Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Komentář: Babišovo hromobití: Proč stranám neučiní nabídku, co se neodmítá?

Komentář: Babišovo hromobití: Proč stranám neučiní nabídku, co se neodmítá?
Ivan Bartoš a Andrej Babiš | zdroj: Profimedia

Andrej Babiš se vzteká, že sněmovna je plná stran, které nechtějí do vlády, ale hodlají zůstat v opozici, program se však prosazuje ve vládě. Udělal ale vše pro to, aby koaliční kabinet vznikl? Nebo sleduje jen jeden cíl a zbytek jsou jen řeči?

Povolební vyjednávání pokračují. Sněmovna má ustavující schůzi 20. listopadu. Od voleb ještě neuplynuly ani čtyři týdny, přesto se zdá, jako by bylo teprve před nimi. 

Andreje Babiše očividně stále více mrzí, že s ním ostatní strany nechtějí jít do vlády. Nebyl by to ovšem šéf hnutí ANO, kdyby jen smutně mžoural a hledal chybu u sebe. Místo toho se rozčiluje, vrhá hromy, blesky a nikoho nenechá na pochybách, že pod širým nebem jedině on to s občany myslí dobře.

Na svém facebookovém profilu tak například uvedl: "Zatímco v ostatních zemích kandidují politici, aby se dostali do vlády, u nás v Česku kandidovala většina stran do OPOZICE? Ptám se, proč nebyli k voličům fér a neřekli jim to už před volbami. No asi proto, že by je už vůbec nikdo nevolil. Vemte si, že oni se nejenže nechtějí podílet na vládě, ale ani nechtějí, aby vláda vůbec vznikla."

Andrej Babiš a dílo Satanovo

Ano, Babiš se skutečně snaží být na své kolegy poslance milý a přemluvit je k podpoře své menšinové vlády. Je až s podivem, že se do toho snad s výjimkou komunistů nikomu moc nechce. Pomiňme, že politické strany, které nechtějí být součástí vlády, pokud by byla vedená trestně stíhaným Babišem, to říkaly už před volbami, takže jejich odchod do opozice v tomto případě pro jejich voliče není žádným překvapením.

Navíc sám Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz z 3. října prohlásil: "Piráti řekli, že budou v opozici, jejich celý program je zákon 106 o svobodném přístupu k informacím a interpelace, to je všechno, tak nevím, proč by je lidi volili, když říkají, že chtějí být v opozici."

Přesto je volili, takže občané asi opravdu chtěli, aby Pirátská strana v opozici působila a šéf hnutí ANO by měl vědět, že přání voličů je zákon, anebo snad sám pohrdá občany?

Babiš se v první řadě rozhodl využít situaci, kdy s ním politické strany kromě Okamurovy Svobody a přímé demokracie nechtějí vládnout, a obvinit je z toho, že jim nejde o naplňování svých programů, protože to se dělá ve vládě.

Šikovně si tak připravuje půdu k tomu, aby je mohl tlačit k podpoře své menšinové vlády a jejího programového prohlášení, které má obsahovat to, co jednotlivé strany měly ve svých volebních programech. Pokud předseda ANO napoprvé se svým kabinetem neuspěje, jistě si začne hlasitě stěžovat, jak stranám vyšel vstříc a programové prohlášení naplnil tím, co voličům samy slibovaly a ony tím sprostě pohrdly, protože všechno, s čím přijde Babiš, je dílo Satanovo.

Babišovi trnem v oku

Ačkoli šéf hnutí ANO sám odmítá myšlenku předčasných voleb, výhledově se podobnými výroky připravuje i na ně. Přeci jen člověk nikdy neví a kdyby náhodou nastaly, je dobré nic nezmeškat a mít předvolební kampaň odpracovanou předem. Ostatně Babiš s tím už má dobrou zkušenost a jak je patrné i z jeho neustálých výjezdů za voliči, které podniká volby nevolby, drží se jí.

Zvlášť nevybíravě útočí na Piráty. Říká, že ho zklamali. Počítal prý s jejich pomocí a oni místo toho jen kritizují, pracovat a převzít odpovědnost nechtějí a navíc lžou. Babišovo napadání Pirátské strany není náhodné. Jsou to právě Piráti, kteří jsou předsedovi hnutí ANO ze všech uskupení nejvíc trnem v oku.

Stejně jako Babišovo ANO jsou i Piráti protestním subjektem, ke kterému přešli zklamaní a unavení voliči jiných politických stran. Vzhledem k tomu, že Piráti nepatří mezi tradiční strany, ať už je definujeme jakkoli, a nemají za sebou působení v Poslanecké sněmovně, nejenom že pro Babiše není tak snadné se vůči nim vymezit, ale Pirátská strana mu dokonce jako jediná může čelit a případně mu také přebrat část voličů.

Velkorysá nabídka

Piráti si zatím nevedou špatně a pokud vynecháme drobné zaváhání kolem podpory kandidáta hnutí ANO na předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, zdatně manévrují, aby se nestali ani Babišovým kumpánem a hodnými hochy, ani zatvrzelou opozicí, která automaticky odpovídá ne na každou jeho otázku.

Jejich pozice není vůbec jednoduchá, ale lepší cesta dnes pro Piráty neexistuje, což správně pochopili. V jejich prospěch hraje i to, že se snaží být iniciativní a sami určovat dění ať už tím, že svolali schůzku sněmovních stran s výjimkou hnutí ANO k uspořádání sněmovny nebo že přišly s návrhem, že předsedové sněmovních výborů by neměli být poslanci z ANO.

A když jim Babiš vyčítá, že nechtějí pracovat, převzít odpovědnost a realizovat svůj program, snadno na to mohou odvětit, že kdyby sněmovna fungovala konsensuálně a opozice s vládou si vycházely vstříc, smysluplné zákony by se daly prosazovat i z opozičních lavic, a to bez ohledu na to, jestli Piráti podpoří či nepodpoří něčí menšinovou vládu.

Babišovo slabé místo spočívá v tom, že celá jeho rétorická figura, kdy brečí, že s ním nikdo nechce vládnout, není věrohodná. Opravdu udělal vše pro to, aby ostatní strany ke koaliční spolupráci přesvědčil? Skutečně vyčerpal možnosti, co má k dispozici?

Dejme tomu, že chce být sám premiérem a nechce tento post přenechat někomu jinému, přesto ale mohl učinit velkorysou nabídku a pokusit se tak některou stranu v jejím rozhodnutí zviklat. Co tahle třeba nabídnout post ministra vnitra Ivanu Bartošovi?

Piráti by zřejmě i to odmítli, tedy pokud by se drželi své před volbami schválené strategie, předseda hnutí ANO by ale v takovém případě nebyl v podezření, že je to celé jen hra a ve skutečnosti mu o žádné koaliční vládnutí nejde, protože mu plně vyhovuje právě menšinová vláda. Ve svém postoji by se stal věrohodnějším a nemusel by se spoléhat na to, že všechny ostatní ukřičí jak nějaký trhovec.

Zdroje:
Vlastní