Babiš má jasno, kam pošle Zaorálka, co je Chovanec a kdo je kariérista

VIDEO AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Za součást kampaně proti své osobě považuje vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nahrávky, v nichž se vulgárně vyjadřuje o členech vlády a rozhoduje, co budou tisknout média, jež mu kdysi patřila. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem Babiš novinářům řekl, že nahrávky neslyšel, jejich autenticitu ale přímo nepopřel.

Andrej Babiš odpovídá na otázky novinářů po setkání s prezidentem Milošem Zemanem

Andrej Babiš odpovídá na otázky novinářů po setkání s prezidentem Milošem Zemanem,zdroj: Profimedia.cz

"Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá," řekl Andrej Babiš. Odmítl také, že by nějakým způsobem ovlivňoval články v médiích, jak naznačovala jedna z nahrávek.

Nahrávky, na nichž jsou zachyceny útržky Babišových rozhovorů s jinými lidmi, zveřejnily propojené servery Svobodné fórum a Forum 24. Na první z nich, která má zhruba dvě minuty, se Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Sobotku označuje za "největší svini, kterou jsem poznal" a za "blbečka". Urážlivě také mluví o několika novinářích. O předsedovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém mluví jako o kariéristovi. Prý mu slíbil, že odstraní z rozhodčího soudu při komoře právníka Radka Pokorného, kterého média spojují se Sobotkou, ale nakonec se s Pokorným dohodl. Dlouhý se proti Babišovým slovům ohradil a požaduje omluvu.

První nahrávku si můžete poslechnout ZDE

Na asi pětiminutové druhé nahrávce Babiš mluví s mužem, kterého Svobodné fórum označuje za redaktora deníku Mladá fronta Dnes. List patří do mediální skupiny Mafra, jež patří holdingu Agrofert, který Babiš do února vlastnil, než ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. "Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká.

Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance. Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.

"Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že... Já jsem mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotky a že hraje na Zemana jen hry, ale on že ne. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu. Tak teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby," říká Babiš.

O dobrých vztazích mezi Zimolou a Babišem se v minulosti spekulovalo. Zimola, který koncem dubna rezignoval na pozici hejtmana, nicméně v současné vládní krizi podpořil Sobotku, demisi vlády označil za správný krok.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru uvedl, že Babiš v minulosti veřejně lhal. "Mnohokrát jsem slyšel Andreje Babiše, jak říká, že svá média neovlivňuje a neřídí. Tohle ukazuje, že veřejně lhal," napsal. Místopředseda ČSSD Milan Chovanec po schůzce se Zemanem řekl, že z nových informací jednoznačně plyne, že Babiš svá média ovlivňuje. "A potvrzuje se zjevně, že v rámci policejní reorganizace i dalších politických útoků na své politické konkurenty používá takzvaná nezávislá média," uvedl.

Babiš by měl podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky jasně říci, zda je nahrávka, týkající se připravovaných článků v médiích, autentická. "Pokud je nahrávka publikovaná na serveru Forum 24 autentická, jde o skandální důkaz zneužívání médií ve prospěch jedné politické strany," uvedl Kupka v tiskovém prohlášení.

Tagy: domácí odposlechy ANO 2011 skandál s odposlechy vládní krize demise premiéra hnutí Ano vládní koalice česká politika Skandál s nahrávkami Babiše

Zdroje: ČTK