Teroristické útoky ve Španělsku: Čtrnáct mrtvých, pět zabitých útočníků

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 8. 2017 13:51) - Aktuality autor: art

Ve Španělsku ve čtvrtek večer zaútočili teroristé. Šlo o nejhorší útok za posledních 13 let. V centru Barcelony najel muž s dodávkou do lidí na pěší zóně. Zabil 13 lidí a kolem stovky dalších zranil. O něco později pak policisté zabili pět lidí, kteří se snažili najíždět do lidí v městě Cambrils, které leží nedaleko Barcelony jižně po pobřeží. Po tomto útoku svým zraněním v pátek podlehla jedna žena. Kriminalisté už patrně znají totožnost řidiče dodávky. 

Dodávka, se kterou útočník najel do lidí v Barceloně

Dodávka, se kterou útočník najel do lidí v Barceloně,zdroj: Profimedia.cz

Podle ministra vnitra katalánské regionální vlády Joaquina Forna mají obě události spojitost. Cambrilský útok je ve stejné linii, "je v tom spojitost", řekl, aniž podal bližší vysvětlení. 

"Údajní teroristé jeli v Audi A3 a srazili několik lidí, než narazili na hlídku a poté začala střelba," sdělil po mimořádné události v Cambrils mluvčí katalánské regionální vlády. "Mezi druhou a půl třetí jsme byli na plážové promenádě. Slyšeli jsme střelbu a mysleli jsme si, že to musí být rakety, ale byly to výstřely," popsal útok očitý svědek, 20letý zaměstnanec restaurace Markel Artabe.

Po útoku v Cabrils zemřela jedna žena, Barcelona zažila nejkrvavější atentát od madridského útoku v roce 2004.

profimedia-0345581279

Policisté zasahují v Barceloně,zdroj:Profimedia.cz

Útočník najel na třídě La Rambla, nejrušnější barcelonské ulici, do lidí krátce po páté SELČ, pak vystoupil a odešel pryč. Zemřelo nejméně 13 osob a více než stovka utrpěla zranění. Mezi mrtvými a zraněnými jsou příslušníci téměř třech desítek různých národností. Žádní čeští občané nejsou mezi mrtvými a zraněnými zatím evidováni. K útoku se přihlásil Islámský stát. 

Španělská policie zveřejnila fotografii muže, který si pronajal dodávku, s níž byl útok spáchán. Mělo jít o 24letého Drisse Oukabira. který se podle španělských médií narodil v Maroku. List La Vanguardia ale pozdě večer napsal, že člověk tohoto jména se přihlásil na policii a tvrdí, že mu ukradli doklady. Policisté za řidiče považovali jeho sedmnáctiletého bratra Moussu Oukabira, který byl mezi pěti zabitými teroristy v Cabrils. V pátek pozdě večer ale policejní šéf Josep Trapero novinářům řekl, že teorie, podle níž byl řidičem dodávky on, "má nyní menší váhu". Policisté míní, že Oukabira použil bratrovy doklady k pronajmutí dodávky a pátrají po dvacetiletém Younesi Abouyaaqoubovi, jehož španělská média označují za předpokládaného řidiče vozu.

V souvislosti s útokem v Barceloně byli zatčeni již čtyři lidé. Ještě během čtvrtka policisté zadrželi dvojici podezřelých - Španěla z africké enklávy Melilla a Maročana. Španělská prokuratura v pátek informovala, že patrně v minulosti neměli žádné vazby na džihádistické skupiny ani se nepodíleli na teroristické činnosti. 

Další dva podezřelí, taktéž Maročané, byli zadrženi v pátek. Jedním ze zadržených má být i zmíněný Driss Oukabira. Nejméně jeden zatčený se podle ministra vnitra Joaquima Forma účastnil aktivit v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili upravit plynové bomby tak, aby je mohli použít při atentátu. Při explozi tam ve středu zahynul jeden člověk a sedm dalších bylo zraněno.

Po dalších podezřelých pátrá také policie na jihu Francie, uvedla agentura AP. Podle některých informací španělsko-francouzskou hranici možná přejel vůz, který si pronajal jeden z členů islamistické buňky. Francouzi zavedli na hranici mimořádné kontroly. Španělská vláda nicméně v sobotu oznámila, že policie teroristickou skupinu stojící za útoky zcela zlikvidovala.

"Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit," uvedl ministr vnitra Juan Ignacio Zoido s tím, že vyšetřování pokračuje. K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil. Španělé se rozhodli ponechat také stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni, který v zemi platí od června roku 2015. Dle slov ministra nehrozí bezprostřední nebezpečí dalšího teroristického útoku.

Katalánsko jako bašta radikálů

Podle reakcí některých španělských médií není překvapením, že se útok stal právě v katalánské metropoli. 

List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se odehrává radikalizace džihádistů rychleji než v jiných oblastech země. Z části za tím stojí fakt, že tam žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu ale i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

Katalánský deník La Vanguardia se pak pozastavuje nad tím, že barcelonské úřady po útocích v Nice, Berlíně či Londýně nepodnikly jednoduchá opatření k větší ochraně chodců. 

"Vzhledem k riziku útoku automobilem, které bylo po atentátech v dalších evropských městech v Barceloně evidentní, je těžké pochopit, že (promenáda) La Rambla jako stěžejní turistická lokalita ve městě nebyla chráněna sloupky či betonovými bloky, které by zabránily autům vjet do středu pěší zóny," napsal list v pátečním editorialu.

Španělsko nezažilo velký teroristický útok od krveprolití ve vlacích, kde v roce před 13 lety zemřelo téměř 200 lidí. Deník soudí, že to bylo zčásti díky efektivní práci policie a tajných služeb, které však ani při nejlepší snaze nemohou předejít všem útokům podobného typu. Lidé by teď neměli ztrácet důvěru v úřady, které ještě musejí zlepšit koordinaci a výměnu informací, aby minimalizovaly riziko dalších útoků, dodává deník El País.

Tagy: Španělsko zahraničí terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK