Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno

Aktualizováno: Slovensko předalo Ukrajině první čtyři migy, český ‚dárek pro Putina‘ dorazí za pár týdnů

Aktualizováno: Slovensko předalo Ukrajině první čtyři migy, český ‚dárek pro Putina‘ dorazí za pár týdnů
MiG-29 | zdroj: TASR / Profimedia

Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes slovenské ministerstvo obrany. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje 13 migů. Bratislava tyto stroje sovětské konstrukce přestala používat loni.

Podle ministerstva obrany přesun strojů zajistili ukrajinští piloti za pomoci slovenské armády a dalšího ukrajinského personálu. Úřad doplnil, že zbylá letadla budou Ukrajině předána v příštích týdnech. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v souvislosti s odevzdáním letadel řekl, že Slovensko stojí na správné straně dějin.

Na základě mezivládní dohody země poskytne Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů. Kvůli vyřazení těchto strojů z výzbroje armády se Slovensko loni dohodlo s Českem a Polskem, že mu pomohou se zajištěním ochrany vzdušného prostoru. Kromě stíhaček budou součástí slovenských dodávek na Ukrajinu také části raketového systému Kub.

V dřívějším průzkumu veřejného mínění předání migů Ukrajině podpořilo jen 26 procent obyvatel Slovenska, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených. S dodávkami zbraní na Ukrajinu dlouhodobě nesouhlasí opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která se už dostala do čela popularity před zářijovými předčasnými parlamentními volbami. Nyní už menšinová vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera naopak opakovaně Ukrajině pomáhala, také dodávkami různého vojenského materiálu.

Slovensko by za předání migů Kyjevu mělo dostat kompenzaci z unijních peněz. Spojené státy zase Bratislavě nabídly, že s výraznou slevou dodají 12 nových bitevních vrtulníků AH-1Z Viper s příslušenstvím.

Minulý týden polský prezident Andrzej Duda ohlásil, že také jeho země poskytne Ukrajině stroje MiG-29.

Moskva zareagovala rozzlobeně, letadla prý beztak sestřelí

„Slovensko jako člen Evropské unie nejhrubějším způsobem porušuje četné mezinárodní závazky, včetně unijních směrnic, a také mezinárodní dohodu o obchodu se zbraněmi, zásady regulující předání konvenčních zbraní a dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zakazující dodávky zbraní do oblastí konfliktu,“ řekl agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.

„Je to další důkaz, jak v jádru věci vypadá ‘řád založený na principech’.“ ironicky podotkl. „Byla porušena ustanovení kontraktu, které zakazují předání zbraní jiným zemím bez souhlasu prodejce. Celkově je to celá myslitelná škála porušení,“ dodal.

Ruský diplomat slovenský krok označil za destruktivní. Odporuje podle něj tvrzením lídrů zemí EU, že je nutné hledat východisko z konfliktu na Ukrajině mírovými prostředky. Takové jednání podle něj dokazuje, že v ukrajinské otázce země NATO a EU pokračují v eskalaci konfliktu. „Snaží se všemi silami (konflikt) protahovat a válčit až do posledního Ukrajince,“ zdůraznil. „Pro nás to naprosto není nic nečekaného. Prostě v naší statistice sestřelených letadel přidáme nová čísla,“ prohlásil Gruško. 

Raketomet, na který Češi vybrali přes 30 milionů, bude na Ukrajině za pár týdnů

Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky bude i 365 raket, řekl dnes novinářům Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.

„Dnes jsme překročili 30 milionů korun, cíl, který máme, je 50 milionů. Stroj, který tu vidíme, stojí 17 milionů korun. Naše ambice je poslat tam ještě 365 raket, aby ta zbraň měla nějakou výbavu,“ uvedl Ondráček. Jedna raketa vyjde na 88 000 korun, raketnice jich obsahuje 40.

Raketomet podstoupil generální opravu v závodu společnosti STV Group v Poličce. Pojmenování získal po mytologickém Přemyslu Oráči, jedna salva „přeorá“ plochu o rozloze zhruba tři hektary.

Technici společnosti STV Group strávili na jeho opravě asi 2000 hodin práce. „Je to naprosto komplexní oprava včetně motoru, podvozkové platformy, raketnic nebo systému řízení palby, aby raketomet odpovídal maximálním možným nárokům pro bojové užití,“ řekl ředitel pro rozvoj Ivo Strejček. Firma dodá i potřebné rakety.

Raketomet byl do československé armády zaveden v roce 1971, přesto zůstává velmi účinnou zbraní. Stejně jako ruská obdoba raketometu BM-21 má raketnici na 40 raket ráže 122 milimetrů Grad, na rozdíl od ruské verze ale uveze na pancéřovaném podvozku Tatra 813 další zásobník s 40 raketami pro rychlé přebití, což snižuje čas k přípravě na další palbu na několik minut. Je možné střílet jednotlivé rakety nebo kompletní salvu.

Iniciativa si raketomet vytipovala u firmy STV Group na základě požadavků ukrajinské armády. Podmínkou bylo, aby byla k dispozici rychle a byla vyrobena v České republice. Podle zakladatele iniciativy a podnikatele Dalibora Dědka se potřebné peníze sešly velmi rychle. „Jsme pyšní, že česká veřejnost vybrala několik desítek milionů během několika týdnů, protože jsme tuto akci vyhlásili k prvnímu výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ řekl Dědek. Ze sbírky Dárek pro Putina již byl pořízen například tank Tomáš, což inspirovalo následovníky k podobným akcím i v zahraničí. Celkem tak bylo pro Ukrajinu získáno několik desítek tanků. „Naším snem je v příští vlně vybrat něco, co by se odlepilo od země a létalo,“ dodal Dědek.

Zelenskyj navštívil Chersonskou oblast, přislíbil obnovu poničených míst

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil jihoukrajinskou Chersonskou oblast, kterou zčásti v loňském roce ukrajinští obránci osvobodili od ruských invazních vojsk. Prezident dnes na telegramu zveřejnil záběry ze své cesty do boji poničené obce Posad-Pokrovske, kde přislíbil obnovu tohoto místa i všech Rusy poničených měst a obcí. Zelenskyj o den dříve navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu.

„Pracovní cesta do Chersonské oblasti. Vesnice Posad-Pokrovske, kde bylo v důsledku masivní ruské agrese poškozeno mnoho budov a objektů sociální infrastruktury. Nyní se zde obnovují dodávky elektřiny a vody, opravuje se lékařská ambulance a lidé se vracejí zpět,“ uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti.

„Mluvil jsem s místními obyvateli o jejich aktuálních problémech a potřebách. Vše obnovíme a znovu postavíme. Stejně jako každé město a vesnici, které přišly k újmě kvůli ruským okupantům,“ dodal prezident. Obec Posad-Pokrovske se nachází západně od Chersonu, zhruba na půli cesty do Mykolajivu.

Cherson byl jediným ukrajinským oblastním centrem, kterého se Rusové od začátku své invaze loni v únoru zmocnili. Ukrajinská armáda město osvobodila po měsících ruské okupace loni v listopadu, Zelenskyj Cherson krátce nato navštívil. Ruské invazní síly se mezitím stáhly na protější břeh řeky Dněpr a od té doby Cherson a jeho okolí pravidelně ostřelují. Oběťmi ruského ostřelování se tam staly desítky civilistů, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ve středu ukrajinský prezident navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu, který Ukrajina už měsíce brání proti intenzivním ruským útokům. Také o této své cestě informovala hlava státu v příspěvku na sociálních sítích, v němž také ocenila hrdinství ukrajinských bojovníků.

Zdroje: