Chcete Velikonoce bez násilí? Tohle vám určitě pomůže
11. 4. 2025 – 7:44 | Zprávy | Žanet Ka

Velikonoce či Pascha jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale také svátkem jara a nového života. Dny očisty, půstu, mlčenlivosti i soustředění. A zatímco dříve se tyto zvyky předávaly s radostí a respektem, dnes se rodí otázka, jak uchovat ducha svátků bez zbytečného násilí, které někteří vnímají jako jejich součást. Je jen na nás, aby se Velikonoce opět staly svátkem, který si budou všichni užívat s respektem a úctou.
Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období, jsou nejdůležitějšími v křesťanském kalendáři. Vrcholí ve Svatém týdnu, nazývaném podle biblického příběhu umučení Ježíše také Pašijovým nebo Velkým týdnem. Začíná Květnou nedělí, graduje svatým třídenním, tj. Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou, končí před slavností Vzkříšení. Ale i v ostatní dny jsou dodržovány tradice a zvyky. Každý den má své jméno a rituály, které naši předci dodržovali- nejen kvůli víře, ale i v naději na úrodu a zdraví.
Modré pondělí a Šedivé úterý
Na Modré pondělí dětem a studentům začínaly jarní prázdniny a ženy se chystaly na úklid a úterní vymetání pavučin. Byly to dny spíše zahřívací, ty pravé tradice teprve nadcházejí.
Sazometná středa
Také Škaredá- Jidáš ten den měl Ježíše zradit. Vymetávaly se saze z komínů. V tento den se nemá podle pověry nikdo mračit, protože by mu to mohlo vydržet každou další středu v roce.
Zelený čtvrtek
Tento den byl dnem odpuštění, modliteb a symbolické očisty. Rodiny se modlily a všichni se omývali rosou, která je chránila před onemocněním šíje a dalším nemocem. Uklízelo se a smetí se odnášelo na křižovatku cest, aby se nedržely v domech blechy a zvonilo se paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši. Na Zelený čtvrtek utichaly zvony- "odlétaly do Říma". Znovu se rozeznívaly na Bílou sobotu. Místo zvonů se však ozývaly ve vsích dřevěné řehtačky a klapačky. Na stole nesmělo chybět zelené jídlo, které přinášelo zdraví- jedl se špenát, zelí atd.
Velký pátek
Toto byl den hlubokého smutku, ticha a dodržoval se přísný půst - na památku ukřižovaného Ježíše Krista. Výzdoba kostelů byla tento den chudá a písně se zpívaly bez doprovodu varhan. Nesmělo se pracovat na polích ani prát prádlo. Také se tento den děly zázraky - zem se otevírala, aby ukázala své poklady- voda získávala kouzelnou moc a lidé se omývali pro zdraví, vykrápěl se chlév a omývala se i zvířata.
Bílá sobota
Ještě před východem slunce se muselo uklidit, vybílit stavení, vymetalo se novým koštětem. Pekl se mazanec, beránci a chléb. Přípravy na slavnostní neděli vrcholily, chlapci pletli pomlázky z vrbových proutků, vázaly se březové větvičky a dívky zdobily vejce. Všude panoval klidný, posvátný duch.
Boží hod velikonoční
Ze soboty na neděli došlo podle křesťanské víry ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Noc byla označována za "velkou"- a odtud název Velikonoce. Slavilo se v kruhu nejbližší rodiny, bez přátel a známých. Začala se jíst tradiční velikonoční jídla- vejce, mazanec, beránek, víno a chleba, ale také klobásy, nádivky a další dobroty.
Velikonoční pondělí
Zvané také Červené. Brzy ráno vycházeli chlapci a rozezněl se smích- koledníci s pomlázkami šupali děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost. Dostávali od děvčat kraslice, cukroví, nebo něco ostřejšího. Proutí, ze kterého se pomlázky pletly, byla přisuzována životodárná síla, která omlazovala.
A co pomlázka dnes?
Velikonoční pondělí, jak ho známe, má své kořeny hluboko v historii- a s ním i tradice pomlázky. Věříme, že lehké vyšlehání symbolizuje přání zdraví, plodnosti a svěžesti. Ale časy se mění- a s nimi i vnímání toho, co je symbolické a co už hraničí s nepříjemností.
Milí rodiče, učme chlapce, že šupání nemá bolet. Má být veselým gestem, ne soutěží v síle. Když k pomlázce přistoupíme s nadhledem, úsměvem a pochopením, může být radostná pro všechny- i pro děvčata. Tradice přežívají jen tehdy, když v nich lidé vidí smysl, radost a vzájemný respekt.
Proto místo přehnaného důrazu na „výkon“ zkusme v dětech probudit cit pro symboliku a lehkost. Tak se možná podaří uchovat krásu těchto obyčejů i pro další generace- a bez zbytečných slz.