Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Aktualizováno: Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 Ukrajině, Pavel to ocenil

Aktualizováno: Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 Ukrajině, Pavel to ocenil
MiG-29 - ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a 200 protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců.

Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Ukrajina od loňského února čelí vojenské invazi Ruska. Kreml dnes uvedl, že dodávky stíhaček jsou jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu. Rozhodnutí Hegerovy vlády kritizovala i slovenská opozice.

Na základě dohody, kterou podle odpoledního oznámení slovenského ministerstva obrany podepsali Naď a ukrajinský velvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran, Slovensko předá Ukrajině mimo jiné deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů; tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz. Součástí dodávek budou také dvě odpalovací zařízení systému Kub, dále systém řízení a příslušné náhradní díly a rakety.

Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko v posledních měsících opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle. „Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají,“ řekl Heger.

Dodávky 13 slovenských migů a systému Kub Kyjevu „pomohou účinně bránit ukrajinské nebe“, uvedl dnes slovenské rozhodnutí ukrajinský ministr obrany Reznikov na twitteru a poděkoval slovenskému premiérovi, ministrovi obrany a slovenskému lidu. „Ukrajinští andělé z ukrajinského letectva jsou připraveni chránit dobro a trestat zlo. Ale potřebují křídla,“ napsal Reznikov ve vzkazu, v němž rovněž uvítal, že vzniká koalice zemí ochotných poskytnout Ukrajině letouny.

Podle průzkumu agentury Ipsos pro list Denník N z tohoto měsíce jen 26 procent obyvatel Slovenska podporuje předání migů Ukrajině, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených.

Stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a země podle Nadě ani nemá na tyto stroje náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů MiG-29.

Slovensko by podle Hegera i Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.

Některé členské země NATO zaujaly vůči možným dodávkám stíhaček na Ukrajinu naopak opatrný postoj. Spojené státy, které už poskytly Kyjevu různou vojenskou techniku, opakovaně vyloučily možnost předání svých stíhaček Ukrajině.

V uplynulém období se někteří slovenští politici přeli o to, zda Hegerův kabinet má pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Po prosincovém vyslovení nedůvěry vládě ze strany sněmovny zůstal kabinet v úřadu jen s omezenými kompetencemi a například nemůže rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky. Podle Hegera se ale vláda rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, na které pravomoc z ústavy nadále má.

Slovensko už dříve poskytlo Ukrajině různou vojenskou techniku a munici. Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu vystupují opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří se už podle několika sondáží dostali do čela žebříčku popularity politických stran. Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou na konci září.

Fico rozhodnutí vlády označil za akt otevřeného nepřátelství vůči Ruské federaci, za zradu Slovenska a za přímý vstup země do otevřeného konfliktu. Tvrdil, že krok dělá ze Slovenska terč. Naznačil, že strana v případu podá trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomocí. Podle strany Hlas-sociální demokracie expremiéra a někdejšího místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho vláda po svém pádu nemá pravomoc rozhodovat o darování stíhaček. 

Pavel ocenil rozhodnutí Varšavy a Bratislavy předat stíhačky MiG-29 Kyjevu

Český prezident Petr Pavel při návštěvě Polska ocenil rozhodnutí Varšavy a Bratislavy poskytnout Kyjevu své stíhačky MiG-29. Uvedl, že věří, že Ukrajina může ve válce proti Rusku zvítězit.

„MiG-29 je nadále považován za relativně dobré letadlo a zdá se nejlepším letadlem pro Ukrajinu, protože je v její výzbroji, umějí s ním zacházet a mají pro něj logistické zázemí,“ řekl polské televizi TVN Pavel, který byl dříve náčelníkem českého generálního štábu a později stanul v čele Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

Zdůraznil, že každý prvek vojenské výzbroje je Ukrajině potřebný pro účinnou obranu a případnou protiofenzívu. „Určitě (MiGy) něco změní - a není až tak důležitý počet, ale to, že každý prvek přináší změny,“ řekl.

Připomněl, že české MiGy-29 nyní slouží v Polsku, kam se dostaly v 90. letech při výměně za polské vrtulníky. Ale Česko poskytlo Ukrajině bitevní a transportní vrtulníky a také různou obrněnou techniku, nyní pracuje na dodávkách protileteckých zbraní a další munice. „Děláme, co můžeme, abychom Ukrajině zajistili co nejvíce potřebné výzbroje,“ ujistil.

Pavel věří, že Ukrajina může ve válce proti Rusku zvítězit. „Musíme udělat vše, abychom pomohli Ukrajině dosáhnout tohoto cíle,“ řekl. „Vidím příležitost k tomu v letošním roce, příští rok by to bylo těžší. Existuje únava z války, která se týká nejen válčících zemí, ale i států podporujících Ukrajinu. Udržet podporu veřejnosti je čím dál těžší,“ konstatoval Pavel, který dnes končí dvoudenní návštěvu Polska.

Zdroje: