Do Číny se Zemanem nepoletí Chovanec, Zaorálek i Ludvík. Kvůli vládní krizi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 5. 2017 13:50) - Aktuality autor: šar

Českou delegaci mířící do Číny v čele s prezidentem Milošem Zemanem opouští dva dny před odletem sociálnědemokratičtí ministři - šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Důvodem je vládní krize. 

Ministr vnitra Milan Chovanec je přesvědčen, že jeho místo je teď v Praze

Ministr vnitra Milan Chovanec je přesvědčen, že jeho místo je teď v Praze,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček na zprávy reagoval prohlášením, že jestli má politické pletichaření přednost před zájmy České republiky, je to smutné. Dva ministři za ANO s návštěvou Číny počítají.

V posledních dnech stouplo napětí mezi sociální demokracií a Zemanem kvůli vládní krizi. Sobotka Zemanovi poslal návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) a navrhl jeho konec k dnešnímu dni. Prezident se ale v těchto dnech rozhodnout nechystá, návrhem se chce zabývat až po návratu z Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května. Pražský hrad avizoval, že Zeman hodlá využít k politickým konzultacím i cestu do Číny.

Část politiků Zemana kritizuje, že odvolání Babiše zdržuje. Prezident trvá na tom, že před odvoláním Babiše je nutné vypovědět koaliční smlouvu. To kritizuje například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ústavní právníci, podle kterých je ústava koaliční smlouvě nadřazená a Zeman by měl konat bez ohledu na ni.

Ministři za ANO s účastí počítají

"Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad," uvedl Zaorálek. Dodal, že místo něj pojede jeho náměstek Martin Tlapa.

Nepojede ani Chovanec. "Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad," uvedl Chovanec. Šéf vnitra je přesvědčen, že jeho místo je v době vnitropolitické a zřejmě i ústavní krize v Praze. "Mimo jiné i proto, že jsem statutární místopředseda největší koaliční strany," poznamenal. Dodal, že ho zastoupí v Číně náměstek.

Ludvík nejprve řekl, že svou účast zvažuje. Později na Twitteru napsal, že z pracovních a vnitropolitických důvodů neletí.

Ministři za ANO s účastí v delegaci počítají. "Já jsem měl dlouhodobě naplánováno, že do Číny pojedu pracovat, a ne na výlet. Tyto moje pracovní povinnosti stále platí a s cestou počítám. Nebudu tam řešit žádnou vládní krizi, mám tam několik důležitých jednání," sdělil ČTK ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Program nemění ani ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), řekla její mluvčí Veronika Vároši. Poznamenala, že během cesty Šlechtová vystoupí na konferenci k Hedvábné stezce a naplánované má i bilaterální setkání s ministrem cestovního ruchu.

Sociálnědemokratické ministry zkritizoval Ovčáček. "Prostě na to kašleme. ČSSD nezajímají miliardové investice v ČR. Nová pracovní místa. Přednost má pletichaření," napsal na Twitteru.

Tagy: Čína Pražský hrad Česko Ministerstvo vnitra domácí Ministerstvo zdravotnictví Ministerstvo zahraničí vládní krize ministerstvo průmyslu a obchodu česká politika česká diplomacie česko-čínské vztahy média a internet

Zdroje: ČTK