Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Nahrávky s Babišem jsou sestřihané, nic proto nedokazují. Nikoho to však netrápí

Komentář: Nahrávky s Babišem jsou sestřihané, nic proto nedokazují. Nikoho to však netrápí
Ministr financí se brání, že jsou nahrávky zmanipulované | zdroj: Profimedia

Přes stromy nevidí les, říká se. K aféře s nahrávkami Andreje Babiše se toto úsloví hodí jako k ničemu jinému. Zveřejněné záznamy jsou sestříhané, jejich originály nejsou k dispozici, takže se ve skutečnosti vůbec neví, co opravdu řekl či neřekl první český oligarcha.

Mediální konkurence "Babišovy" Mladé fronty, politická konkurence i veřejnost se na nahrávky zveřejňované anonymem skrývajícím se za pseudonymem Julius Šuman vrhly jako na jasný důkaz, že Babiš nedodržel slib a ovlivňoval obsah svého deníku. 

Pochybnosti vyvolává už jen to, že nahrávky jsou zveřejňovány anonymně. Kdo stojí za aktivitami účtů na sociálních sítích chytře pojmenovaných po skutečném důstojníkovi státní bezpečnosti, který vedl spis na agenta Bureše, není jasné. 

Anonymita sama o sobě by nebyla problém, pokud by Julius Šuman - ať už za ním stojí kdokoli - publikoval nahrávky bez jakýchkoli úprav. Jenže záznamy jsou sestřihané a anonym se tím nijak netají, vlastně se tím dokonce tak trochu vychloubá.  

První nahrávka je kompilátem vulgárních nadávek, které z úst Babiše padají na adresu jeho politických soků ve frekvenci hraničící s Tourettovým syndromem. Je zajímavé, že na dvou dalších záznamech už mluví normálně. Náhoda? Těžko. 

Nahrávky mohou být sestřihané tak, aby dávaly smysl. Jenže co byl skutečný důvod montáže - příliš dlouhý a zmatený záznam, který by byl pro veřejnost neposlouchatelný nebo na první poslech příliš nesrozumitelný? Stejně pravděpodobné je i to, že účelem střihu bylo nechat Babiše promluvit tak, aby ho to "usvědčilo" ze lži. 

Koneckonců obrat "necháme ho promluvit" anonym použil ve svém tvítu. Náhoda? Možná ano, možná také ne... 

Nahrávky jsou přitom ve své sestřihané podobě bez zveřejnění originálu jednoznačně pochybné a Babiše ve skutečnosti z ničeho neusvědčují jednoduše proto, že na jejich původní, nezkrácené verzi může vyznívat vše, co říká, úplně jinak. Na skutečnosti, že Babiš udělal zásadní chybu, to ovšem nic nemění. Se "svými" novináři měl udržovat úplně stejný vztah, jako se všemi ostatními - pouze oficiální. 

Bitva temných sil

A pak tu je ještě jeden, zásadní moment. Když připustíme, že se Babiš skutečně domlouval s redaktorem Mladé fronty Dnes na zveřejnění kompromitujících materiálů s cílem poškodit ČSSD, neměli bychom teď také řešit, čím přesně je chtěl zdiskreditovat? 

Koho přesně ze sociální demokracie či ODS chtěli zlikvidovat například s pomocí "živého spisu" Beretta (vyšetřování se týká vynášení citlivých informací z vyšetřovacích složek za peníze), o němž se mluví na třetí zveřejněné nahrávce? Jak přesně byli namočení lidé z obou stran v případu Beretta? Není to stejně podstatné, jako otázka, zda Babiš ovlivňoval obsah svého listu? Není právě ochrana určitých osob důvod, proč jsou záznamy sestřihané?

Nahrávky v podobě, v jaké byly zveřejněny, upozorňují nejen na Babišovo zákulistní pletichaření, ale také na praktiky jeho politických konkurentů. Jinými slovy - k tomu, aby vznikl kompromitující materiál, je také potřeba kompromitující jednání. 

Pokud nahrávky odpovídají skutečnému obsahu debat bohatého politika s "jeho" novinářem, pak usvědčují nejen Babiše, ale poodhalují také politické zákulisí, které se zdaleka netýká jen Babiše.

Aféra s nahrávkami by pak vyprávěla hned dva příběhy - jeden o oligarchovi, který tvrdil, že není oligarchou (můžete to brát jako moderní variaci pohádky o nahém králi), a druhý o člověku, který vstupoval do politiky jako "nepolitik", ale velmi rychle se přizpůsobil poměrům a ochotně převzal taktiky svých politických soupeřů. 

V jednom příběhu Babiš jako hlavní postava cynicky likviduje své oponenty jako technolog moci, v druhém je pistolníkem, který - ač kvůli vlastnímu prospěchu - vyhání pavouky ze zatuchlého soukolí české politiky a neostýchá se sáhnout po jakýchkoli dostupných prostředcích.

Ať tak, či onak, máme před sebou člověka, který porušuje pravidla daleko za jakoukoli akceptovatelnou hranicí. Ve víru skandálních odhalení bychom se však měli zamyslet i nad tím, že na nahrávkách možná není jen Babiš se staženými kalhotami, ale i to, z čeho vznikl.

Když se před časem během mimořádné schůze sněmovny kostrbatě snažil vysvětlit, jak je to s vlastnictvím Čapího hnízda, obrátil se Babiš ke svým protivníkům se slovy: "Vy jste mě stvořili." Jeho památná slova platila už tehdy, ale ještě více platí nyní, na možném sklonku jeho politické kariéry.

Martin Vrba a Alina Holušová

Zdroje:
Vlastní