Hrozivá chyba na klinice umělého oplodnění: Žena porodila dítě, které není její
11. 4. 2025 – 16:00 | Zpravodajství | Alex Vávra

Porodila dítě, které geneticky nepatřilo ani jí, ani jejímu partnerovi. Šokující chyba na klinice umělého oplodnění odhalila temnou stránku moderní medicíny – a zanechala za sebou otázky, na které zatím nikdo nezná odpověď.
Austrálií otřásá nevídaný skandál – žena porodila dítě, které geneticky vůbec není její. Klinika Monash IVF, jedna z největších v zemi, přiznala fatální chybu: pacientce omylem implantovali cizí embryo. Výsledkem je situace jako vystřižená z psychologického thrilleru – dítě má jiné genetické rodiče než ty, kteří ho přivedli na svět. Na vše se přišlo teprve letos v únoru, když si pár přál převést svá zmrazená embrya k jinému poskytovateli. Při kontrole se ukázalo, že v jejich úložném boxu je jedno embryo navíc. Vyšetřování pak potvrdilo šokující skutečnost – embryo, které žena odnosila a porodila, ve skutečnosti patřilo úplně jiným lidem. Podle oficiálního vyjádření kliniky zaměstnanci omylem rozmrazili a přenesli embryo jiné pacientky.
Generální ředitel Monash IVF Michael Knaap se veřejně omluvil a zdůraznil, že jde podle něj o „ojedinělý incident“. Slíbil okamžité posílení všech bezpečnostních protokolů a zahájení nezávislého vyšetřování. Jenže uklidnit veřejnost není snadné – obzvlášť když v Austrálii neexistuje právní precedent pro takovou situaci. Podle místních zákonů jsou právními rodiči ti, kdo dítě porodili, ne ti, kdo poskytli genetický materiál. O budoucnosti dítěte tak může rozhodnout soud – a klíčovým kritériem bude jeho nejlepší zájem. Právnička Sarah Jefford, která se specializuje na případy náhradního mateřství a darování embryí, přiznává, že od vypuknutí aféry jí volají vystrašení klienti. Lidé se obávají, že podobná noční můra může potkat i je. A i když se podobné chyby považují za extrémně vzácné, důvěra v systém asistované reprodukce dostává tvrdou ránu.
Ještě znepokojivější je fakt, že to není první pochybení této kliniky. Už loni Monash IVF zaplatila desítky milionů dolarů za urovnání hromadné žaloby 700 bývalých pacientů, kteří tvrdili, že kvůli chybám v genetickém testování mohli zničit životaschopná embrya. A i když se klinika pyšní tím, že pracuje v jednom z nejpřísněji regulovaných systémů na světě, selhání lidského faktoru se nevyhýbá ani těm nejlepším. K podobným případům už došlo i jinde – například ve Spojených státech porodila bílá žena dítě jiné etnicity a až po porodu zjistila, že jí bylo implantováno cizí embryo. To jen podtrhuje, jak křehká je jistota v procesu, který má být bezpečným mostem k rodičovství.
Záměna embryí je tím nejhorším scénářem, který si dokáže představit každý pár podstupující umělé oplodnění. A teď je jasné, že ani přísné kontroly nejsou zárukou neomylnosti. Kolik podobných případů zůstalo bez povšimnutí? A kolik dětí dnes žije v rodinách, které o ničem netuší?