Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Aktualizováno: Policie rozšířila poplašnou zprávu. Omlouvat se za to nehodlá

Aktualizováno: Policie rozšířila poplašnou zprávu. Omlouvat se za to nehodlá
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Policie dál trvá na existenci sebevražedné hry Modrá velryba, přestože jde o hoax. Šíření poplašné zprávy je přitom trestný čin. Na jakékoli otázky k postupu odmítá odpovídat. Policie má zkrátka pravdu, i když ji nemá. 

"Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti," stojí v trestním zákoníku.

Zatímco prvotní stanovisko policie lze považovat za neúmyslnou chybu, její další postup nikoli. V současné době je již k dispozici dostatek informací, které jasně ukazují na to, že hra Modrá velryba je hoax. Policie přesto dál trvá na její existenci.

"Stále platí informace, které jsme v tiskové zprávě uvedli a kterou jsme ve čtvrtek zveřejnili," sdělila v úterý Tiscali.cz policejní mluvčí Ivana Nguyenová podepsaná také pod původní tiskovou zprávou z 13. dubna, v níž se uvádí: "Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky".

Na dotaz, jak přesně probíhalo "důkladné monitorování sociálních sítí", ze kterého kriminalisté vyvodili své závěry, policie odmítá odpovědět.

Její postup je nepochopitelný tím spíš, že za normálních okolností spolupracuje s projektem E-Bezpečí, který běží pod Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. E-Bezpečí se významným způsobem podílí na boji s internetovou kriminalitou, zaměřuje mimo jiné na potírání kyberšikany.

O práci E-Bezpečí jsme podrobně informovali v rozhovoru s vedoucím projektu Kamilem Kopeckým:

Šikana, sebevraždy, pedofilové: Muž, který bojuje s temnou stranou internetu

"Úzce spolupracujeme (s policií, pozn. red.) v oblasti prevence, výzkumu i řešení konkrétních případů, policisté jsou rovněž našimi lektory a konzultanty," upřesňuje Kopecký.

Tentokrát se však kriminalisté na E-Bezpečí neobrátili a nedbali dokonce několika zpráv, které E-Bezpečí vydalo na svých stránkách a v nichž podrobně rozebírá, že Modrá velryba je hoax.

Na projekt E-Bezpečí stejně tak na Linku bezpečí se mezitím obrátily desítky lidí s dotazy, které se týkají nebezpečné "hry". O davové panice se sice mluvit nedá, to však nemění nic na skutečnosti, že postup policie byl nejen nekorektní, ale dokonce přímo nebezpečný.

"Ačkoli policie nebyla první institucí, která informace do médií vypustila, právě potvrzení výskytu tohoto fenoménu policií z něj udělalo skutečně vážné téma, které poté média zbulvarizovala. Původní hoax tak v ČR začal žít vlastním životem a sváděl k nápodobě," soudí Kopecký.

První zprávy dávající do souvislosti Modrou velrybu se sebevraždou dvou dívek u Mlékojed se sice objevily v bulvárním tisku, stanovisko policie však dodalo spekulacím punc pravdivosti a její tiskovou zprávu následně převzala a zveřejnila prakticky všechna média v Česku.

Řada redakcí dokonce i nadále informuje o Modré velrybě a jejím výskytu ve vodách českého internetu jako o faktu – právě proto, že policie své prvotní stanovisko nijak nevyvrátila.

Policie má pravdu, i když se mýlí

Kdo rozhodl o zveřejnění poplašné tiskové zprávy, nám policie odmítla sdělit. Stejně tak neodpověděla na opakované dotazy, zda se postup kriminalistů či tiskového odboru bude nějak interně šetřit.

Kancelář policejního prezidenta k tomu poznamenala pouze tolik, že by se tím mohla zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů, která řeší případy trestních činů spáchaných policisty. Šlo však jen o čistě teoretické konstatování. 

Generální inspekce o ničem neví. "Vzhledem ke skutečnosti, že Generální inspekce bezpečnostních sborů z veřejně dostupných zdrojů doposud nezaznamenala žádné informace, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu subjektem spadajícím do působnosti generální inspekce, předmětnou věcí se v současné době nezabývá," uvedla tisková mluvčí GIBSu Radka Sandorová.

Mlčí také Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, kterému sice kauza Modrá velryba neušla, rozhodlo se však zůstat stranou s tím, že nešlo o přímé ohrožení státu, jak napsal server Aktuálně.cz. Proč odborníci ministerstva vnitra, jejichž prací je mimo jiné analyzovat a ověřovat informace na internetu, nepomohli kolegům z Národní centrály proti organizovanému zločinu, rovněž není jasné.

Policie se každopádně dostala do prekérní situace. Tisková mluvčí Ivana Nguyenová reaguje podrážděně a na jakékoli otázky ohledně postupu policistů odmítá odpovídat. Komunikovat telefonicky nechce, v emailové korespondenci pouze opakuje původní oficiální stanovisko. 

Policie má zkrátka pravdu, i když ji nemá, a na jakékoli dotazy nemá veřejnost právo. Musí si vystačit se slepou důvěrou a důkazy kruhem, které policie používá. "Policie ČR disponuje poznatky, že na našem území se v prostředí sociálních sítí objevily výzvy k sebepoškozování nezletilých uživatelů. Tyto námi zachycené výzvy se dají přirovnat k úkolům vycházejícím z fenoménu sociálních sítí, který lze nazývat Modrá velryba," uvedla Nguyenová.

Na internetu se samozřejmě objevily pokusy "přihlásit se do hry", to je fakt, který si může kdokoli ověřit sám. Stalo se tak však až poté, co se zprávy o výskytu Modré velryby začaly šířit bulvárními médii. Zvědavců pak výrazně přibylo, když varování policie před "nebezpečnou hrou" převzala ostatní média.

Modrá mediální bublina časem splaskne, otázky kolem policejního postupu však nikam nezmizí. Policie by na ně měla odpovědět a vysvětlit, jakým způsobem postupovala bez výmluv na "vyšetřovací postupy", a pokud udělala chybu, měla by to přiznat.

V časech všeobecné nedůvěry v instituce a státní správu jako takovou ji totiž právě mlčení či mlžení může uškodit nejvíce. Modrá velryba v Česku ožila díky médiím a policii a právě policie by také měla její život konečně ukončit. Novináři - a to i bulvární - by zase měli přestat šířit nesmyslné pohádky a místo toho žádat policii o vysvětlení, kdo a jak udělal chybu. Není to koneckonců naše práce?

Den po zveřejnění našeho textu Policie ČR vydala tiskovou zprávu, v níž se ohrazuje proti tomu, že by šířila hoax.

Přestože tentokrát se snaží pojmenování "hra" spíše vyhýbat a Modrou velrybu označuje za "fenomén", z celkového vyznění zprávy je patrné, že policie svůj postoj nezměnila a svou chybu neuznala.

Opět se uchyluje k důkazu kruhem: "Policie eviduje několik případů sebepoškození, k nimž došlo při plnění úkolů hry. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby." 

Kromě toho, že neupřesňuje, kdy ke zmíněným případům sebepoškození došlo, což je zcela zásadní informace, používá rovněž vágní formulaci "mělo být požadováno" nepřípustnou pro policejní práci - policie má zveřejňovat pouze takové informace, které má ověřené a doložené důkazy.

Plné znění tiskové zprávy Policie ČR ze dne 20.4.:

Vyjádření k internetové "hře"

Odmítáme tvrzení, že Policie ČR šíří hoax. 

V uplynulých dnech některá média zveřejnila zprávy, že Policie České republiky zveřejněním informací o hře "Modrá velryba" šíří hoax (viz tisková zpráva ze dne 13. dubna 2017).

Informace o fenoménu nazývaném "Modrá velryba" jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí.

Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti. Počty hlášení  jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný.

Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů. 

Odmítáme tedy tvrzení, že Policie ČR šíří hoax. Zveřejněním informací jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí.

Obecný článek "Insafe", což je síť "Center bezpečnějšího internetu" (Safer Internet Centers) a je spolufinancována Evropskou Unií:

https://www.betterinternetforkids.eu/web/portal/practice/awareness/detail?articleId=1746692

Zdroje:
Vlastní