Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Ukradené e-maily premiéra Sobotky: Ani po roce policie případ neuzavřela

Ukradené e-maily premiéra Sobotky: Ani po roce policie případ neuzavřela
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Od chvíle, kdy otevřeně rasistický web White-media.info zveřejnil ukradenou soukromou i pracovní komunikaci premiéra Bohuslava Sobotky, uplynul rok. Policie za tu dobu zatím k žádným závěrům nedošla a případem se dále zabývá, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Kauzu začal vloni v lednu šetřit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, v jeho práci nyní pokračuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Stále šetříme…

"Mohu pouze sdělit, že věcí se náš útvar stále zabývá. Více informací však poskytovat nebudeme," odpověděl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Spekulovalo se například o tom, že otevřeně rasistický web soukromou e-mailovou schránku premiéra Sobotky na serveru Seznam.cz  "hacknul" na zakázku. Zda je právě to hlavním předmětem ročního vyšetřování, tak není jasné.

Web White-media.info už dříve zveřejnil soukromou poštu lidí "podezřívaných" z multikulturalismu. Policii rozhodně není neznámý. Je však registrován ve Spojených státech a česká policie tím v minulosti vysvětlovala, proč proti němu nijak zakročit nemůže.

Kompletní obsah ukradených e-mailů premiéra Sobotky a jeho komunikace se spolupracovníky a kolegy je tak i nadále na webu otevřeně k dispozici.

Po roce nevím

Premiér Bohuslav Sobotka už vloni konstatoval, že "věc šetří Policie ČR, proto se k ní nebudu vyjadřovat" a že "opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit".

Úřad vlády na otázky HlídacíPes.org, mimo jiné k opatřením, jež po hackerském útoku na soukromí českého premiéra přijal, neodpověděl.

Hackeři krátce po Sobotkově e-mailu napadli například i e-mailový účet tehdejšího poslance ČSSD, dnes i ministra pro lidská práva, Jana Chvojky. Prý jako odplatu za to, že "podal podnět k vyšetřování kvůli vystoupení nacionalistické kapely Ortel v soutěži Český slavík".

"O výsledku vyšetřování nemám žádné informace. Policie mne doposud o žádných závěrech neinformovala," říká po roce Jan Chvojka.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky


Zdroje: