Nová éra znamená začít pěkně od nuly

MAGAZÍN - Magazín autor: luk

Abdikací císaře Akihita začne v Japonsku nová éra. Její název zatím není znám, historicky se ale měnil nejen s nástupem nového císaře, ale i při jiných významných událostech.

Japonský císař Akihito

Japonský císař Akihito,zdroj: Profimedia.cz

V mnoha japonských oficiálních dokumentech nejsme v roce 2018, ale v roce 30 období Heisei, to znamená ve třicátém roce vlády císaře Akihita. S jeho abdikací koncem dubna se souostroví připravuje změnit epochu.

Obvykle se název nové éry oznamuje jen několik dní po úmrtí císaře. Když 7. ledna 1989 zemřel císař Hirohito, Japonsko žilo ve čtyřiašedesátém roce období Šówa (1926-1989), které se den ze dne změnilo v první rok éry Heisei, připomíná agentura AFP.

Tentokrát mají výrobci kalendářů úkol poněkud usnadněný. Výjimečný zákon totiž umožňuje 125. japonskému císaři Akihitovi, jemuž je čtyřiaosmdesát let, aby za svého života předal korunu. Vše je dopředu naplánováno a název nového období by měl být oznámen několik měsíců před 1. květnem, kdy na trůn nastoupí jeho nejstarší syn Naruhito.

To samozřejmě bude pro kalendáře na příští rok příliš pozdě, ale název nového období by měl být až na kalendářích pro rok 2020, věří Kuni Kowaguči, prezident společnosti Todan, která každoročně vyrobí deset milionů kalendářů.

Úřady, školy či nemocnice, které vydávají dokumenty zmiňující éru vedle gregoriánského kalendáře, budou mít čas se přizpůsobit.

Kořeny ve staré Číně

Praxe japonských období má své kořeny ve staré Číně, ale používá se podle historiků už jen v Japonsku. Země zažila 250 období, tedy mnohem více, než bylo císařů, neboť bylo zvykem měnit název epochy po přírodních katastrofách nebo jiných významných událostech, aby se tak podtrhl nový začátek.

Volba názvu období se provádí podle přesně stanovených pravidel a nezávisí na císařském trůnu, ale na vládě.

Zvolený název má být nezvyklý, má odrážet ideály národa. Heisei například znamená všudypřítomný mír. Název má být složen ze dvou ideogramů, má být snadno čitelný a má se snadno zapisovat. Nesmí vycházet z běžných osobních jmen, názvů společností nebo lokalit.

A pravděpodobně nebude začínat písmeny M, T a H, jichž jsou již plné mnohé úřední dokumenty, neboť byla začátečními písmeny ér moderního Japonska od roku 1868: Meidži, Taišó, Šówa a Heisei.

Japonci se baví tím, že hádají, jaké bude jméno nové éry. Toto ovzduší kontrastuje s pochmurnou náladou posledních měsíců období Šówa, kdy Hirohito vedl svůj smrtelný zápas, říká vysoký úředník Junzo Matoba, který na novém názvu pracoval v tajnosti.

"Někteří se domnívali, že to je nedostatek úcty připravovat novou éru, když současný císař ještě žije. Musel jsem pracovat v tajnosti," říká. "Můj úkol byl velmi těžký, nad hlavou mi visel Damoklův meč," dodává. Nakonec byl název nové éry oznámen osm hodin po císařově skonu.

Je snažší podívat se do minulosti podle období

Systém změny éry je sice komplikovaný, ale jen málokdo ho dnes zpochybňuje.

Majitel společnosti vydávající kalendáře dokonce tuto praxi obhajuje: "Je mnohem snazší podívat se do minulosti podle období: například si pamatujeme, že krize vypukla na počátku éry Heisei," říká Kowaguči. Má tím na mysli 90. léta, kdy se japonská ekonomika zhroutila.

V posledních měsících jsou noviny a časopisy plné přehledů uplynulých třiceti let éry Heisei, která začala pádem Berlínské zdi a úspěšnou kapesní herní konzolí Game Boy firmy Nintendo a byla plná dramatických událostí, jako bylo zemětřesení a přívalová vlna tsunami z března 2011 či útok sarinem v tokijském metru v roce 1995, který spáchala sekta Óm šinrikjó.

Když bylo letos v červenci popraveno 13 příslušníků této sekty, média tvrdila, že úřady chtějí využít tohoto smutného příběhu ke vzniku nové éry. "Japonci milují, když mohou vycházet od nuly. Nová éra znamená nový začátek," říká Matoba.

Tagy: zahraničí Japonsko japonská vláda japonská politika dějiny a fakta

Zdroje: ČTK,AFP