Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Poslanecké panoptikum aneb cesta do Nytra hlupákovy duše

Komentář: Poslanecké panoptikum aneb cesta do Nytra hlupákovy duše
Poslankyně Nytrová je milovnice internetu, podle ní je to studnice hodnověrných informací | zdroj: Profimedia

Kdo nás vlastně v parlamentu zastupuje? Zastupují nás ti nejlepší? Nebo alespoň průměrní? Skandál kolem poslankyně Pavlíny Nytrové nás nutí začít se ptát na tyto úplně základní otázky. 

Středověké námořní mapy byly plné kreseb mořských panen, obřích chobotnic a dalších bájných příšer. Tehdejší kartografové neměli jinou možnost, než se ptát námořníků, co na svých cestách po moři viděli. A námořníci, očití svědkové a přímí účastníci vyprávěli, vymýšleli si a nepokrytě lhali, aby se učinili zajímavými nebo prostě proto, že se jim chtělo.

Dnes už v mapách žádné příšery nejsou a podobné informace by byly považované v lepším případě za hoax, v horším za hloupost. Vznikla totiž věda zvaná kartografie, nikdo se nemusí ptát námořníků, vše už několik století mají v rukou vědci.

Ovšem naše společnost jakoby se nyní vracela zpět do časů, kdy se kreslily do map obludy a lidé věřili na draky. A nejde o nějaký "plebs", lidé chudé duchem, kteří rádi povolí uzdu své fantazii. Jako třeba poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD, která svými výroky nejprve prokázala neuvěřitelnou dávku hlouposti a předsudků, aby ji následně ještě překonala rozhovorem v časopisu Respekt. Chyběla v něm jen informace, že paní poslankyni do obýváku přilétla dvouhlavá saň.

Důvěryhodný svět internetu

Rozhovor asi vstoupí do dějin. Bylo těžké ho dočíst, tak moc bylo její vyprávění hloupé a trapné. Nebudeme ho zde rozpitvávat, jen málokomu unikl. Ve zkratce paní poslankyně přichází s tvrzením, že gayové chtějí dosáhnout uzákonění sexu s dětmi, vychází z vyprávění jakéhosi tajemného Nora a pak také Ruských matek, což je pofidérní prokremelská organizace.

Také čerpá z internetu, přímo hltá nejrůznější fámy a z tohoto mišmaše si utvořila svůj "názor". Stejně tak by mohla paní poslankyně tvrdit, že jí mudrc v jeskyni řekl, že Zemi drží na svých hřbetech čtyři sloni. 

Nytrová zcela ignoruje, že existuje něco jako věda, že stovky odborníků se celý svůj život zabývají problematikou sexu, psychiky, lidského chování, výchovy atd. V rozhovoru neuvedla jediný hodnověrný zdroj, jediné jméno, prostě nic vyjma drbů a polokonspiračních blábolů.

Jak je možné, že vysokoškolsky vzdělaná osoba není schopná rozlišovat mezi zdroji, nezískává si relevantní informace a klesá na úroveň středověkého kartografa čmárajícího do mapy Sirény? Nejde tady jen o konkrétní problém sexuálních menšin a jejich práv, ale o elementární schopnost uvažování. Jak můžeme čekat, že se "obyčejní" lidé budou bránit například proruské propagandě, jestliže poslanci, tedy v jistém smyslu elita národa, neumí pracovat s fakty ani na úrovni žáka střední školy?

Panoptikum v poslanecké sněmovně

Nytrová si zřejmě uvědomila, do jakého maléru se dostala, a tak vzápětí vystoupila v Událostech komentářích, kde již byla vyzbrojena pestrou paletou dalších zdrojů včetně jedné knihy, ale i tak projevila zásadní neznalosti (jako například, že homosexualita se nezískává výchovou v rodině), na které ji poměrně taktně upozornila Radka Maxová. Nytrová sice vykřikovala, že je "hluboce přesvědčena", ale argumenty jí zcela chyběly.

Předseda sociálních demokratů a šéf kabinetu Bohuslav Sobotka se k celé věci staví se svým klasickým mírným postojem. Paní poslankyně podle něj trpí předsudky, je třeba s ní o tom diskutovat (však si ji také pozval na kobereček) a vše trpělivě vysvětlovat. Vylučování ničemu nepomůže, strana si ji ve svém lůnu i v poslaneckých lavicích ráda ponechá.

Jak hodlá Sobotka Nytrovou přesvědčovat, že její tajemné zdroje v Norsku se mýlí a že celý její šílený myšlenkový konstrukt je jen snůška nesmyslů, je ve hvězdách. Především ale takoví lidé nemají v politice ani ve sněmovně co dělat.

Nedělejme si iluze, Nytrová zdaleka není jediná. Podporu jí vyjádřil například poslanec ČSSD Stanislav Huml, který na svém Facebooku uvedl: "Nebudou to homosexuálové, ale jiná parta sluníček, která přijde s požadavkem na legalizaci sexu s dětmi".  Nytrová prý projevila odvahu, že toto téma otevřela. A samozřejmě do všeho motá imigranty, protože na to je odborník zase pan Huml.

K tomu už se nic moc dodat nedá. Asi nikdy neplatila premisa, že ve sněmovně zasedne 200 nejmoudřejších a nejlepších lidí tohoto národa. Ale také by tam nemuseli sedět úplní blbci. 

Zdroje:
Vlastní