Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno
Zpravodajství

Ze změny stavebního zákona mají obavy stavaři i úřady, agenda násobně narostla

Tiscali.cz 25. 6. 2024
Stavební úřady v Česku nyní přijímají násobně víc žádostí než obvykle a narůstá také počet telefonických dotazů. Důvodem je změna stavebního zákona, od července zavádí mimo jiné digitalizaci řízení a výrazně zvyšuje poplatky u některých staveb, například u studny je to z 300 korun na 10.000 korun. Největší nápor čekají úřady v tomto týdnu. Fronty se většinou netvoří, lidé často komunikují s úřadem přes datové schránky nebo odevzdávají podklady na podatelně, některé úřady ale mají problém s administrací. Vedle obav stavebníků panují zároveň i obavy úředníků, zda bude nový systém funkční, plný přístup do nového systému totiž k dispozici zatím nemají. Vyplývá z vyjádření zástupců úřadů pro ČTK.
Zpravodajství

V leteckém provozu se loni ztratilo nebo poničilo přes 36 milionů zavazadel

Jiří Rilke 24. 6. 2024
Ve světovém leteckém provozu se loni zatoulalo, ztratilo nebo poničilo 36,1 milionu zavazadel. Problémy se tak vyskytly u 6,9 zavazadla na 1000 pasažérů, což znamená oproti předchozímu roku pokles o téměř devět procent, vyplývá z údajů poskytovatele leteckých služeb Sita.
Zpravodajství

Jurečka: Lidé z Liberty by mohli začít dostávat náhradu mzdy na začátku července

Tiscali.cz 24. 6. 2024
Zaměstnanci Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy první týden v červenci. Zpracování žádostí zahájí úřady práce v pondělí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zpravodajství

Jurečka navrhne zvýšení platů části zaměstnanců veřejné sféry od sedmi do 10 pct

Tiscali.cz 24. 6. 2024
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne na úterním jednání tripartity zvýšení platů ve veřejné sféře od září tzv. první skupině, kam patří úředníci, pracovníci v kultuře, techničtí pracovníci či nepedagogické síly ve školství, a zaměstnancům ve státní službě v rozmezí od sedmi do deseti procent. Jurečka to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Zpravodajství

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj v Praze se dnes otevírá pro veřejnost

Tiscali.cz 24. 6. 2024
Zrekonstruovaný obchodní dům Máj na rohu Národní a Spálené ulice v Praze se dnes otevře pro veřejnost. Návštěvníkům v devíti patrech nabídne obchody, restaurace, zábavní centrum a střešní vyhlídkovou terasu. Rekonstrukce začala v polovině roku 2022 a stála 4,5 miliardy korun.
Zpravodajství

Lipavský: ČR musí kvůli ruské agresi přehodnotit pohled na ekonomické zájmy

Tiscali.cz 24. 6. 2024
Česko musí kvůli ruské agresi a zhoršenému mezinárodnímu prostředí přehodnotit způsob, jak přemýšlí o svých ekonomických zájmech. Musí zajistit fungování dodavatelských řetězců pro důležité produkty a suroviny, aby nebylo vydíratelné. Na úvod porady českých ekonomických diplomatů to dnes v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Zpravodajství

USA zakáží prodej antivirového softwaru ruské společnosti Kaspersky

Tiscali.cz 21. 6. 2024
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že plánuje zakázat prodej antivirového softwaru ruské společnosti Kaspersky Lab ve Spojených státech. Zjistilo se, že vliv Moskvy na tuto firmu představuje významné riziko, uvedla podle agentury Reuters ve čtvrtek ministryně obchodu Gina Raimondová. Společnost Kaspersky popřela, že by se zapojila do jakékoliv činnosti ohrožující bezpečnost USA.
Zpravodajství

Počet registrací nových aut v EU v květnu meziročně klesl o tři procenta

Tiscali.cz 21. 6. 2024
Počet registrací nových aut v Evropské unii se v květnu meziročně snížil o tři procenta na 911.697, oznámilo dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Snížil se i podíl bateriových elektromobilů na celkovém počtu registrací, a to na 12,5 procenta z 13,8 procenta před rokem. Český Svaz dovozců automobilů už dříve uvedl, že v Česku počet registrací nových aut v květnu meziročně klesl o 2,8 procenta na 19.736 vozů.