Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Evropská komise europoslancům podrobnosti okolo střetu zájmů v Česku nesdělila

Evropská komise europoslancům podrobnosti okolo střetu zájmů v Česku nesdělila
Podle Evropské komise Česko musí uspokojivě vyřešit nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů, jinak nedostane peníze z mimořádného fondu obnovy (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Evropská komise dnes s europoslanci podrobně neprobírala reakci českých úřadů na výtky okolo nedostatků v potírání střetu zájmů vládních činitelů.

Zástupce komise před členy výboru pro rozpočtovou kontrolu pouze obecně zmínil, že unijní exekutiva neproplácí dotace firmám spojeným s holdingem Agrofert, který podle závěrů auditorů unijní exekutivy nadále ovládá premiér Andrej Babiš, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Podrobnosti o aktuální komunikaci mezi Bruselem a Prahou se bude moci podle českého europoslance Tomáše Zdechovského výbor dozvědět v pátek.

Šéf generálního ředitelství pro regionální politiku Marc Lemaitre měl dnes podle původního plánu poslancům objasnit, jak Česko zareagovalo na srpnovou výzvu komise, aby urychleně vyhovělo doporučením týkajícím se konfliktů zájmů.

Komise v návaznosti na audit firem okolo Agrofertu Česku doporučila sérii kroků, z nichž české úřady podle posledního vyjádření mluvčího komise provedly jen část. V nedávné komunikaci české ministerstvo pro místní rozvoj požádalo o delší lhůtu na reakci, EK to však zamítla. Česko proto dopis přibližující přijaté kroky poslalo minulý týden.

„Pan Lemaitre nám řekl, že potřebuje více času na prostudování té odpovědi,“ sdělil ČTK Zdechovský, podle něhož by se poslanci měli dozvědět více v pátek dopoledne.

Dnes se v rámci kontroly plnění rozpočtu EU za rok 2020 střet zájmů probíral jen okrajově. Ředitel rozpočtového oddělení komise Gert Jan Koopman poslancům sdělil známý fakt, že Brusel neproplácí firmám kolem Agrofertu žádné dotace ze strukturálních fondů, čímž podle něho dostatečně chrání rozpočet EU před možným zneužitím.

Babiš je podle závěrů auditu komise zveřejněných v dubnu ve střetu zájmů, protože má konečný prospěch ze zisků Agrofertu, který vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a tvrdí, že vyhověl českým zákonům.

Podle komise však Česko musí uspokojivě vyřešit nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů, jinak nedostane peníze z mimořádného fondu obnovy. Prvních 13 procent z přibližně 180 miliard korun, na něž má ČR z fondu nárok, by podle informací ČTK mělo do Prahy odejít tento týden.

Zdroje: