Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Hysterie v praxi: Lidé odsoudili Bibli. Mysleli, že je to Korán

Hysterie v praxi: Lidé odsoudili Bibli. Mysleli, že je to Korán
Autoři experimentu zamaskovali Bibli jako Korán a zjišťovali reakce kolemjdoucích | zdroj: YouTube.com

Dvojice nizozemských filmařů si chtěla ověřit, jak protimuslimské nálady ovlivňují veřejnost v praxi a manipulují s jejími názory. Vybrala několik veršů z biblického Starého zákona a dala je přečíst náhodným kolemjdoucím. Řekla jim ale, že pocházejí z Koránu. 

Nejen Korán má své temné stránky, Starý zákon místy rozhodně není čtení na dobrou noc.

Mladí filmaři Sacha Harland a Alexander Spoor, kteří na YouTube vysílají pořad Dit Is Normaal, vybrali několik kontroverzních veršů, obalili Bibli do přebalu Koránu a začali s experimentem. "Muslimové bývají obviňováni z toho, že jejich víra nemá v západní společnosti co dělat. Ale co křesťanství? Náboženství, které naši kulturu ovlivnilo nejvíce?" ptají se autoři.

Vybrali proto několik veršů, které jsou podle nich "v kontrastu se západními normami a hodnotami":

"Pakli i s tím nebudete mne poslouchati, ale předce maní se mnou zacházeti budete: I já také v hněvě maní s vámi zacházeti budu, a trestati vás budu i já sedmkrát více pro hříchy vaše. A budete jisti těla synů svých, a těla dcer svých." (Třetí Kniha Mojžíšiva, kap. 26)

"A kdož by se scházel s pohlavím mužským jako s ženou, ohavnost učinili oba dva. Smrtí umrou, krev jejich bude na ně." (Třetí Kniha Mojžíšova, kap. 20)

Poté, co si lidé mysleli, že jde o verše z Koránu, reagovali zhnusením nad agresivitou islámu. "Když vyrůstáte s takovou knihou a na takovýchto myšlenkách, určitě to na vás bude mít vliv," odpověděl jeden z dotazovaných. A další z nich nebyl o nic méně kritický: "Na mě to působí, jako že vás chtějí utlačovat a nutí vás věřit v to, co věří oni."

Když po nich autoři pořadu chtěli srovnání s Biblí, měli lidé hned jasno. "Bible není tak agresivní, je mírumilovnější," shodili se.  

Poté, co zjistili, z čeho předčítali, byli v šoku. "Je to všechno jen o předsudcích. Snažím se být nezaujatý, ale zřejmě už jsem. Je to prostě něco, co děláte podvědomě," uvedl jeden z kolemjdoucí. 

zdroj: Youtube

Zdroje:
Vlastní, The Telegraph