Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Kanonáda ČSSD: Odvolávání Palyzy, Chovanec s flintou a zmatený Sobotka

Komentář: Kanonáda ČSSD: Odvolávání Palyzy, Chovanec s flintou a zmatený Sobotka
Pan ministr vás ochrání | zdroj: repro youtube

V ČSSD je rušno. Už potřetí byl odvolán její ostravský předseda Palyza. Před sjezdem propukla přetlačovaná o místa ve vedení. Chovanec propaguje svůj ústavní návrh s puškou v ruce a Sobotka zdůrazňuje, jak jsou pro ČSSD důležití Idealisté.

Sociální demokracie je strana, se kterou se člověk nenudí. Skoro by se dalo říct, že přináší neutuchající proud zvratů, emocí a paradoxů. Pro pozorovatele, jež má rád sofistikovanou podívanou, je to ideální látka, na které si procvičí kombinatoriku a schopnost taktizovat, a jako bonus si vybuduje smysl pro absurdno.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sebe nedávno strhl pozornost, když použil jedno jediné sprosté slovo. Stalo se tak na radu zkušeného marketingového odborníka a po složitých úvahách a testování, jak na to zareaguje veřejnost, a nebo to byl jen spontánní pokus, jak zaujmout? Nevíme, ale odhadem spíše to druhé.

Premiér chtěl působit rázně, ale nikdo mu to neuvěřil, a místo problémů svého soka Andreje Babiše s daněmi, na které chtěl upozornit, se řešilo slovo, jež Sobotka použil.

V Ostravě pro změnu už poněkolikáté odvolali předsedu tamní sociální demokracie Lumíra Palyzu. Jeho předchůdce v čele ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala se již nechal slyšet, že pro krajskou konferenci navrhnou také odvolání šéfa sociální demokracie v kraji Miroslava Nováka. Byl to právě bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Novák, na jehož podnět předsednictvo ČSSD zrušilo první sesazení Palyzy a dalších členů okresního výkonného výboru.

Nyní visí otazník i nad Novákem, který loni přivedl sociální demokracii v kraji k výsledku 16,66 procenta. Oproti roku 2008, kdy zde ČSSD získala 42,63 procenta, to byl dramatický propad. Na severní Moravě bude ještě zábava, zvlášť pokud by se židle měla překotit i pod bývalým hejtmanem. Ostravská přetahovaná navíc bude mít dopad i na rozložení sil na březnovém sjezdu sociální demokracie, který se koná v Brně.

Tejc versus Chovanec

Právě svátku stranického života, jak se přezdívá události, na které se jednou za dva roky volí nejvyšší vedení strany, se týkají další poutavé zprávy z nitra sociální demokracie. Sobotka dostal zatím ve všech krajích nominaci na předsedu s výjimkou Jihočeského, ve kterém jako hejtman vládne jeho největší stranický oponent Jiří Zimola.

Zimola ale do čela strany kandidovat nechce a Jihočeši žádnou nominaci na předsedu nedali. Jen odmítli navrhnout Sobotku. Tomu se říká konstruktivní jednání.

Prezident Miloš Zeman už stačil prohlásit, že premiér Sobotka nemá nic jisté, protože volba bude tajná, stejně jako ta na jihu Čech, kdežto hlasování v jiných krajích byla veřejná. Že by tedy sociální demokracie byla bez šéfa? Na místo Sobotkova vyzyvatele se nikdo nehrne, jen těch klacků pod nohama současného předsedy přibývá.

Zajímavý bude rovněž souboj o pozici prvního místopředsedy. Milan Chovanec, který tento post obhajuje a kterého by na této pozici rád viděl i Sobotka, dostal nominaci na statutárního místopředsedu zatím ve všech krajích kromě Vysočiny, Jihomoravského a Jihočeského kraje a kraje Libereckého, kde ho nominovali na řadového místopředsedu.

Naopak Jeroným Tejc získal nominaci na prvního místopředsedu jen v Jihočeském a Jihomoravském kraji a v Libereckém ho navrhli na řadového místopředsedu.

Idealisté jsou důležití... ale tak moc zase ne

Ačkoli se zdá, že Chovanec má zatím navrch, faktor, o kterém hovořil Zeman, může sehrát negativní roli spíše v případě ministra vnitra. Tomu nakonec nemusí pomoci ani to, že v poslední době hýří aktivitou a na podporu svého návrhu změny Ústavy, která by nově měla zakotvit právo používat vlastní zbraň proti domnělým teroristům, dokonce natočil propagační video, v němž vystupuje s puškou.

Chovancovi nemusí stačit ani to, že ho podporuje Bohuslav Sobotka. S tím ostatně poněkud kontrastuje Sobotkovo konstatování na konci debaty pořádané spolkem Idealisté.cz, které se předseda sociální demokracie zúčastnil: "Možná ani nevíte, jak moc jste pro ČSSD důležití."

Za dvojku do tandemu chce Sobotka pána s puškou, avšak mladým idealistům klade na srdce, jak moc na nich záleží. Zase tolik asi ne, když ve vedení ČSSD místo idealistů jsou lidé ve zbrani.

Sociální demokracie je plná paradoxů a jak napsal svým spolustraníkům volební manažer ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke: sociální demokraté ztrácí sebevědomí, někde dokonce živí vnitřní spory a pnutí a schází jim vůle po vítězství. Čím to asi tak bude? Možná by stačilo, kdyby si sociální demokraté přestali dávat góly do vlastní branky a chovali se ke své straně trochu zodpovědně.


Zdroje:
Vlastní