Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Babiš maká. Nerušit, nevyšetřovat!

Komentář: Babiš maká. Nerušit, nevyšetřovat!
Nerušit, Babiš maká! | zdroj: Profimedia

Zarazí sněmovna trestní stíhání Andreje Babiše? Když to bude v zájmu národa, vlasti a světového míru…

"Neptej se, co může udělat tvoje země pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svoji zemi," řekl v inauguračním projevu 20. ledna 1961 americký prezident John Fitzgerald Kennedy.

Pokud bychom tento slavný rok vztáhli na poslance za ANO (zejména na Radka Vondráčka), dal by se parafrázovat takto: "Neptej se, co může udělat Andrej Babiš pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro Andreje Babiše."

Když obviní premiéra

Poslanci se chystají rozseknout druhou žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání za dotační podvod. V srpnu se prvního hlasování o této věci poslanci zastupující ANO nezúčastnili. Odešli ze sálu.

O nic nešlo, výsledek hlasování by nezvrátili. Především ale už tehdy věděli, že Babišovo vydání bude jen formalitou na několik týdnů, protože velký kormidelník kandidoval v říjnových volbách. A bylo přitom jasné, že do sněmovny postoupí a získá imunitu novou.

Tentokrát se však bude hlasovat "načisto". A protože ANO dost hlasů na to, aby žádost o vydání shodilo pod stůl, nemá, lze tušit, že bude hledat spřátelenou stranu. Takovou, která mu pomůže.

Naznačil to v Otázkách Václava Moravce nový předseda sněmovny Radek Vondráček. "To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam (ve sněmovně) budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu," pravil na otázku, zda bude pro vydání svého stranického šéfa hlasovat.

Je tedy "lepší pro tuto zemi" Babiše nevydat? Je snad lepší žít v zemi, kde se dotační podvody vyšetřují jen tehdy, pokud to je "dobré pro stát", jinými slovy, když není obviněn papaláš? A je snad dobro pro Babiše totožné s dobrem pro stát?

Je jasné, že ANO v kauze Čapí hnízdo nejde o stát. Jde o Babiše. Ledaže by platilo: Stát jsem já (Andrej Babiš)!

Loni Babiš v rozhovoru se zpravodajem Financial Times pravil bez obalu "strana jsem já". Doufejme, že tohle spojení jednou nepoužije i pro stát, byť členem jedné "státostrany" (KSČ) už minulosti byl.

Rovní a ještě rovnější

Zpět k Vondráčkovi. Představitel sněmovny, který se před necelými třemi lety vyjadřoval o imunitě jako o přežitku, dal najevo, že houbeles záleží na tom, zda je obvinění podložené. Právníka-magistra z Kroměříže ani nezajímá, že podle listiny základních práv a svobod jsou lidé "rovní v právech" (zde, hlava první, článek 1).

Premiér přece může být o fous rovnější, není-li pravda?. Nota bene, když jím bude Andrej Babiš.

Vondráček upozornil, že pokud sněmovna žádost o vydání zamítne (nebylo by to až tak velké překvapení – zde), stíhání se pouze odloží po dobu, kdy bude Babiš poslancem. To je pravda. Poslanecká imunita je podle zákona pokládána za překážku ve stíhání, během které se promlčecí doba nepočítá.

Jenže, kdy nebude Babiš poslancem? Za čtyři, osm, nebo dvanáct let? Bude se v té době typ dotace, kterou využil, aby si zlevnil svůj "nejlepší projekt", ještě udělovat?

Jak se zviditelnit

Babiš využil dotační program unie určený na podporu malých začínajících podniků. Aby mohl na Čapí hnízdo čerpat padesátimilionovou dotaci, vyvedl farmu ze své korporace a převedl ji na "firmičku" příbuzných skrytých za anonymními akciemi.

Prý to byl pokus nastartovat samostatně výdělečnou jednotku. Jenže Babiš tuto jednotku měl dál pod kontrolou, spravovali ji jeho právníci. Když byly dotace vyčerpány a projekt z Bruselu odmáván, začlenil Čapí hnízdo zpátky pod křídla Agrofertu.

Patří se připomenout, že kauza Čapí hnízdo se netýká jen českých peněz, ale peněz evropských. Není to tedy ryze česká kauza. Na dotace se skládají daňoví poplatníci ze všech zemí Evropské unie. Ti bohatší samosebou dávají mnohem víc. A pokud by poslanci Babiše nevydali, byl by to patrně první případ, kdy nějaký stát vyšetřování podvodu s evropskými dotacemi zarazil z důvodu poslanecké imunity.

Česko by v takovém případě mělo zaručenou pořádnou dávku publicity.

Jistě, věc šetří také Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý pod zkratkou OLAF. Může potrestat český stát pokutou. Verdikt o tom, zda je na vině Babiš (případně Faltýnek a další) však může vynést jen česká justice.

Klid, nebo úklid?

Pokud se ANO nepodaří zajistit premiérovi klid na práci (zbavit ho stíhání), pak by bylo možné opatřit kliky na Strakově akademii "nerušenkami" (visačkami na kliku) s jednoduchým vzkazem: PROSÍM, NERUŠIT! NEVYŠETŘOVAT! A pro jistotu by bylo možné připojit anglickou verzi pro OLAF: PLEASE DO NOT DISTURB! DO NOT INVESTIGATE!

Nejspíš to nikoho nenapadne. Pochopitelně, bylo by to riskantní. Co kdyby nějaký zlovolný opozičník nerušenku obrátil a doplnil vzkazem: UKLIĎTE TENHLE DŮM!/ MAKE UP THIS HOUSE!

Zdroje:
Vlastní