Zeman svolal schůzku. Počkal si, až premiér odjede

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 5. 2017 10:18) - Aktuality autor: luk

Schůzku šéfů vládních stran mohl prezident Miloš Zeman od pátku svolat kdykoliv, počkal si ale na jediný den, kdy bude premiér Bohuslav Sobotka v zahraničí. Jednání se uskuteční večer v Liberci, ČSSD bude zastupovat statutární místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec. Schůzky se zúčastní i ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Sobotka a Zeman se znají dlouho

Sobotka a Zeman se znají dlouho,zdroj: Profimedia.cz

Na setkání s veřejností v Železném Brodě prezident uvedl, že má na večer pro předsedy koaličních stran nebo jejich zástupce dva návrhy, ale zveřejnit je nechtěl. Nejprve je chce předložit až jim.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že věří tomu, že Zeman chce na jednání hledat kompromis při řešení vládní krize. Zaorálek také uvedl, že se s premiérem Sobotkou radil o případném zrušení cesty do Lucemburska. Doporučil mu, aby návštěvu absolvoval.

Načasování schůzky vyvolalo mezi sociálními demokraty otázku, zda Zeman nechtěl jejich stranického šéfa obejít. "Zeman sezval na večer lídry stran do Liberce, když je premiér v Lucembursku. Zlomyslnost? Co jiného si o tom myslet," uvedl na twitteru poslanec Václav Votava (ČSSD).

Také Sobotku pozvání na dnešní večer do libereckého hotelu překvapilo. Jak řekl novinářům v Lucembursku po jednání s předsedou tamní vlády Xavierem Bettelem, prezident měl od pátku k dispozici řadu dní, kdy mohl svolat schůzku šéfů vládních stran, vybral si ale jediný den, kdy je předseda vlády v zahraničí.

Sobotka poznamenal, že on a jeho spolupracovníci se o pozvání dozvěděli z textových zpráv na letišti krátce před odletem do Lucemburska. "Pro mne to bylo překvapení. Já jsem ten návrh na odvolání ministra financí (Andreje Babiše) doručil na Pražský hrad v pátek dopoledne," připomněl předseda vlády.

"Byla řada dnů, kdy bylo možné svolat takovéto jednání. Já jsem byl samozřejmě v České republice celou dobu a právě dnes, což je jediný den v celém týdnu, kdy nejsem přítomen, tak dnes v podvečer byla ta schůzka svolána," prohlásil Sobotka. Zopakoval, že je kvůli otálení ohledně odvolání Babiše z kabinetu připraven podat kompetenční žalobu. Pevně ale věří tomu, že to nebude třeba a prezident Zeman bude respektovat ústavu.

Lucemburský premiér netušil, že se ocitne v centru českého politického dění

Téma české vládní krize na tiskové konferenci po setkání se Sobotkou otevřel také lucemburský premiér Bettel. "Politická situace v ČR v posledních dnech byla intenzivní, náročná a čekal jsem, až mi někdo řekne, že ano, že premiér přijede," poznamenal s úsměvem. Bettel podle svých slov netušil, že se ocitne v centru českého politické dění.

"Můj pracovní kolega je Bohuslav. Mám také stranického kolegu, to je pan Babiš. Justice dělá svou práci a máte voliče, kteří rozhodují," odpověděl na otázku, zda Babišovo chování neohrožuje obraz celoevropské liberální strany ALDE, k níž Babiš i Bettel patří.

Pražský hrad odpoledne oznámil, že Zeman pozval Sobotku, Babiše a Bělobrádka k jednání od 19:30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci. "Prezident republiky svoláním libereckého jednání pokračuje v politických konzultacích s cílem uklidnit situaci, kterou vyvolal premiér," uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident podle něj "ústavně koná". "Vyhrožování ústavní žalobou nebo kompetenční žalobou je tedy jen a výhradně politickým pletichařením," poznamenal k aktivitám části zákonodárců.

Schůzka řešení nepřinesla

Řešení politické krize schůzka prezidenta se zástupci vládní koalice nicméně nakonec nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády. Novinářům to po jednání s prezidentem řekli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Prezident na jednání podle Bělobrádka řešení navrhl, strany ho musí projednat. Babiš ani Zeman před novináře nepředstoupili.

Babiše později citoval server Novinky.cz, podle nějž jedna z variant navržených prezidentem je vláda bez něj a současně bez premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Demise vlády - bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra," řekl webu Babiš. ANO je podle něj připraveno o tom jednat.

Ministr vnitra Chovanec novinářům sdělil, že prezidentovy návrhy nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude dělat s návrhem na Babišovo odvolání, který mu předložil premiér.

"Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu," řekl novinářům Chovanec.

"Rozhodně jsme se shodli na tom, jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL, tak pan prezident, že předčasné volby nejsou prioritním řešením, a že je nechceme," dodal Bělobrádek. Řekl také, že koaliční smlouvu zatím nikdo nevypověděl. Právě tím totiž Zeman podmiňoval Babišovo odvolání z ministerské funkce.

Na schůzku reagoval i nepřítomný premiér. Sobotka uvedl, že dle jeho názoru měla jen odvést pozornost od problémů ministra financí a předsedy ANO a prezidentovy povinnosti odvolat podle jeho návrhu Babiše z vlády. Prezident by měl dodržovat pravidla hry a odvolat ministra financí, řekl ve čtvrtek Sobotka novinářům při své návštěvě Lucemburku poté, co na tamním Palachově náměstí položil květiny k pamětní desce Jana Palacha.

Středeční schůzka prezidenta Miloše Zemana a zástupců koaličních stran v Liberci měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jen odvést pozornost od problémů ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše a prezidentovy povinnosti odvolat podle jeho návrhu Babiše z vlády. Prezident by měl dodržovat pravidla hry a odvolat ministra financí, řekl dnes Sobotka novinářům při své návštěvě Lucemburku poté, co na tamním Palachově náměstí položil květiny k pamětní desce Jana Palacha.

Tagy: Česko domácí vládní krize koaliční krize česká vláda český prezident vládní koalice

Zdroje: ČTK