Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Komentář: Okamurova smečka: Hrdinové lidu, pokrytci a milovníci dezinformací

Komentář: Okamurova smečka: Hrdinové lidu, pokrytci a milovníci dezinformací
Tomio Okamura | zdroj: Profimedia

Mladé hnutí Tomia Okamury se ve volbách umístilo na čtvrté příčce a dokázalo získat 22 mandátů. Do sněmovny tak z hnutí zamíří až na tři výjimky samí poslanečtí nováčci. Kdo přesně jsou tito lidé, kteří často nemají příliš bohatou politickou historii, a co od nich můžeme čekat?

Pro Svobodu a přímou demokracii, kterou v roce 2015 založil kontroverzní politik a podnikatel Tomio Okamura společně se svým věrným politickým partnerem Radimem Fialou po rozvratu původního Okamurova projektu Úsvit, dopadly volby víc než dobře. SPD si s více než půl milionem voličů přišlo na 22 mandátů a má poslance ve všech krajích, což se jinak povedlo pouze ANO a Pirátům.

Krom zmíněného vůdce hnutí Tomia Okamury, který je poslancem od roku 2013, a místopředsedy Radima Fialy, úřadujícího ve sněmovně od parlamentních voleb 2006, má SPD už pouze jednoho člověka se zkušenostmi z dolní komory, nepříliš známého Jaroslava Holíka.

Holík byl v minulosti aktivní především na komunální úrovni, kde působil 12 let jako nestraník za KSČM a krátce i jako nestraník za Úsvit přímé demokracie. Do poslanecké sněmovny se dostal v roce 2013, opět jako nestraník na kandidátce Úsvitu, na který ale po Okamurově vyloučení zanevřel a stal se členem nově vzniklého SPD.

Jako poslanec se nejvíce zapsal do povědomí návštěvou Krymu, kde se v rozporu s českou zahraniční politikou zúčastnil oslav třetího výročí připojení k Rusku. Za to si vysloužil pětiletý zákaz vstupu na Ukrajinu.

Noví poslanci přicházejí

Tím končí výčet "poslaneckých veteránů" SPD a můžeme se zaměřit na 19 nově příchozích. Už na první pohled jde o skutečně velmi originální skupinku, která zahrnuje lidi z široké škály oborů. Najdeme v ní například dvě zdravotní sestry, několik podnikatelů, elektromontéra nebo bývalého správce kempu.

Stejně tak se velmi liší i politická historie nových Okamurových poslanců a jsou mezi nimi jak úplní nováčci, pro které byly tyto volby vůbec první politickou zkušeností, tak i lidé, kteří si prošli komunální politikou nebo působili v jiných stranách.

Mezi ty zkušenější patří lídr pražské kandidátky SPD, geolog a podnikatel Jiří Kobza, který čtyři roky pracoval jako diplomat v Íránu. Pracovně jako geolog působil několik let také v Egyptě, Jemenu a Jordánsku, na základě čehož se často situuje do pozice samozvaného odborníka na islám.

Mezi "okamurovci" není jen jedním z nejhlasitějších odpůrců muslimů, ale považuje se i za stranického odborníka na zahraniční politiku. Během jedné z předvolebních debat jsme tak měli možnost pozorovat, jak si Kobza notuje s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem v otázkách referenda o vystoupení ČR z NATO a zrušení sankcí proti Ruské federaci.

Podobné názory zastává i Radovan Vích, plukovník v záloze, podnikatel a odborník SPD na vojenské otázky, který byl jako poslanec zvolen v Libereckém kraji, kde od loňského roku působí také ve funkci zastupitele. Vích například aktivity NATO v Pobaltí prohlásil za provokaci a rovněž považuje za legitimní ruskou anexi Krymu.

Přesto, že jejich "proruské" názory jsou kontroverzní, je třeba dodat, že Vích i Kobza v tomto směru patří v SPD mezi spíše umírněné, kteří jsou schopni vystupovat aspoň částečně seriózně a nepůsobit jako absolutní fanatici. Dobrým příkladem skutečně radikálního člena hnutí je Lubomír Volný, další z řady nových poslanců zvolený společně s místopředsedkyní Ivanou Nevludovou a záchranářem Marianem Bojkou v Moravskoslezském kraji.

Je libo špetku dezinformací?

Volný se nijak netají svým obdivem k Vladimíru Putinovu nebo Bašáru al-Asadovi. Jeho facebookový profil není plný jen řady laciných vtípků adorujících ruského prezidenta a zesměšňujících EU, Angelu Merkelovou nebo muslimy, novopečený poslanec je také vášnivým čtenářem obskurních propagandistických webů.

Mezi jeho repertoár patří třeba Protiproud, Sputnik a Aeronet. Sám Volný se chová dost vášnivě, jeho vyjadřování na sociálních sítích je velmi ostré a plné výrazů jako "prodejné novinářské prostitutky", většinou napsaných kapitálkami a doplněných o velké množství vykřičníků. To vše podtrhuje skutečnost, že jde o vystudovaného pedagoga a člena Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva kraje.

Zodpovědná práce s informacemi ostatně nepatří mezi silné stránky značné části SPD. Dobrým příkladem je další nově zvolená poslankyně a stávající zastupitelka Plzeňského kraje Jana Lévová, která loni na Facebooku vyvolala paniku svým statusem o domnělém autobusu s imigranty.

Na šíření dezinformací a propagaci alternativních médií se podílí rovněž Radek Rozvoral, poslanec za Středočeský kraj, jehož články se objevují na široké škále pochybných informačních kanálů, jako je rukojmi.cz, svobodnenoviny.eu, skrytapravda.cz a další.

Pokrytectví a výsměch

Poněkud zvláštní je situace kolem poslance Jiřího Kohoutka z Pardubického kraje, na kterého již před volbami upozornil server manipulátoři.cz. SPD ve svém volebním programu sice slibuje boj proti lichvě, ale sám Kohoutek je částečným vlastníkem firem zabývajících se rychlými nebankovními půjčkami a vedoucích řadu exekučních řízení proti klientům.

Kohoutek ale není sám, kdo vyvolává pochybnosti o tom, nakolik vážně to SPD myslí s bojem proti lichvářům. Do rychlých půjček je zapletená také Lucie Šafránková, poslankyně za Jihomoravský kraj, pracující jako obchodní manažerka ve společnosti Profi Credit.

Mladá politička na sebe kromě toho strhla pozornost "tanečkem" v lacině erotické reklamě, která začala kolovat internetem. Škoda jen, že video vzbudilo obecně mnohem větší zájem, než právě rozporuplný přístup Šafránkové v profesním a politickém životě.

zdroj: YouTube.com

Absolutní hvězdou sociálních sítí je však bezesporu poslanec Miloslav Rozner z Jihočeského kraje, který od poloviny 90. let podniká v kultuře, je manažerem rockové skupiny Argema a zaměřuje se na pořádání rockových zábav a koncertů. Rozner vešel do povědomí především předvolební debatou v ČT na téma kultury, kde zazářil svým zvláštním způsobem vyjadřování a jeho věta "Určitě, možná s vámi tak úplně nesouhlasím" již takřka zlidověla.

Stal se tak nechtěnou internetovou celebritou a terčem řady vtípků a memů. Satirická facebooková stránka "Miloslav Rozner - Ministr Kultury" má už přes pět tisíc fanoušků a stále roste v souladu s tím, jak přibývají další a další poslancova zmatená vyjádření. Jistě, v mnoha ohledech to skutečně může být úsměvné, ale pachuti z představ, jak bude Rozner plnit své nové povinnosti, se člověk zbavuje jen těžko.

Mnoho pozornosti k sobě strhává také nejmladší poslankyně SPD, dvaadvacetiletá studentka pedagogiky z Ústeckého kraje Tereza Hyťhová. Poprvé se pokusila do politiky dostat už v devatenácti letech, kdy jako nestraník tehdy ještě za hnutí Úsvit kandidovala do zastupitelstva města Krupka, ale neuspěla.

Později vstoupila do SPD, stala se předsedkyní krajské organizace a v minulém roce byla zvolena do krajského zastupitelstva. Hyťhová se velmi ostře a energicky vyjadřuje na všechny strany a přísností skutečně nešetří. Mnoho sil investovala především do boje za zavření Integračního azylového střediska Předlice, které považuje za bezpečností riziko, to se jí však stále nedaří.

Hrdinové lidu

Vyloženě lidovými poslanci jsou čtyřiašedesátiletý Zdeněk Podal z Královéhradeckého kraje a dvaašedesátiletý Lubomír Španěl z Jihomoravského kraje. Podal dlouhá léta působil jako správce kempu Stříbrný rybník u Hradce Králové. V minulosti byl krajským místopředsedou Zemanovců, kdy například v roce 2013 spolupracoval se zpěvákem Danielem Hůlkou, který byl jako nestraník na kandidátce SPOZ během senátních voleb, ale pohořel. Lubomír Španěl je elektromontér z Hodonínska a od minulého roku úřaduje v krajském zastupitelstvu.

Lidovost je vlastně něco, co je spojené s celým hnutím, a na co SPD úspěšně láká své voliče. Okamura nepotřebuje mít ve své straně velké politiky, ti by mu naopak spíše uškodili a udělali by z hnutí před očima lidí další z řady zašlých politických subjektů, kterým se v dnešní době nedaří.

Okamura chytře využívá nezkušených politiků z řad lidu, aby na svou stranu přetáhl stále více a více "obyčejných" lidí, v nichž SPD vyvolává dojem, že jim někdo z politiků skutečně rozumí a má k nim blízko.

Poslanecký klub SPD přitom vyvolává řadu vážných otázek a v budoucnu nám může přinést nejeden problém. Ať už jde o možné pochybnosti o politické gramotnosti některých poslanců, nebo o jejich schopnosti práce s informacemi. Navíc není žádným tajemstvím, že SPD je silně proruským hnutím s odporem k EU, klasickým západním demokraciím a tradičním médiím, k čemuž se hrdě hlásí také právě řada nově zvolených poslanců.

Hrozí tak, že se díky novému politickému vlivu okamurovců propadneme ještě hlouběji do bahna alternativních médií a informační války, kdy bude pošlapávána racionalita a fakta, které dostávaly slušně na frak už během předvolební kampaně SPD.

Zdroje:
Vlastní