Zákaz muslimských plavek: Boj o evropské hodnoty nebo nesmysl?

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Svlékněme muslimky, nebo ať na pláže vůbec nechodí. Tak se staví řada Francouzů k burkinám, muslimským plavkám zahalujícím celé tělo. A odpůrců - pravda na evropské poměry dosti podivného - plaveckého úboru přibývá. Paradoxní je, že bukriny byly na francouzských plážích i doteď k vidění jen zřídka. O co tedy Francouzům jde?

Burkiny jste mohli i doteď spatřit ve Francii jen zřídka

Burkiny jste mohli i doteď spatřit ve Francii jen zřídka,zdroj: Profimedia.cz

Podle vyhrocenosti debaty ve Francii by člověk mohl očekávat, že burkiny zaplavily francouzské pláže. V pěti francouzských městech jsou tyto plavky, které zahalují téměř celé tělo a které používají některé muslimky, nyní zakázané, v dalších třech je zákaz na cestě. Zákazy podpořil i premér Manuel Valls, který oblek označil za součást "zotročování žen". Ve skutečnosti jsou ale na většině francouzských pláží raritou a i někteří ze starostů zvažujících zákaz přiznávají, že je nikdy neviděli.

V atmosféře začínající prezidentské kampaně a hmatatelného neklidu, který zavládl po sérii teroristických útoků - mimo jiné včetně 85 obětí na francouzské riviéře -, jsou ale burkiny novým předělem ve stále napjatějších vztazích Francie a její muslimské populace, podotýká americký list The New York Times.

Jasná definice burkin přitom stále neexistuje a muslimské ženy si stěžují, že na plážích nejsou vítány, ani když se zahalují jiným způsobem. Není tedy jasné, zda přibývající zákazy značí volání Francouzů po konformitě muslimských žen, nebo zda jde o upřímnou obranu takzvané laicité - světskosti francouzského veřejného života.

Rozruch kolem burkin je pokračováním hluboce zakořeněné nelibosti, kterou ve Francii vzbuzuje oblékání muslimských žen a která odedávna spojuje pravici a levici. Socialistický premiér Valls tak zní spíše jako středopravicová prezidentská naděje Nicholas Sarkozy nebo dokonce krajně pravicová Marine Le Penová.

"Jde tady o duši Francie," napsala předsedkyně Národní fronty Le Penová v příspěvku, kterým důrazně podpořila zákaz burkin. "Francie nesvazuje tělo ženy, Francie neukrývá polovinu svého obyvatelstva kvůli falešné a nenávistné představě o tom, že se druhá polovina bojí pokušení," píše také Le Penová.

"Francouzské pláže patří Bardotové a Vadimovi," řekla s poukazem na filmovou hvězdu Brigitte Bardotovou a scénáristu okázalých snímků Rogera Vadima, "ne Belphegorovi", dodává Le Penová a tentokrát odkazuje na postavu truchlivého ducha v dlouhém plášti, který ve slavném francouzském seriálu strašil v Louvru.

Premiér Valls ve středečním rozhovoru s marseilleským deníkem La Provence nazval burkiny součástí "politického projektu" zotročování žen. Feministka a socialistická ministryně pro rodinu a práva žen a dětí Laurence Rossignolová považuje burkiny za "nesmírně archaické" a řekla, že "nejde jen o nový plavecký úbor", ale o oděv s hlubším významem. "Tím významem je zakrývání ženských těl a já bojuji proti pozici, kterou ženám přisuzuje," řekla v televizním rozhovoru.

Asi nemůže být pochyb o tom, že politika, kulturní předsudky a skrývaný strach po hrozivém období terorismu pomohly vyostřit společenskou debatu. Starostové, kteří ve svých městech zavedli zákazy, je ospravedlňují nejasnými úvahami kolem udržení veřejného pořádku a hygieny, "dobrých mravů" a konceptu laicité.

"Realita je mnohem složitější. Ve skutečnosti může příchod burkin značit jistou liberálnost alespoň u některých francouzských muslimů," myslí si výkonný ředitel francouzského Centra proti islamofobii Marwan Muhammad. V konzervativních muslimských zemích by žena nikdy nešla na pláž spolu s muži, a už vůbec by se nekoupala, neboť i u burkin se mokrá látka přilepí ženě na tělo, a odhalí tak její křivky.

"Svým způsobem je to dobrá zpráva. Znamená to, že muslimky, které si dříve nemohly užít den u vody, se nyní zúčastňují a chodí mezi lidi," řekl Muhammad. Podle něj je ale důležitější a nebezpečnější fakt, že burkiny nemají žádnou právní definici. Muslimky, které nechtějí za burkiny utratit 40 až 125 eur (1100 až 3375 Kč), běžně na pláž nosí tričko a dlouhé kalhoty. Některé dokonce sundají hidžáb, nebo jej vymění za plaveckou čepici.

Muhammad říká, že do jeho centra si v posledním týdnu přišlo stěžovat i šest žen, které byly z veřejných pláží vykázány, přestože burkiny neměly. "Jedna měla na sobě tričko s dlouhým rukávem, kalhoty a na hlavě šátek, další měla dokonce celotělové plavky, jaké se používají na závodech, a plaveckou čepici. Přesto byla vyvedena," řekl.

Na pláži na Korsice minulý týden vypukly potyčky, když někteří návštěvníci začali fotografovat muslimky v burkinách. To přimělo starostu městečka Sisco, aby tyto úbory zakázal. Zákaz plánují také města Oye-Plage a Le Touquet na pobřeží Lamanšského průlivu. Jejich starostové ale nikdy burkiny neviděli.

Starostu Oye-Plage Oliviera Majewicze minulý týden překvapilo, když na pláži spatřil od hlavy k patě v černém zahalenou ženu. "Byl krásný, teplý a slunečný den," říká. Proč je nutné burkiny zakázat, ale nedokázal přesně vyjádřit. Jde zkrátka o něco, co "by člověk na pláži neočekával".

Tagy: Francie zahraničí islám zvyky a tradice víra a náboženství burky muslimská obec móda a oděvní průmysl burkiny

Zdroje: ČTK,The New York Times