Zůstaňte doma a vražděte pistolí, mačetou nebo kamionem: Evropa tváří v tvář zlu

KOMENTÁŘ - Magazín autor: Tomáš Chalupa

Co den, to útok. Evropu vyděsila lavina krvavých incidentů. Vraždili nebo se pokoušeli vraždit islamisté, psychopati i neúspěšní žadatelé o azyl. Evropané stojí před nelehkým úkolem - zajistit si bezpečnost, aniž bychom se připravili o vlastní hodnoty.   

Kostel v Saint-Étienne-du-Rouvray, kde dvojice útočníků držela šest rukojmích a zabila kněze

Kostel v Saint-Étienne-du-Rouvray, kde dvojice útočníků držela šest rukojmích a zabila kněze,zdroj: Profimedia.cz

(Článek vyšel původně 28. července 2016. Vydáváme nyní ho znovu v souvislosti s útokem na berlínském vánočním trhu.)

Od útoku na redakci magazínu Charlie Hebdo ze 7. ledna loňského roku zažila Evropa ještě šest velkých teroristických útoků - tři ve Francii, jeden v Belgii a dva v Německu. Vesměs to byly dobře připravené, koordinované akce bojovníků Islámského státu nebo jimi zverbovaných či zmanipulovaných radikálů. Počet obětí jde dohromady do stovek.

Útoky radikálů loni a letos

7. ledna 2015 - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala 12 mrtvých, o den později zahynula při přestřelce jedna policistka, 8. ledna při útoku na obchod s košer potravinami zemřeli další čtyři lidé. Za tři dny zahynulo ve Francii v souvislosti s útoky 17 lidí a tři pachatelé, které zastřelili policisté.

13. listopadu 2015 - Při šesti teroristických útocích v Paříži zahynulo 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici, přes 350 bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže. K útoku se přihlásil Islámský stát.

22. března 2016 - Při dvou sebevražedných útocích v Bruselu zemřelo 32 lidí (k tomu tři pachatelé) a na 340 bylo zraněno; výbuch na letišti Zaventem si vyžádal 16 životů, exploze v metru pak měla přes také 16 obětí; k atentátům, které provedli Belgičané arabského původu, se přihlásilo hnutí Islámský stát.

14. července 2016 - Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 84 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila.

22. července 2016 - Němec íránského původu zaútočil v nákupním středisku Olympia v Mnichově, které se nachází v blízkosti areálu letních olympijských her z roku 1972. Zabil devět lidí a dalších 35 zranil, nakonec spáchal sebevraždu. V minulosti pobýval v psychiatrické léčebně, kde se léčil ze závislosti na počítačových hrách.

19. prosince 2016 - Uprchlík, zřejmě Pákistánec, najel do davu na vánočním trhu v Berlíně nákladním autem. Usmrtil 12 lidí a další padesátku zranil. Policie ho zadržela. 

V Evropě ale neútočí jen "vyslanci Islámského státu", ale i uprchlíci. Rozezlení běženci zpravidla používali nikoli střelnou zbraň, ale nože, tyče nebo sekáčky. Tyto útoky byly také vesměs spontánní, jen některé z nich byly připravovány a počet jejich obětí byl výrazně nižší.  

Útoky uprchlíků 

10. srpna 2015 - Šestatřicetiletý Eritrejec ubodal v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas 55letou ženu a jejího 28letého syna. Muži úřady krátce předtím odmítly udělit povolení k trvalému pobytu a měl být vyhoštěn do Itálie. Loni v prosinci byl pachatel odsouzen na doživotí.

17. října 2015 - Při hádce mezi somálskými uprchlíky v ubytovně v severoněmeckém Neuenkirchenu zemřel 20letý Somálec poté, co jej 24letý krajan bodl do krku.

7. ledna 2016 - Francouzská policie zastřelila po útoku na pařížskou policejní stanici muže, který předtím žil na západě Německa v ubytovacím zařízení pro žadatele o azyl. Policisty napadl v den prvního výročí útoku na časopis Charlie Hebdo. Pachatel měl u sebe řeznický sekáček a falešné výbušniny a také list papíru s vlajkou organizace Islámský stát (IS).

25. ledna 2016 - Švédská policie zadržela nezletilého žadatele o azyl kvůli podezření z vraždy zaměstnankyně zařízení na západě Švédska, v němž pobýval. Dvaadvacetiletou ženu mladík ubodal v ubytovně pro nezletilé uprchlíky, kteří do Švédska přišli bez rodičů. Mladý Somálec byl nejdříve považován za 15letého sirotka, vyšetřování ale ukázalo, že je mu minimálně 18 let.

4. března 2016 - V uprchlickém centru ve Švédsku byl při bitce mezi žadateli o azyl ubodán k smrti devatenáctiletý muž. Další tři žadatelé o azyl byli zatčeni. Čin se stal u obce Lindesberg, asi 160 kilometrů západně od Stockholmu.

4. května 2016 - Ve Vídni přišla o život čtyřiapadesátiletá žena poté, co ji na ulici železnou tyčí napadl jedenadvacetiletý neúspěšný žadatel o azyl z Keni a vážně jí poranil hlavu. Policie muže poblíž místa činu zatkla.

25. června 2016 - Šest lidí utrpělo zranění při útoku nožem v azylovém středisku nedaleko Berlína. Policie po činu zatkla 37letého muže, který byl také obyvatelem azylového centra. Útok se odehrál v Genshagenu, který se nachází asi deset kilometrů jižně od Berlína ve spolkové zemi Braniborsko.

18. července 2016 - Sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu napadl nožem a sekyrou cestující regionálního vlaku do bavorského Würzburgu. Mladík vážně zranil čtyři členy rodiny z Hongkongu, při útěku z vlaku lehce zranil ještě chodkyni. Policie při zásahu útočníka zastřelila. V pokoji útočníka, který žil v pěstounské rodině, našla policie ručně kreslenou vlajku IS.

24. července 2016 - Syrský žadatel o azyl zabil na autobusovém nádraží v Reutlingenu na jihu Německa mačetou ženu, se kterou se zřejmě znal, a další osoby zranil. Policie útočníka po činu zadržela. Jde o jednadvacetiletého muže, který už je policii z minulosti znám. Motiv činu zatím není jasný.

24. července 2016 - V neděli pozdě večer se v bavorském Ansbachu odpálil sedmadvacetiletý Syřan - odmítnutý žadatel o azyl. Při útoku bylo zraněno 12 lidí, jeho strůjce zemřel. K útoku se následně přihlásil IS. V mobilu  Syřana  se našlo video, na němž sliboval odvetu za zabíjení muslimů a tvrdil, že jedná ve jménu Alláha.

19. prosince 2016 - Uprchlík, zřejmě Pákistánec, najel do davu na vánočním trhu v Berlíně nákladním autem. Usmrtil 12 lidí a další padesátku zranil. Policie ho zadržela. Do Německa se zřejmě koncem loňského roku dostal Balkánskou cestou.

Ať už útočí dobře organizovaní ozbrojenci, zmanipulovaní či psychicky nemocní jednotlivci nebo rozezlení neúspěšní žadatelé o azyl, všechny útoky končí takříkajíc na stejné hromadě. Zákonitě to pak vykresluje obraz Evropy devastované teroristy, muslimy a uprchlíky.

Většina spontánních útoků jednotlivců přitom spadá do "běžné" kriminality, nikoli do kategorie "terorismus". 

Bezpečnostní situaci nelze brát na lehkou váhu, neměli bychom však zároveň podlehnout dojmu, že uprchlíci devastují Evropu a vraždí lidi po stovkách. Pokud nezachováme chladnou hlavu, může se stát, že nás o evropskou kulturu nepřipraví "uprchlíci", ale my sami. 

'Zavraždi ho nožem nebo autem'

Najít řešení, které nebude popírat evropské hodnoty, ale nebude snadné. Rozbíjet spiklenecké sítě se evropským bezpečnostním silám daří zatím jen s obtížemi. Ještě těžší je zastavit takzvané osamělé vlky, jakými byla i dvojice, která ve francouzské Normandii v úterý zavraždila katolického kněze.

Aktivity džihádistických osamělých vlků mají poměrně dlouhou historii. Začala začátkem tohoto století snahami charismatického duchovního Al-Káidy Anwara al-Awlakiho, jenž vybízel stoupence, aby s pomocí jakýchkoliv zbraní napadali západní cíle. Účinky byly ale tehdy nepřesvědčivé.

Samozvaný Islámský stát zdánlivě zahrál na stejnou strunu. "Rozmlať mu hlavu kamenem, zavraždi ho nožem nebo autem, shoď ho z výšky, zadus ho či otrav ho," nabádal v září 2014 k různým útokům šéf propagandy IS. Na rozdíl od Al-Káidy se však zdá, že poselství IS má poměrně širokou odezvu.

Nedávné násilí - masakr v Berlíně a ještě před tím v Nice spáchaný kamionem, útoky sekerou ve Würzburgu, výbuchy v Ansbachu, mačetový útok v Reutlingenu i vražda v kostele u Rouenu - tvoří součást řetězce zločinů osamělých vlků navázaných na IS.

"Zdá se být docela jasné, že se to zrychluje. Jsme svědky většího počtu útoků prováděných častěji, i když stále mnohé spolehlivě nevíme. Je těžké zjistit, co je předem plánované a co spontánní, co je řízené IS a co je na pomezí," říká Rafaello Pantucci z londýnského analytického centra známého pod zkratkou RUSI.

Odstředivá síla osamělého teroru

Strategie osamělých vlků již zaznamenala několik chmury nahánějících úspěchů. Připomeňme střelbu v židovském muzeu v Bruselu z května 2014, útok u parlamentu v Ottawě z října 2014, střelbu v Kodani z února 2015, stětí v Lyonu z června 2015, střelbu na policisty v Magnanville u Paříže z června 2016 a masakr v nočním klubu v Orlandu.

V jiných případech se plány osamělých vlků (úplně) nezdařily. Zmiňme záměr bombového útoku na francouzské riviéře v roce 2014, plán stínání hlav v Británii v srpnu 2014, plán střelby ve Francii v listopadu 2014, pobodání u židovského centra v Nice v únoru 2015, zmařený útok ve francouzském vlaku ze srpna 2015 a plán útoků na francouzské kostely z dubna 2015.

Co způsobilo tento obrat v četnosti útoků? Bariéry pro vstup do řad osamělých vlků IS jsou malé. Skupina není vybíravá, pokud jde o rekruty. "Nyní můžete jít a někoho zastřelit, křičet o IS a najednou jste v IS," poznamenává Pantucci. Evropští i američtí odborníci na boj s terorismem říkají, že se zároveň výrazně zkrátila doba, za kterou se zájemci o radikální islám "propracují" v plnohodnotné teroristy.

Zůstaňte doma a vražděte

Před vzestupem IS nezjistily studie o terorismu osamělých vlků jasné společné osobnostní charakteristiky pachatelů. Přesto mezi nimi existovaly podobnosti. Průměrný věk útočníků se pohyboval mezi 35 a 39 lety. Často také trpěli vážnými psychickými nemocemi (přibližně 40 procent z nich, jak ukázala studie amerických osamělých vlků).

Naopak osamělí vlci IS většinou neměli psychické problémy. Věk pachatelů byl také výrazně nižší než v minulosti. Jinými slovy: osamělí vlci IS jsou mladší a duševně zdravější. Podle odborníků tento rozdíl odráží povahu přístupu IS k potenciálním teroristům a dlouhodobý posun ve způsobu, jakým se teroristická propaganda dostává k lidem ve stále více digitálním světě. Výzvy IS k útokům osamělých vlků jsou přenášeny stejnými sítěmi, sociálními médii a digitálními zpravodajskými kanály, které se dříve tolik osvědčily v lákání zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku.

Mladí evropští sympatizanti s extremisty, kteří byli kdysi potenciální pěšáci IS pro boj v Sýrii, jsou nyní verbíři IS pravidelně přemlouváni k tomu, aby "zůstali doma a spáchali vraždu." Mnozí mají přátele a známé, kteří v rámci předchozích vln "odvodů" získali zkušenosti z bojů v Sýrii.

Vymývání (evropských) mozků

Podle evropského zpravodajského důstojníka usnadňuje islamistický nábor prostředí intenzivní propagandy. Prostřednictvím sociálních médií se extremistickým sítím daří mladé rekruty zbavit sympatií k rodině, domovu, škole i vlasti.

Rezervoár snadno podléhajících radikálů je velký. Například v Británii je zhruba 800 občanů, kteří bojovali v Sýrii. Britská tajná služba sleduje v zemi dalších asi 3000 lidí, které považuje za potenciální rekruty islamistů. Jinde v Evropě je jejich počet ještě vyšší. Platí to hlavně o Francii.

Je další ironií osudu, že s tím, jak se evropským úřadům daří více zastavovat cesty Evropanů na Blízký východ, tito lidé rozšiřují řady těch, kteří jsou ochotni útočit na evropské půdě.

Nakonec ale tolik nezáleží na okolnostech a způsobu, jakým jednotlivci zabíjejí ve jménu IS. Vraždění má svou vlastní dynamiku. "Zdá se, že úspěšné útoky vždy spustí více útoků," řekl britský odborník. "Obavou je, abychom se nedostali do situace, kdy útoky budou přicházet neustále jeden po druhém."

Tomáš Chalupa a redakce

Tagy: Francie Německo Belgie zahraničí Evropská unie terorismus a násilí útoky a atentáty útok na Charlie Hebdo uprchlická krize černý pátek v Paříži masakr v Nice střelba v Mnichově

Zdroje: ČTK,Vlastní,The Financial Times