Chovancovu vilu nikdo nesledoval, potvrdila komise. Případ je uzavřen

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Agent, který se potloukal kolem vily ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a byl zadržen při jejím údajném fotografování, se o dům vůbec nezajímal. Na dnešním mimořádném jednání se na tom shodla stálá sněmovní komise k Vojenskému zpravodajství. Nepochybila podle ní policie ani zpravodajci, každý z útvarů vykonával svou práci. Tím komise pokládá záležitost za uzavřenou.

Vila ministerstva vnitra

Vila ministerstva vnitra,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Komise je sedmičlenná. Na mimořádném jednání se sešli tři poslanci, což je nejnižší možný počet, aby mohla jednat. "Komise konstatuje, že nedošlo k pochybení v jednání Vojenského zpravodajství České republiky a Ochranné služby České republiky," citoval z usnesení předseda komise Bohuslav Chalupa (ANO). Pro návrh hlasovali i zbývající poslanci Jana Černochová (ODS) a David Kádner (Úsvit). Černochová řekla, že objektem zájmu sledování Vojenského zpravodajství (VZ) nebyl dům ministerstva vnitra ani ministr vnitra, který v domě přebývá. Podle Kádnera nejde o žádný boj mezi zpravodajci a policií.

Informace o případu, které se dostaly do médií, neunikly podle členů komise ani od vojenských zpravodajců ani z Ochranné služby. "Faktem je, že informace, které byly v médiích, pocházejí přímo od ministra vnitra," řekl Chalupa. Dodal, že členové komise se setkávají dlouhodobě s úniky informací. Informace kolem Chovance podle něj "unikly v přímém přenosu".

Komise pokládá záležitost za uzavřenou. Chalupa nyní o závěrech zasedání poskytne informace premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD). "Skutečně se nevracíme do totalitních praktik, že by někdo na objednávku někoho sledoval, nějakého ministra," prohlásila Černochová.

Chovanec před zasedáním komise kritizoval, že byla svolána na dnešní odpoledne, kdy obhajoval na sjezdu sociální demokracie v Brně pozici prvního místopředsedy. V tiskové zprávě uvedl, že žádal, aby se jednání uskutečnilo v pátek večer nebo v sobotu ráno. Podle členů komise ale nebyl důvod, aby se jednání účastnil. "Nekontrolujeme ministry," řekla Černochová. Chovanec může požádat o přítomnost na zasedání komise při dalším jednání. K rozuzlení případu poslancům stačily informace šéfů VZ Jana Berouna a Ochranné služby Jiřího Komorouse, kteří jim vysvětlovali, jak si vyměňují informace.

Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích. Beroun v týdnu popřel, že agent fotografoval dům užívaný ministrem. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), pod něhož VZ spadá, označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní. Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení. 

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra domácí sledování vojenské zpravodajství vojenská rozvědka vyzvědačství a bezpečnost

Zdroje: ČTK