Zeman přijal demisi, kterou mu nikdo nepodal. Na Sobotku mával holí

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 4. 5. 2017 18:43) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne připravil velice překvapivé přivítání premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Hlava státu zorganizovala aranžmá připravené pro demisi předsedy vlády, přestože Sobotka demisi nedonesl. Před novináři se pak slovně střetli. 

Setkání premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana neproběhlo příliš šťastně. Oba politici se slovně střetli

Setkání premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana neproběhlo příliš šťastně. Oba politici se slovně střetli,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na začátku schůzky požádal Sobotku o vyjádření, premiér ale několik desítek sekund mlčel a k mikrofonu nešel. Zeman ho k cestě k mikrofonu vybízel gestem své hůlky a slovy: "Nastav si to, támhle to máš obráceně."

"Já přemýšlím, dámy a pánové, k čemu bych se v tuto chvíli měl vyjádřit," prohlásil Sobotka po příchodu k mikrofonu. Zemanovi řekl, že na Hrad přišel pouze na konzultace, a ne předat demisi a krok Pražského hradu ho zjevně velmi nemile překvapil. 

Naopak Zeman, který byl na podobný vývoj situace připraven, si nastalé chvíle užíval. Řekl, že pracovníci Úřadu vlády Hrad informovali, že premiér přinese demisi. Záměr se podle něj změnil až dnes na schůzce v 07:00, kdy "normální lidi ještě spí". Poznamenal, že v nachystaném aranžmá bude pokračovat a poděkoval Sobotkovi za jeho práci.

Zakončením proslovu prezident považoval briefing za skončený, Sobotka si ale k překvapení všech vzal opět slovo a přešel do protiofenzivy. Hrad za jeho přístup k organizaci schůzky tvrdě zkritizoval. Nikdo ho podle jeho slov o podobném aranžmá neinformoval. Zeman mu odpověděl, že má výtky směřovat na svůj sekretariát a odešel do vedlejší místnosti, kde se mělo konat setkání s premiérem. Sobotka ho nenásledoval a opět promluvil k novinářům. Za Zemanem se tak vydal až po několika minutách.

Sobotka před novináři řekl, že demisi podá písemně, jako to udělali předchozí premiéři Petr Nečas (ODS) a Jiří Rusnok. Učiní tak v polovině května. Zeman prohlásil, že se ceremoniál odevzdání demise nebude opakovat. "Jak říkají na Moravě, ani pan farář dvakrát nekáže. Takže tento ceremoniál považuji za konečný a nevidím důvod, proč by se měl opakovat," řekl.

Po schůzce s prezidentem premiér Sobotka novinářům řekl, že vládní krizi může rychle vyřešit ministr financí Andrej Babiš. 

"Stačí, pokud místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš upřednostní zájem České republiky a stabilitu České republiky před svojí touhou setrvat ve funkci ministra financí. Pak jsme schopni se velmi rychle dohodnout na rekonstrukci koaliční vlády, jsme schopni rychle se dohodnout, kdo takovouto vládu povede," prohlásil Sobotka. 

Ke způsobu, jakým ho Zeman na Hradě přijal, se Sobotka už vyjadřovat nechtěl.

Je to ostuda, shodli se politici

K neobvyklému průběhu schůzky se krátce poté vyjádřili i tuzemští politici. Zatím se shodují, že její průběh byl ostuda. 

"Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu," uvedl šéf ODS Petr Fiala.

"Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost," napsal ještě později Fiala na twitteru. V přímém přenosu podle něj byla vidět slabost a arogance. 

Podobně kritický je i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil

"Miloš Zeman nám opět ukázal, že mu jde jenom o sebe a své zájmy," konstatoval na twitteru.

"Další Zemanova trapná šaškárna na Hradě při setkání se Sobotkou," napsal pak na facebooku bývalý Sobotkův ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. 

Událost odsoudil i ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. "Můžeme si o sobě myslet navzájem, co chceme, ale to neznamená, že se nemáme chovat slušně. Politik má být vzorem společnosti!!!" okomentoval setkání.

"Zeman zinscenoval na Hradě odpornou komedii, nedůstojnou jeho úřadu a situaci. Dělá ČR veřejnou ostudu," míní na twitteru Miroslav Kalousek z TOP 09.

Vztahy mezi premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem jsou dlouhodobě napjaté. Minimálně od volby prezidenta v roce 2003, kdy Zeman jako kandidát sociální demokracie neuspěl. Z neúspěchu obvinil část svých tehdejších spolustraníků, kteří ho nevolili. Zeman je označil za zrádce. Na seznamu těch, kteří Zemana podle jeho příznivců nevolili, je i Sobotkovo jméno.

Podle agentur byla schůzka Zemana se Sobotkou skandální

Za "malý skandál" označila setkání Zemana se Sobotkou německá agentura DPA. Podle agentury AP prezident předsedu vlády "šokoval", když přijal jeho demisi, aniž ji Sobotka podal. Rakouská agentura APA napsala, že se Zeman se Sobotkou "hádali před běžícími kamerami".

Podle DPA Zeman Sobotku poté, co premiér oznámil, že demisi podá až v polovině května, napomenul, aby tak učinil co nejdříve. Prezident premiéra rovněž vyzval, aby už vláda nepodnikala žádná strategická rozhodnutí. "Zjevně rozladěn" pak tiskovou konferenci opustil, napsala německá agentura.

Prezident a premiér se pustili "do slovní přestřelky před běžícími kamerami", uvedla rakouská APA. Sobotka uvedl, že ceremonie, kterou Hrad připravil, nebyla nutná, což podle agentury Zemana překvapilo. Když si vzal premiér na závěr konference opět slovo "opustil někdejší Sobotkův spolustraník demonstrativně sál". APA rovněž připomněla, že další vývoj vládní krize je hlavně v Zemanových rukou.

O setkání na Hradě informovala také agentura AP, podle které prezident premiéra "šokoval", když mu poděkoval za práci vlády a přijal demisi, kterou ale Sobotka formálně nepodal. Premiér byl po Zemanově řeči "viditelně otřesen".

Tagy: Pražský hrad domácí demise demise premiéra koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL český prezident česká politika

Zdroje: ČTK