Babišovy praktiky poodhaluje další nahrávka. Mluví se na ní o případu Beretta

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 8. 5. 2017 18:38) - Aktuality autor: art

Skupina Juliuse Šumana nesoucí jméno důstojníka státní bezpečnosti, který vedl spis na agenta Bureše, zveřejnila další nahrávku s hlasem k nerozeznání od hlasu ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Mluví na ní opět s novinářem Markem Přibilem, tentokrát o policejním vyšetřování případu Bereta, který se zabývá vynášením informací z trestního spisu. Oba muži se spolu domlouvají na zveřejnění informací, které by mohly poškodit sociální demokraty a ODS. 

Babiš je v posledních dnech pod tvrdou palbou kvůli nahrávkám i dalším problematickým záležitostem kolem jeho osoby

Babiš je v posledních dnech pod tvrdou palbou kvůli nahrávkám i dalším problematickým záležitostem kolem jeho osoby,zdroj: Profimedia.cz

Přibil navrhuje, že je schopen zařídit i zveřejnění v jiném médiu - například deníku Právo, aby MfD nebyla kritizována za to, že připravila cílenou akci. V Mladé frontě Dnes až do svého propuštění minulý týden Přibil pracoval a Babiš ji v době, kdy byla nahrávka pořízena, zřejmě ještě vlastnil.

Nahrávka byla zveřejněna opět na twitterovém účtu Juliuse Šumana, na kterém se objevily minulý týden i předchozí dvě nahrávky. Na první Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně Sobotky nebo o novinářích. Sobotku například nazval "největší sviní", kterou potkal.

Na druhé se pak s Přibilem baví o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš kvůli zveřejnění nahrávek podal trestní oznámení. Domnívá se, že útok na něj pochází z okolí sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance. ČSSD jakoukoli spojitost odmítá.

"Babiš bohužel svými metodami potápí politiku do žumpy," komentoval dnes zveřejněnou nahrávku na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. "Ohlásil to tehdy okamžitě na policii, nebo ne?" dodal.

Chovanec řekl, že v nahrávce jako nejvážnější vidí možné zasahování do živých kauz. "Je nezbytné, aby policie, orgány činné v trestním řízení začaly prověřovat, jestli je to pravda. Pokud by to pravda byla, tak je to opravdu z mého pohledu velký problém," řekl ministr vnitra.

Na nejnovější nahrávce mluví většinu času Přibil. Babišovi nabízí a předává dokumenty z Beretty. "Už jsem sehnal výslechy jednotlivých lidí," říká Přibil. Obsahují podle něj informace například o "ustanovení Bílka", které se mělo stát z popudu někdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Na mysli má pravděpodobně prvního ředitele policejní inspekce Ivana Bílka. Přibil říká, že jde o citlivé věci, které ještě "s nikým z novin" nekonzultoval. Dopad by podle něj měly zejména na ČSSD a ODS. Přibil se ptá Babiše, jestli to může publikovat. Šéf hnutí ANO příliš dokumenty nekomentuje, ptá se na jednotlivé osoby, kterých se spis týká.

O něco později se oba aktéři nahrávky domlouvají na načasování publikování. "Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanský něco, a něco před volbami," říká Babiš. Přibil odpovídá, že protože to je cílená akce, tak je "schopen to poskytnout i jinam". "Aby to napsali třeba v Právu, když jsem tam deset let dělal," řekl. Dodal, že na tom by se domluvil s "Frantou Nachtigallem", který pracuje jako ředitel strategického rozvoje Mafry. V Právu by se chtěl domluvit s "dobrým kamarádem" Jiřím Barešem.

Na závěr Přibil říká, že zdroje původu dokumentů jsou policisté nebo bývalí policisté a že vyzvídají, jestli se může počítat s tím, že by se v budoucnu bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta stal ministrem. Babiš na to říká, že mu Šlachta vzkázal, že by chtěl být policejním prezidentem.

Tagy: Česko domácí Agrofert hnutí Ano česká politika Skandál s nahrávkami Babiše

Zdroje: ČTK