Konec premiérky, která milovala brexit a boty: Konzervativci utrpěli těžké ztráty
9. 6. 2017 – 9:23 | Zpravodajství | šar

Konzervativci ve Velké Británii sice v předčasných volbách vyhráli, ale nezískali parlamentní většinu. Premiérka Theresa Mayová dosáhla na výrazně méně křesel, než počítali i největší straničtí skeptici. Její rival, šéf labouristů Jeremy Corbyn už ji vyzval k rezignaci. Britští analytici hovoří o jejím neodvratném konci v roli premiérky i o ohrožení dohody s unií.
Podle dosavadních výsledků získali konzervativci 318 křesel z 650 v Dolní sněmovně. Labouristé získali 261, liberální demokraté 12, skotští nacionalisté 35 a zbylé menší strany 23 míst. Rozdělit přitom zbývá již jen jediný mandát.
Mayová odpoledne dorazila do Buckinghamského paláce, kde ji královna Alžběta II. formálně pověřila sestavením vlády. Konzervativní strana vytvoří vládu, jež Británii poskytne jistotu, kterou země potřebuje víc než kdy jindy, prohlásila pak po setkání s královnou Mayová. Jistotu může podle premiérky Británii v současné situaci dát jen její Konzervativní strana a severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), se kterou chce Mayová po čtvrtečních parlamentních volbách spolupracovat. DUP získala v parlamentu 10 křesel.
Podle výsledků z jednotlivých regionů doplatila premiérka především na to, že se jí nepodařilo přebrat labouristům venkovské obvody ovládané v minulých volbách levicí, na něž se v kampani soustředila.
Jejímu rivalovi Jeremymu Corbynovi se podle dat o volební účasti, která byla vyšší než v minulých volbách, povedlo přesvědčit k hlasování velké množství mladých lidí a uspěl se svou kampaní zaměřenou na sociální a zdravotní témata.
ČTĚTE TAKÉ: Malý průvodce britskou volební ruletou
Mayová zároveň nenaplnila předpovědi průzkumů, podle nichž měla získat značnou část voličů protiimigrační a protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejíž někteří bývalí stoupenci usoudili, že po schválení brexitu pozbývá existence této formace smysl a ve volbách zcela propadla. Navzdory tomu, že je Mayová lákala na ostrá slova adresovaná v průběhu kampaně do Bruselu, kam opakovaně vzkázala, že chce především omezit imigraci z unijních zemí, část z nich přešla k labouristům.
Bývalá ministryně vnitra, které se podle všeobecně rozšířeného názoru vymstila také nevýrazná kampaň, v níž předvedla několik názorových obratů, má kvůli překvapivému výsledku výrazně slabší pozici i v rámci vlastní strany.
Jedním z jejích cílů bylo uvolnit si pro brexitové vyjednávání ruce svázané tlakem krajně konzervativního křídla strany požadujícího co nejtvrdší přístup k Bruselu. Nyní však v parlamentu bude muset spoléhat na podporu některé z dalších stran - očekává se, že to budou severoirští unionisté - a může čelit velkým problémům při nespokojenosti prakticky jakéhokoli poslance z řad její názorově nejednotné strany.
Tato pozice nebude podle řady britských politických komentátorů pro Mayovou udržitelná a do čela strany i premiérského křesla se může postavit někdo další, ačkoli na jasném kandidátovi zatím nepanuje shoda.
V Británii panují obavy, že očekávané složité vyjednávání o podpoře vlády může ohrozit termín 19. června, na který si Mayová naplánovala ostrý start vyjednávání s unií.
Budou padat hlavy
K odchodu Mayovou vyzval vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Měla by podle něj "odejít a uvolnit místo pro vládu, která bude skutečným zástupcem všech lidí této země".
Hlavy budou podle analytiků zřejmě padat i ve vedení Skotské národní strany, která ztratila zhruba 20 ze svých dosavadních 54 mandátů.
Podle politologa Stevena Fieldinga z Nottinghamské univerzity autorita Mayové nebývalým způsobem klesla. "Kdyby dostala většinu, o niž usilovala, stala by se politickým kolosem. Nedostala ji a její role je minimální. Je to premiérská zombie," řekl Fielding agentuře AP.
Evropští i čeští politici po britských volbách uvedli, že doufají v rychlé sestavení vlády a zahájení jednání o takzvaném brexitu - britském odchodu z Evropské unie, pro který se loni Britové vyslovili v referendu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek uvedl, že komise je přiravena pokračovat v jednání o brexitu okamžitě Věří tomu, že výsledky voleb nebudou jednání o odchodu Británie z EU zdržovat.
Britská libra se v reakci na výsledky voleb propadla vůči dolaru na nejnižší úroveň od dubna, během dne ale část ztrát smazala.
Jaké jsou možné scénáře vývoje po volbách?
Menšinová konzervativní vláda
- Mayová by se mohla pokusit sestavit vládu, která by vyjednávala parlamentní většinu případ od případu. Její programové plány se ale s prioritami ostatních stran neslučují. Týká se to vyjednávání o brexitu i rozpočtové strategie, vzdělávání nebo sociální péče. Pokud jde o brexit, Británie už zahájila dvouletou vyjednávací lhůtu s Bruselem. Není pravděpodobné, že by Mayová tento proces zastavila.
- Přesto její záměry hodně závisí na tom, nakolik se jí podaří posvětit příslušné zákony souhlasem parlamentu. Nejdřív takto musí překlopit evropské právo do britského a potom vytvořit novou pobrexitovou legislativu ohledně imigrace a daní.
- Případná zpoždění či zjevné blokády těchto zákonů by mohly vyvolat vážné pochybnosti o tom, nakolik bude Británie po brexitu schopna kontrolovat své hranice a zvládat obchod s EU.
Koalice vedená konzervativci
- V roce 2010 konzervativci zformovali vládu s centristickou proevropskou stranou Liberální demokraté a společně vládli do roku 2015. Dnes je tato koalice nepravděpodobná hlavně kvůli odlišným stanoviskům k ústřední otázce jejich volebních programů - brexitu.
- Britská liberální demokracie je proevropská a žádá nové referendum, zatímco konzervativci stojí za totálním rozchodem s EU, i bez případné dohody. Liberálové navíc v nynějších volbách nejspíš nezískali dost hlasů, aby jejich koalice s konzervativci byla většinová.
- Jiné možnosti konzervativců jsou omezené. Mohou se spolehnout na podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ale šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová prohlásila, že Skotové, kteří vloni hlasovali pro setrvání v EU, by neměli být vázáni plány Mayové opustit jednotný evropský trh a měli by mít právo uspořádat na konci brexitu další referendum o nezávislosti. SNP ale výrazně ve volbách ztratila.
Koalice vedená labouristy
- Přesto, že labouristé získali méně křesel než konzervativci, mají politicky blíž k ostatním stranám, se kterými by mohli vytvořit koalici. Labouristé už dali najevo, že se pokusí menšinovou vládu sestavit, zformování většinové koalice jejich vůdce Jeremy Corbyn odmítl.
- Jeho strana hodlá respektovat výsledky referenda o odchodu z EU, ale odmítá vyjednávací strategii Mayové. Labouristé chtějí zejména zachovat výhody společného evropského trhu a celní unie. To by je mohlo přiblížit kompromisu s Liberálními demokraty a skotskými nacionalisty, kteří řekli, že nechtějí další vládu konzervativců. Corbyn chce každopádně vyjednávání s EU uzavřít dohodou a dát parlamentu mandát schválit její finální body.
- Labouristé před volbami představili poměrně radikální levicový manifest. Corbyn lákal voliče na zlepšení podfinancované zdravotní péče, zlevnění či zrušení školného a na štědřejší sociální dávky.
- Radikální změny by provedli i ve finanční politice. Chtějí zvýšit daně lidem s vysokými příjmy, podstatně zvýšit daň ze zisku korporací. A také chtějí vytvořit fond ve výši 250 milionu liber na investice do infrastruktury, financovaný z půjčky. A slibují opětovné znárodnění zprivatizovaných britských železnic, energetických podniků a poštovních služeb.