Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno
Ekonomika

Musk jednal s čínskými ministry o nových generacích aut

Tiscali.cz 31. 5. 2023
Americký miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk se v Číně sešel s ministrem průmyslu Ťin Čuang-lungem. Jednali o nových generacích automobilů. Musk přijel do Číny poprvé od začátku pandemie covidu-19. V Pekingu s ním už v úterý jednal čínský ministr zahraničí Čchin Kang.
Zpravodajství

Za napětím mezi Černochovou a Řehkou bylo podezření na korupci v armádě

Tiscali.cz 31. 5. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) měla podezření na korupci v armádě, a kvůli tomu převzala personální agendu. Dohlížela třeba na výjezdy plukovníků na zahraniční kurzy nebo spolurozhodovala o jejich povyšování. Nyní už vyšetřování skončilo, pravomoci znovu přenechala náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi. Ministryně to řekla v rozhovoru pro Radiožurnál.
Zpravodajství

Aktualizováno: Příznivci Peterkové vylomili dveře do jednací síně, soud novinářce potvrdil dvouletou podmínku

Tiscali.cz 30. 5. 2023
Soud dnes uložil bývalé novinářce Janě Peterkové dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Stanovil jí tříletou zkušební dobu, ve které se musí chovat řádně. Peterková později řekla novinářům, že proti rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Odvolací senát rozhodl s vyloučením veřejnosti poté, co jednání narušili příznivci Peterkové a jejich výtržnosti. V budově pražského městského soudu kvůli nim museli zasahovat vedle justiční stráže i policisté. Incidentem se bude ve středu zabývat vláda, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ho řešil i s šéfem Vězeňské služby.
Zpravodajství

Aktualizováno: Odbory zřídily celostátní stávkový výbor, svazy uspořádají své akce v červnu

Tiscali.cz 30. 5. 2023
Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zřídili dnes celostátní stávkový výbor. Jsou připraveni případně k celorepublikovému protestu proti vládnímu balíčku k ozdravení financí. Od 26. do 30. června pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. Dohodl se na tom sněm ČMKOS.
Zpravodajství

Saúdské utopické město Neom může být naopak dystopickou noční můrou

Radek Chlup 30. 5. 2023
Saúdská Arábie vykreslila plánované futuristické město Neom jako prázdninový ráj obklopený nádhernou krajinou. Aktivisté jsou ale kvůli přístupu země k lidským právům vůči těmto tvrzením nedůvěřiví.
Zpravodajství

Zelený Canal Grande zřejmě není dílem zelených výtržníků

Tiscali.cz 30. 5. 2023
Italské úřady částečně vyřešily záhadu v Benátkách, kde se o víkendu voda ve Velkém kanálu (Canal Grande) zbarvila do fluoreskující zelené. V podezření byli podle místních médií tak zvaní ekologičtí aktivisté. V pondělí úřady oznámily, že zbarvení způsobil netoxický fluorescein, který se používá pro testování systému odpadních vod.
Ženy

Ženy riskují zdraví, když kvůli chudobě při menstruaci používají tampony déle

Tiscali.cz 30. 5. 2023
Chudoba v období menstruace vážně ohrožuje zdraví žen, které jsou kvůli finanční tísni nuceny používat tampony déle, než je doporučeno. S odkazem na britskou studii o tom informoval server Independent. Ženy, které nemají dostatek peněz, také podle studie musejí volit mezi jídlem a hygienickými pomůckami potřebnými při periodě.
Zpravodajství

Na Moskvu útočily drony, Putin podle svého mluvčího nechystá zvláštní projev

Tiscali.cz 30. 5. 2023
Ruský prezident Vladimir Putin pracuje v Kremlu, o dnešním útoku bezpilotních letounů na Moskvu byl informován v reálném čase, uvedl mluvčí ruské hlavy státu Dmitrij Peskov. Jeho šéf podle něj v současné době nechystá zvláštní projev kvůli aktuálním událostem.