Skotové řeší kvůli brexitu svoji nezávislosti. A Mayové hrozí předčasné volby

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes prohlásila, že po obdržení nového plánu Velké Británie, jak opustit Evropskou unii, zváží možné kroky ke skotské nezávislosti. Podle ní bude jasno na podzim. V té doby by se podle kuloárních informací mohly konat i předčasné volby do britského parlamentu. Někteří konzervativní poslanci jsou totiž připraveni vyjádřit kvůli současné podobě brexitu nedůvěru stávajícímu vládnímu kabinetu.

Skotové už několikrát vyjádřili nesouhlas s chystaným brexitem

Skotové už několikrát vyjádřili nesouhlas s chystaným brexitem,zdroj: Profimedia

"Jakmile bude jasněji ohledně brexitu a budoucnosti vztahů mezi Spojeným královstvím a EU, znovu zvážím otázku načasování referenda o nezávislosti," řekla Sturgeonová. Dodala, že její Skotská národní strana nebude blokovat žádné případné příští hlasování o brexitu. Obává se ale, jaký by byl další vývoj, kdyby každá část Spojeného království hlasovala jinak, jak se to stalo v roce 2016.

List The Sunday Times dnes napsal, že konzervativní poslanci britského parlamentu se připravují na možnost podzimních předčasných voleb. Mohla by je podle nich vyvolat slepá ulička, do níž se brexit může dostat. Pokud zákon o odchodu z EU utrpí v parlamentu další porážky, bude jedinou možností vyvolat hlasování o nedůvěře vládě premiérce Therese Mayové, řekl listu nejmenovaný konzervativní poslanec. To by nejspíš vyvolalo nové předčasné volby.

Skotský parlament minulý týden zamítl klíčový zákon britské vlády o odchodu z Evropské unie. Výsledek hlasování sice není právně závazný, ale podle britského tisku by mohl vyvolat v zemi vážnou ústavní krizi. Pokud by premiérka Mayová své plány na odchod z EU prosadila Skotsku navzdory, patrně by to posílilo tamní separatisty, kteří usilují o nezávislost.

O možnosti dalšího referenda o skotské nezávislosti Sturgeonová hovořila už letos v lednu s tím, že bude schopná se vyjádřit do konce roku až podle toho, jak se budou vyvíjet jednání mezi Británií a EU. Skotové už hlasovali o své nezávislosti v referendu v roce 2014, a tehdy jich většina byla pro setrvání Skotska v Británii. V referendu o brexitu si před dvěma lety většina Skotů přála setrvání Británie v EU.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie Skotsko nezávislost Skotska Brexit

Zdroje: ČTK