Dnes je neděle 4. června 2023., Svátek má Dalibor
Počasí dnes 22°C Polojasno
Sport

Manchester City i díky rekordnímu gólu vyhrál Anglický pohár a bojuje o treble

Tiscali.cz 3. 6. 2023
Fotbalisté Manchesteru City vyhráli posedmé Anglický pohár. Ligový šampion ve finále porazil městské rivaly United 2:1 díky dvěma gólům Ilkaye Gündogana. Pokud svěřenci Pepa Guardioly za týden uspějí ve finále Ligy mistrů proti Interu Milán, získají "treble", což se z anglických týmů podařilo jen Manchesteru United v sezoně 1998/99.
Zpravodajství

Turecký prezident Erdogan složil přísahu na další volební období

Tiscali.cz 3. 6. 2023
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes složil v parlamentu přísahu na další období ve funkci. Do Ankary kvůli tomu přijely přes dvě desítky lídrů států a vlád, i šéf NATO Jens Stoltenberg, kteří se odpoledne zúčastnili ceremonie v prezidentském paláci. Českou republiku zastupoval velvyslanec v Ankaře Pavel Vacek. Erdogan, který zemi vládne už dvacet let, má dnes také oznámit složení své nové vlády.
Zpravodajství

GIBS by mohla nově vstupovat do prostor užívaných bezpečnostními sbory

Tiscali.cz 3. 6. 2023
Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by nově mohli mít možnost vstupovat bez předchozího upozornění do všech prostor užívaných policií, celní správou nebo vězeňskou službou. Počítá s tím novela zákona o GIBS, kterou ministerstvo vnitra poslalo do připomínkového řízení. Zákon také vymezuje podmínky mezinárodní spolupráce a zpřesňuje mechanismus kontroly inspekce. Příslušníci by podle novely mohli na některé události nosit služební stejnokroj.
Zpravodajství

Výpadek mělo v posledních letech kolem 2000 léků ročně, 700 skončilo

Tiscali.cz 3. 6. 2023
Výpadek dodávek mělo v letech 2019 až 2021 kolem 2000 léků, asi 700 ročně skončí. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo v materiálu k návrhu změny zákona o léčivech, který má výrobcům a v určité situaci i distributorům léků dávat povinnost držet zásoby. Novela má také zavést povinnost hlásit zásoby léků s ohroženou dostupností Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv a zpřísňuje postihy za nepovolený vývoz léků do zahraničí. V Česku je registrovaných asi 9500 léků, z nich 6500 je na lékařský předpis.
Zpravodajství

Soud uložil vězení dalším členům Oath Keepers v kauze útoku na Kapitol

Tiscali.cz 3. 6. 2023
Tři roky odnětí svobody v pátek vyměřil soud ve Washingtonu členovi extremistické skupiny Oath Keepers (Strážci přísahy), který se 6. ledna 2021 zapojil do vpádu do sídla amerického Kongresu. David Moerschel je jedním ze členů milice odsouzených mimo jiné za pokus o svržení vlády Spojených států. Dalšímu z členů militantní skupiny Josephu Hackettovi uložil soud trest ve výši tří roků a šest měsíců, píše agentura Reuters.
Zpravodajství

První Pavlova schůzka s Fialou a Babišem se točila kolem NATO a obranné dohody s USA

Tiscali.cz 2. 6. 2023
Prezident Petr Pavel dnes při první společné schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedou opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem hovořil o nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu a o obranné dohodě se Spojenými státy. Pavel to řekl na tiskové konferenci. Setkání bylo jedním z bodů Pavlova plánu pro prvních 100 dní v prezidentském úřadu, kterého se ujal 9. března.
Zpravodajství

Zakládající akt NATO-Rusko se musí zrušit, řekla Pekarová a podpořila vstup Ukrajiny do aliance

Tiscali.cz 2. 6. 2023
Pokud existuje jeden národ, který vstoupí do dějin tím, že změnil geopolitickou a bezpečnostní realitu v Evropě k lepšímu, budou to Ukrajinci, prohlásila dnes předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na setkání předsedů parlamentů členských zemí NATO ve Vilniusu. V litevské metropoli podpořila rovněž vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Zakládající akt NATO-Rusko z roku 1997 musí být zrušen, vyzvala šéfka sněmovny v projevu.
Zpravodajství

Sněmovna odmítla razantněji zvýšit horní hranici poplatku za odpad

Tiscali.cz 2. 6. 2023
Poslanecká sněmovna odmítla razantněji zvýšit horní hranici poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Úpravu skupiny koaličních poslanců dnes nedoplnila ani ve dvojím hlasování do vládní novely, jež mění vyměřování poplatků. Lázeňská města budou moci podle schválené předlohy vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.