkcemi. "Jmenování a odvolávání ministrů je ve výlučné kompetenci předsedy vlády. Takto je to i v rámci strany u nás nastaveno. On se sice radí, ale rozhoduje sám," řekl Váňa. "Nemyslím si, že by tato věc souvisela s nadcházejícím sjezdem, protože pan předseda to nemá ani zapotřebí," dodal.

"To, že tuto pozici dočasně přebírá pan premiér, svědčí buď o tom, že pan premiér chce tomu resortu věnovat zvýšenou pozornost, což je určitě dobře. Nebo druhý důvod může být, že v tuto dobu sociální demokracie nemá žádného vhodného kandidáta na tuto funkci," komentoval situaci předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Tagy: ČSSD Česko domácí ministerstvo průmyslu a obchodu Sobotkova vláda česká politika Sobotkův kabinet

Zdroje: ČTK