Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Babiš má holding s komunisty a Okamurou. Proč funguje?

Babiš má holding s komunisty a Okamurou. Proč funguje?
Okamura, Babiš a Filip v roce 2013 | zdroj: Profimedia

Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Ve sněmovně si však k sobě sedají nerovní – buržoa s proletáři a islamobijcem.

Ve volbách rozdával Andrej Babiš koblihy. Po volbách jeho pobočník Jaroslav Faltýnek rozdával sněmovní křesla – komunistům a okamurovcům.

Samosebou to nedělal nezištně. Pomáhal tak zakládat politický holding pod křídly ANO.

Je složen ze stran, které by si na první pohled měly jít po krku – ANO, SPD a KSČM. Mají však společného víc, než si myslíte.

Okamura běhá se strašáky

Tomio Okamura je s SPD zpravidla řazen hodně napravo od pomyslného politického středu. Komunisté zase hodně nalevo. Ve skutečnosti mají k sobě blízko.

V článku na svém blogu nazvaném "Zase tu běhá strašák komunismu" (zde), se Okamura vyznává k náklonnosti ke komunistům. Píše v něm: "Svým jménem se komunisté v původní podstatě hlásí - ač se to někomu nezdá - k asi nejdemokratičtějšímu systému, který svět poznal."

programu SPD najdete pozoruhodné podobnosti s programem KSČM. Okamurovci v něm hlásají "deprivatizaci", komunisté "obnovu vlastnictví státu" – obě partaje pochopitelně mají na mysli znárodnění.

SPD chce určovat zahraničním korporacím, co mají dělat se zisky, komunisté jim vzkazují, že je zdaní tak, až zčernají. Staromilci s třešničkami volají po světovém míru a po odchodu z NATO, okamurovci razí heslo: Pryč z protektorátu Evropské unie! A z NATO chtějí také odejít – až postaví armádu po švýcarském vzoru (neříkají však za čí peníze).

Na Babišovi nenechával Okamura před volbami nit suchou. Označoval ho za kmotra, který ovlivňuje politiku přes média a přes svou ekonomickou moc. Ujišťoval, že se stíhaným premiérem nechce mít nic společné. Teď se krotí.

Krotká vůči Babišovi je i jeho pravá ruka, Radim Fiala. Jak by ne. Web Aktuálně.cz píše, že Fialova firma IF Facility získala kontrakty v Babišových firmách Navos, Afeed, Agrotec a Olma. Pro Agrofert zajišťuje úklid administrativních center. Zakázky dostala také od finanční správy.

Komunisté mají družbu s buržoustem

Komunisty spojuje s Okamurou kromě zmíněných programových podobností odpor vůči tradičním stranám. S chutí si také zanadávají na polistopadový vývoj. A to i s Babišem.

Družba komunistů s ANO může leckomu připadat nepochopitelná. Vždyť mezi komunisty je spousta "pravověrných", kteří chtějí rehabilitovat marxismus a svrhnout kapitalismus. A Babiš, to je kapitalista jako hrom – vykořisťuje, válí se v penězích a k tomu se vyhýbá daním z dluhopisů. Jenže i protivy se mohou přitahovat.

Předseda komunistů Vojtěch Filip obhajuje spolupráci mimo jiné tím, že Babiš přesunul majetek do svěřenských fondů, takže už "nevykořisťuje"... "Bereme ho jako předsedu vítězného hnutí a tak s ním jednáme," vysvětluje.

Komunisté se s Babišem v lecčems shodnou. Třeba v tom, že živnostníky je třeba brát na hůl. Kapitalista je jim sympatický i tím, že někdejší komunistický režim neodsuzuje.

Kromě toho si buržoust Babiš a proletář Filip mohou kápnout do noty i proto, že je formovala stejná (rodná) strana – KSČ (Komunistická strana Československa), podle litery zákona zločinecká organizace. Co víc, oba je evidovala StB (tajná komunistická policie) jako spolupracovníky. A tak se mohou jako abiturienti estébácké školy práskačství familiérně oslovovat krycími jmény – Bureš (Babiš) a Falmer (Filip).

… a Babiš se spřáhne s kýmkoli

Babiš chce dělat mocenskou politiku. Chce vládnout, pokud možno, sám. V poměrném systému však ve volbách těžko získáte parlamentní většinu. Proto nezbývá než dávat dohromady koalice, anebo aspoň pro (menšinovou) vládu vyjednávat toleranci.

Babiš by s tím neměl mít až tak velký problém. Jeho politická firma ANO není zakotvena napravo, ani nalevo. Navíc velkouzenář nemá zábrany. Chce řídit stát jako firmu, takže jděte k čertu s nějakými idejemi.

Babišovi je jedno, s kým se spojí.Třebas StB, komunisty, okamurovci, s čertem, ďáblem, s Mirkem Dušinem, Milošem Zemanem, Štětináčem…

Komunisty si zavázal tím, že jim dal hned čtyři funkce (další možná přibudou). Pro stranu, která s necelými osmi procenty získala ve sněmovně pouhých patnáct poslaneckých míst, to je slušná nadílka. Filip je místopředsedou sněmovny, soudružka Miloslava Vostrá řídí klíčový rozpočtový výbor a Gottwaldův pohrobek Stanislav Grospič, který pokládá účastníky třetího (protikomunistického) odboje za zrádce, předsedá výboru mandátovému a imunitnímu.

Třešničkou na komunistickém dortu má být funkce předsedy komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). Komunisté měli tu drzost, že do ní nominovali Zdeňka Ondráčka, kdysi člena pohotovostního pluku SNB, kritika "antisocialistických živlů" (důkaz zde) známého pod přezdívkou "Mlátička".

Poté, co na roli Ondráčka v roce 1989 upozornil Babiše prezidentský kandidát Michal Horáček, však generální ředitel ANO ucukl. Přijal Horáčkovu výzvu, aby přiměl komunisty nominovat jiného kandidáta. Takže uvidíme…

Okamuru prohlašoval Babiš před volbami za nepřítele. O rodákovi z Tokia říkal, že je "loutka kmotrů a nebezpečný populista, který může přivést Česko do nebezpečí". "Je tam (ve sněmovně) jen pro to, aby získal peníze. To on je skutečným ohrožením demokracie," prohlašoval. Teď ale s loutkou kmotrů spolupracuje.

Okamuru vynesli poslanci za ANO a komunisty do křesla místopředsedy sněmovny. Členovi jeho strany Radku Kotenovi přistrčili sesli šéfa bezpečnostního výboru, ze které bude tento šiřitel konspiračních teorií a dezinformací "zachraňovat svět před Němci a ilumináty" (ve stejnojmenné skupině aktivně působí).

Předpokládám, že kdyby se do sněmovny dostali zástupci Spolku za placatou Zemi (zde), pak by Babiš nechal ve sněmovně zřídit vědecký výbor a spolku slíbil křeslo jeho předsedy.

Babišova politická strategie se dá shrnout do prosté teze: Důležitý  není prostředek – s kým koalovat, s kým a k čemu se spojit. Důležitý je cíl – a tím je moc.


Zdroje:
Vlastní