Co je víc, ústava nebo koaliční smlouva? Ústavní právníci jsou zajedno

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 5. 2017 14:03) - Aktuality autor: art

Aby mohl prezident odvolat ministra financí Andreje Babiše, musí být vypovězena koaliční smlouva, trvá na svém Miloš Zeman. Jenže prezident musí především respektovat ústavu, která mu ukládá, že má vyhovět žádosti šéfa kabinetu o odvolání člena vlády, jak v reakci na Zemana podotýká premiér Bohuslav Sobotka. A ústavní právníci mu dávají za pravdu. 

Zeman by jako prezident neměl chránit ani koaliční smlouvu, ani Babiše, ale především ústavu

Zeman by jako prezident neměl chránit ani koaliční smlouvu, ani Babiše, ale především ústavu,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Zeman se také v úterý nechal slyšet, že poté, co Sobotka minulý týden avizoval demisi vlády, chtěl po návratu z Číny jmenovat do čela kabinetu ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka.

"Konzultoval jsem to při svých setkáních s některými představiteli tří koaličních stran, původně ohlášená demise byla ale nakonec stažena," řekl Zeman. Sobotka si podle něj přišel na Hrad "jen popovídat". Podle prezidenta vláda demisi neschválila, dokonce o ní vůbec nejednala, proto by se týkala jen premiéra. 

Zaorálek na Twitteru uvedl, že Česko premiéra má. "O žádných jiných alternativách není třeba teď spekulovat. Budu se snažit přispět k tomu, aby stávající vnitropolitická krize byla co nejdříve vyřešena. Já na žádnou další funkci neaspiruji," napsal.

Na kritiku za nedodržování ústavy Zeman v úterý reagoval slovy, že ústavu zná dobře a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že koaliční smlouva nynější koalice uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě sám Babiš.

"Neříkám, že to nebudu respektovat, pouze jsem jasně řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se premiér dobrovolně omezil," prohlásil prezident. Připomněl také, že s přijetím demise či odvoláním ministra váhali v některých případech i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Prezident mu následně vzkázal, že bez zrušení koaliční smlouvy to nepůjde. 

"Návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany," konstatoval prezident ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Sobotka na to reagoval prohlášením, že článek 74 Ústavy České republiky říká jasně, že prezident odvolá člena vlády, když to navrhne premiér. "Žádné další podmínky v ústavě nejsou," uvedl Sobotka. "Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli prezidenta," dodal premiér.

Podobně se vyjádřil i vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který podotkl, že ústava o koaliční smlouvě nemluví.

Prezident jako ochránce koaliční smlouvy?

Podobně se vyjádřili i ústavní právníci. Podle právníka Jana Kysely je pro prezidenta republiky důležité znění ústavy, nikoli koaliční smlouva. Musí tak odvolat ministra, když mu to premiér navrhne. Podle ústavní právníka Jana Kudrny žádné ujednání nemůže stát nad ústavou.

Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno. "Což by prezident republiky považoval za krajně nezodpovědné," sdělil mluvčí.

Ovčáček na dotaz, zda text prohlášení znamená, že pokud nebude vypovězena koaliční smlouva nebo pokud nebude navržen nový ministr financí, prezident ministra financí neodvolá, odpověděl, že "text prohlášení znamená to, co obsahuje". "Právě tím, že byly zahájeny politické konzultace, pan prezident plní své ústavní povinnosti," dodal mluvčí.

Hrad také zopakoval výtku, že návrh obsahuje přesné datum, ke kterému by měl být Babiš odvolán. "Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání," prohlásil Ovčáček. Mluvčí vlády Martin Ayrer ale již dříve sdělil, že Sobotka Zemanovi předával demisi ministrů či návrh na jejich odvolání již sedmkrát a vždy s určitým datem konce daného člena vlády ve funkci.

Původně Hrad oznámil, že se dnes k návrhu na odvolání nebude vyjadřovat. Ovčáček tvrdil, že bude prezident chtít uklidnit situaci. Poté Zeman dnes odpoledne po jmenování nových generálů řekl politikům, že se do situace kolem návrhu na odvolání Babiše vloží po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).Tagy: Česko domácí ustava hnutí Ano Sobotkova vláda česká vláda český prezident česká politika české zákony zákony a vyhlášky Sobotkův kabinet

Zdroje: ČTK