Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Komentář: Ruský podíl na vítězství Zemana? Spíš důkaz, že potřebujeme 'dozor' na internetu

Komentář: Ruský podíl na vítězství Zemana? Spíš důkaz, že potřebujeme 'dozor' na internetu
Zemana jeho odpůrci obviňují z příliš vřelého přístupu k Moskvě, ruský text je však spíš snůškou nesmyslů | zdroj: Profimedia

Vyhrál Miloš Zeman volby díky armádě ruských politických poradců, nebo jak se jim říká v Rusku - polit-technologů? Nebo nám senzacechtivý článek z ruského webu ukazuje vlastně úplně něco jiného?

Když se zpráva s titulkem "Jak Rusko zvolí českého prezidenta" objevila na ruském zpravodajském webu URA.ru, čeští novináři, kteří se specializují na Rusko, se ji rozhodli ignorovat. Už na první pohled je totiž jasné, že jde o nesmysl. Někdo se však bohužel nechal nachytat a článek přeložil s dovětkem, že si mají lidé udělat obrázek sami.

Nikdo nechce podceňovat analytické schopnosti čtenářů, v tomto případě však jde o text, se kterým bylo potřeba nakládat s co největší opatrností a doprovodit ho nejen vlastním komentářem, který by upozornil na případné chyby nebo problematické pasáže, ale také komentářem odborníků tak, jak to například učinil Ondřej Soukup na webu Hospodářských novin

V článku z ruského webu, který informuje především o událostech na Uralu, je takové množství chyb, že to v podstatě vylučuje jeho pravdivost. Pokud se nějaká česká redakce přece jen rozhodla ho zpracovat, měla si položit otázku, proč vůbec vznikl a nakolik odpovídá reáliím (jak ruským, tak i českým).

Informační zranitelnost

Faktem je, že by se zpráva z ruského webu rozšířila v českém informačním prostoru tak jako tak. Převzaly by ji (více či méně obskurní) blogy, sdíleli by ji uživatelé na sociálních sítích. Důsledky šíření obdobných neověřených či zcela nepravdivých informací přitom mohou být katastrofální a společnost by se proti tomu měla bránit z vlastního pudu sebezáchovy.

Jde o další připomínku, že se informační prostor rozmělňuje čím dál víc a situace začíná být neudržitelná. Ve chvíli, kdy selhává kontrola novinářů, nebo tam, kde žádná kontrola neexistuje a ani není možná, je nutné, aby do hry vstoupil stát, který je povinen chránit společnost nejen před fyzickými, ale i před informačními hrozbami nezávisle na tom, zda jde o cílený informační útok, nebo o dezinformaci, která se samovolně šíří internetem.

Za takřka ideální příklad toho, jak by to mělo vypadat, lze považovat reakci ministerstva vnitra. Jeho nově vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) upozornilo na některé chyby v ruském článku, resp. v jeho překladu.

I když nejde o plnohodnotný rozbor, čtenářům to může sloužit jako dobrá nápověda, že s textem není něco v pořádku. Obavy z toho, že analytická skupina ministerstva vnitra bude jakýmsi nástrojem cenzury, jsou neopodstatněné, alespoň prozatím. Zato strach z toho, nakolik jsme v současné době informačně zranitelní, je víc než namístě.

Potřebná nápověda

Jak slibuje ministerstvo vnitra, cílem CTHH bude mimo jiné "vyhledávat a reagovat na některé články s dezinformačním či přímo záměrně lživým obsahem".

Kontrolu redakcí či ovlivňování obsahu médií v popisu práce mít nebude. "Centrum rozhodně nebude nikoho konkrétního "varovat", ani nehodlá nic "kontrolovat", nařizovat, měnit nebo jakkoli cenzurovat," vysvětluje Jiří Korbel z ministerstva vnitra.

Úkolem analytické skupiny bude neustálý monitoring informací, které se objevují ve veřejném prostoru. Pokud některou zprávu vyhodnotí jako rizikovou, upozorní na to veřejnost.

"V případech, kdy stejně jako v uvedeném článku bude vzneseno závažné, ale nepodložené obvinění a Centrum vyhodnotí informaci jako vysoce rizikovou pro vnitřní pořádek a bezpečnost státu, bude Centrum zprávu komentovat a doplňovat. Úkolem centra bude totiž mj. umožnit občanům získat ověřené vyjádření státu k dezinformacím, které ve svém souhrnu mohou velmi negativně a zcela zavádějícím způsobem ovlivňovat  veřejné mínění. Zároveň, pokud to bude možné, bude Centrum informovat i o opatřeních, která s identifikovanou hrozbou budou souviset," dodává mluvčí Korbel.

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám začne naplno fungovat od prvního ledna. Nezbývá než zalitovat, že nefunguje už dávno. 

Připomínky k textu "Jak Rusko zvolí českého prezidenta"

Uvádíme vždy překlad ruského originálu a pod ním komentář

"V této zemi (v Česku, pozn. red.) je nejsilnější ruská diaspora v Evropě. Mnozí její představitelé již získali status občana EU. Usadily se zde tisíce významných ruských podnikatelů včetně těch, kteří se ukrývají před ruskou justicí. Kontrolují celé oblasti trhu a mají zájem na tom, aby k nim byla česká vláda loajální."

"Právě tehdy v Česku začali aktivně zavádět systém počítačového zpracování volebních lístků. Češi tehdy jako děti věřili, že počítače nejde obelhat. Ale není to tak. Tyto stoje je možné a také nutné klamat. Hledali jsme v každé (volební) komisi člověka, který by nám s tím pomohl," uvádí zdroj agentury.

  •  Volební lístky se v Česku sčítají ručně.

"Agitační síť pro Miloše Zemana se skládala ze tří složek. Podle slov důvěrného zdroje webu URA.ru, šlo především o majitele nevelkých obchodů. 'Každý z nich zná rodiny, které u něj neustále nakupují. Pomohli jsme jim penězi a požádali je, aby během každého nákupu prodavači vyprávěli zákazníkům o pozitivním vlivu Ruska na českou ekonomiku'".

  • Pokud jste se s takovým prodavačem či prodavačkou setkali, dejte nám vědět.

"Důraz byl kladen také na realitní makléře. 'Velká skupina realitních makléřů od nás dostala peníze, aby lidem, kteří si pronajímají byty, prodávají je nebo je kupují, sdělili jednoduchou myšlenku: Pokud se Česko bude přátelit s Ruskem, bude to dobře pro všechny Čechy,' uvádí ruský politický poradce."

  • Pokud by to byla pravda, jistě by se už dávno ozval někdo, koho by se některý realitní makléř pokusil takto zpracovat. 

Tyto nepravdivé, nepřesné či neověřené informace a další obdobné detaily textu v kombinaci se skutečností, že zdroj informací je anonymní, svědčí o tom, že je článek nedůvěryhodný. 

Proč byl zveřejněn, není jasné. Vyloučit nelze ani jednoduchou možnost, že autorovi šlo o sólokapra. 

Zdroje:
Vlastní