Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Komentář: Konec Šlachtových kovbojů a návrat do temných dob mafiánské politiky

Komentář: Konec Šlachtových kovbojů a návrat do temných dob mafiánské politiky
Robert Šlachta | zdroj: Profimedia

Hra kolem Roberta Šlachty a jeho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu skončila. Šlachta je "na pracáku" a za měsíc jeho útvar přestane existovat. Politická bitva, která kvůli reformě rozhořela, je také u konce. Přesto by nebylo moudré pustit celou situaci ze zřetele.

Českou republiku hodlá Andrej Babiš zaplavit billboardy upozorňujícími na to, že ministr vnitra Milan Chovanec rozprášil Šlachtův útvar. Nehodlá nechat skandál vyhasnout a dost možná bude tuto kartu udržovat ve hře až do listopadových krajských voleb.

Nic to ale nemění na faktu, že bitvu o ÚOOZ prohrál. A to nejpozději ve chvíli, kdy narychlo svolaný bezpečnostní výbor, který vedl místopředseda z ANO Bronislav Schwarz, neschválil program a neumožnil promluvit Šlachtovi, detektivovi Jiřímu Komárkovi a státnímu zástupci Ivo Ištvánovi.

Celé jednání bylo přitom přenášeno online, v místnosti se tísnili novináři i politici v očekávání dramatických prohlášení. Jenže místo toho se členové výboru dvě hodiny dohadovali o programu, obviňovali se navzájem, nit suchou nenechali někteří i na Šlachtovi a nakonec to celé trapně skončilo neschválením programu.

Výbor potažmo národ se neměl dozvědět, co má ÚOOZ na policejního prezidenta Tomáše Tuhého.   Místo toho byla zřízena vyšetřovací komise, jejíž zadání je však velmi vágní a jejíž složení je natolik různorodé, že se od ní nedají čekat naprosto žádné hmatatelné výsledky. To ostatně platí o všech parlamentních vyšetřovacích komisích.

Přebijte to Ťokem...

Po této poslední bitvě odešel Šlachta do civilu, a jak sám řekl, přihlásil se na úřad práce. Do Agrofertu ani k celníkům nastupovat nebude, žádnou nabídku od státu nedostal. Co bude dělat, neví. Chovanec veřejně oznámil, že v jeho resortu pro Šlachtu místo není.

Navíc přišel se zcela novou kauzou a zahájil mediální palbu na ministra dopravy Dana Ťoka kvůli zbabrané situaci kolem mýta. Na reformu i na Šlachtu se má co nejdříve zapomenout, Babiš se teď místo útoků na Chovance musí zaobírat svým vlastním ministrem a jeho problémy.

Znepokojivá zpráva přitom přišla od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. V dokumentu nazvaném Zpráva o činnosti nejvyššího státního zastupitelství za rok 2015 se píše, že organizovaný zločin prorostl do nejvyšších pater policie, ovládá GIBS i vedení policie.

Informace ve zprávě v podstatě podporují Šlachtovu verzi, že reorganizace policie byla provedena na objednávku a že cílem bylo jeho útvar zlikvidovat. Ostatně tuto verzi vyšetřují detektivové ÚOOZ a právě to je věc, kvůli které musí chodit k výslechům policejní prezident Tuhý a jeho náměstek Laube.

... a hoďte něco na Šlachtu

Šlachta ve velkém rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že jeho oddělení už rok čelí snaze nejvyšších představitelů policie, aby jim sděloval, na jakých kauzách pracuje. Dostával se kvůli tomu opakovaně pod tlak svých nadřízených a vedení jeho útvaru spíš házelo klacky pod nohy, než aby ho jakkoliv podporovalo.

Máme tady tři na sobě relativně nezávislé informace, které směřují k jedinému závěru. Zeman, Šlachta i Komárek jsou přesvědčeni, že vedení policie včetně policejního prezidenta je propojeno s organizovaným zločinem.

Oproti tomu stojí vyjádření policejního mluvčího, že to není pravda a ve stejném duchu se vyjádřil náměstek Laube. Část novinářů překvapivě věří právě politickým špičkám a neustále předhazují Šlachtovi, že je nastrčený kůň Babiše nebo že pro něj dokonce pracuje.

Důkazy pro toto tvrzení mají být nějaké blíže nespecifikované schůzky a informace. Šlachta ve zmíněném rozhovoru schůzky nepopírá, ale vysvětluje je tím, že Babišova syna chtěla unést mafie a jeho úřad na kauze pracoval. Je proto přirozené, že s Babišem o této věci komunikoval, navíc vždy v přítomnosti Laubeho.  

Návrat do temných dob

Je zajímavé, jak mnoho lidí trápí tato, zřejmě vykonstruovaná linka mezi Babišem a Šlachtou a jak málo jsou zaujati zcela zásadním nebezpečím, že policie, GIBS a ministr vnitra konají na objednávku zločinu. Tato varianta se jeví jako pravděpodobnější a nebezpečnější. Znamenalo by to rozvrat jednoho z pilířů státu a návrat do temných dob, kdy politici byli zcela nedotknutelní, protože jejich zločiny se nevyšetřovaly.

Chovanec ovšem svůj záměr dotáhl do konce s vydatnou pomocí premiéra Bohuslava Sobotky, který ve věci reorganizace stál neochvějně za svým ministrem. Můžeme jen spekulovat o tom, nakolik to byla jen snaha podržet člena svého kabinetu a nakolik za tím mohly být jiné motivy.

Není žádným tajemstvím, že ÚOOZ šetří privatizaci OKD, kterou má na triku z největší části Sobotka. Akce Vidkun, kterou rovněž vyšetřují Šlachtovi lidé, se pro změnu týká olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila. ČSSD má zkrátka spoustu důvodů k tomu, aby se obávalo opakování případu Davida Ratha. Anebo dokonce zásahu policie přímo na úřadu vlády jako v kauze Nagyová.

Zde je třeba hledat motiv policejní reorganizace a likvidace ÚOOZ. Sociální demokraté za svůj klidný spánek zaplatí několika procenty volebních preferencí a možná se ještě párkrát něco bude muset vysvětlovat v televizi. Nic, co by se nedalo vyřešit, zvlášť, když se teď pár týdnů bude mluvit hlavně o mýtu a neschopnosti ministra Ťoka. Operace byla úspěšná, pacient zemřel, zapomeňte.  

Zdroje:
Vlastní