Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

I bez Babiše musí Česko zlepšit boj se střety zájmů, upozornila Evropská komise

I bez Babiše musí Česko zlepšit boj se střety zájmů, upozornila Evropská komise
Babiš byl podle letos zveřejněných závěrů auditu komise ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá Agrofert, který vložil do svěřenských fondů | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Česko musí i po odchodu Andreje Babiše z čela vlády odstranit systémové nedostatky v problematice střetu zájmů, aby mělo nárok na peníze z mimořádného fondu obnovy Evropské unie.

Evropská komise zároveň nehodlá ani nadále proplatit firmám z holdingu Agrofert peníze ze strukturálních fondů za období, kdy byl Babiš premiérem. ČTK to dnes sdělila mluvčí komise, podle níž by ale nové žádosti o dotace měly mít nárok na schválení.

Babiš byl podle letos zveřejněných závěrů auditu komise ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá Agrofert, který vložil do svěřenských fondů. Zároveň se jako premiér podílel na rozhodování o rozdělování unijních dotací. Tato situace skončila minulý pátek, kdy Babiše v premiérském křesle vystřídal Petr Fiala.

Podle komise si však Agrofert nadále v souvislosti s evropskými pravidly i českým zákonem o střetu zájmů nemůže činit nárok na proplacení dotací, které české úřady schválily před Babišovým odchodem ze Strakovy akademie.

„Dotace schválené během tohoto období nadále podléhají opatřením souvisejícím s těmito pravidly,“ sdělila ČTK mluvčí unijní exekutivy k dotacím, o jejichž proplácení se Babišova vláda chtěla s komisí soudit. S novými žádostmi o evropské peníze by podle mluvčí neměly firmy z holdingu mít „principiálně“ žádný problém, nesmí však porušovat žádná závazná pravidla.

„Nadále samozřejmě platí, že dosud nezavedená doporučení musí být uplatněna v praxi,“ doplnila mluvčí s odkazem na dlouhodobou komunikaci mezi komisí a českými úřady, která navazuje na zmíněný audit. Podle dosud posledního listopadového dopisu komise už Česko většinu nedostatků napravilo, zbývá však mimo jiné zlepšit řídící a kontrolní systémy pro rozhodování o dotacích. České úřady by odpověď s informací o svém dalším postupu měly do Bruselu zaslat v průběhu zimy.

Podobné podmínky komise spojila také s fondem obnovy, z něhož může Česko získat až 180 miliard korun. Letos do Prahy přišlo prvních 23 miliard v rámci předfinancování. Pokud země zlepší systémový postup proti střetu zájmů, mimo jiné zjišťování skutečných vlastníků firem, může dostat další peníze. „Tato opatření musí být přijata do poloviny roku 2022, dříve než Česko požádá o řádnou platbu,“ doplnila mluvčí.

Zdroje: