Statisíce lidí protestovaly v Madridu proti zoufalé situaci ve veřejném zdravotnictví
Statisíce lidí dnes v ulicích Madridu protestovaly proti vládě autonomního madridského regionu a proti změnám, které jeho vláda provedla v systému financování veřejného zdravotnictví. To už měsíce trápí nedostatek personálu i peněz. Podobné manifestace se loni v listopadu zúčastnilo na 200 000 lidí. Nyní policie odhadla počet účastníků na 250 000, organizátoři skoro na milion.
Demonstranti, včetně mnoha zdravotníků, se sešli za zvuku bubnů a píšťalek v různých částech hlavního města, než se shromáždili před radnicí s transparenty jako například „Zdraví není na prodej, zdraví se brání.“
Demonstranti požadovali od regionální vlády, aby na veřejné zdravotnictví, které už měsíce trápí nedostatek personálu i peněz, věnovala více prostředků. Regionální vládu obviňovali, že dává přednost soukromým poskytovatelům zdravotní péče.
„Ve Španělsku byl systém veřejného zdravotnictví velmi dobrý. Ale v posledních letech se prudce zhoršil, zvláště po pandemii,“ řekla Ana Santamaría z Madridu, která přišla na protest s přítelkyní Susanou Bardillovou. „Abyste se dostali k lékaři, musíte nyní čekat týdny. Výsledkem je, že lidé chodí na pohotovost, která je zcela přetížená,“ řekla Bardillová, podle níž tento systém „týrá zdravotníky i pacienty“.
Dnešní demonstrace, svolaná občanskými sdruženími, je třetím masovým protestem uspořádaným ve španělské metropoli za poslední tři měsíce. Podobné protesty se konaly i 15. ledna a zejména 13. listopadu.
Část lékařů ve veřejných nemocnicích od 21. listopadu stávkuje na výzvu hlavního odborového svazu lékařů v Madridu. Požadují lepší pracovní podmínky a zvýšení platů.
„Příjmy nám snížili, místo aby je zvýšili. Jsme zavaleni prací a nemáme žádnou podporu. Hrozí nám vyhynutí,“ řekla agentuře Reuters jednašedesátiletá Lilian Ramisová, která je šéfkou zdravotního střediska El Molar.
„Pořadníky (na operace) jsou nekonečné. Nedokážeme s tím držet krok,“ řekla zdravotní sestra Maite Lopezová, která přišla na demonstraci, aby zdravotníci podle ní byli konečně slyšet. „Situace je dramatická, nemůžeme se o pacienty dobře postarat,“ postěžovala si agentuře AFP.
Nespokojenost se selháním zdravotnického systému postihla v posledních měsících i další regiony Španělska, které je velmi decentralizovanou zemí a kde veřejné zdravotnictví řídí regionální úřady. Právě v Madridu jsou protesty nejsilnější.
Podle údajů z roku 2020 je Madrid ohledně financování veřejného zdraví s 1491 eury (asi 35 360 Kč) na osobu a rok na předposledním místě z 18 španělských regionů. Situace vypadá paradoxně, Madrid je totiž nejbohatší z regionů.
„Je to ostuda, že při takovém bohatství není zaručen přístup ke kvalitní zdravotní péči,“ litoval na demonstraci šéf odborové centrály UGT Pepe Álvarez.
Předsedkyně regionální vlády Isabel Díazová Ayusová, která je pravicovou političkou, opakovaně obvinila demonstranty, že jsou motivováni politickými zájmy. Díazová Ayusová popírá, že její vláda záměrně likviduje veřejné zdravotnictví ve prospěch soukromého sektoru. „Nikdy jsme nedávali tolik peněz do veřejného zdraví,“ ujistila a veškerou kritiku odmítla jako nepravdivé „fake news“.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 26.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,130 | 25,250 |
USD | 24,060 | 24,220 |