Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Proč severokorejský diktátor slaví narozeniny potichu

Proč severokorejský diktátor slaví narozeniny potichu
Kim Čong-un kouká na neznámé dobroty | zdroj: Profimedia

Jen málokdo si všiml, že severokorejský vůdce Kim Čong-un oslavil 34. narozeniny. Učinil tak ve vší tichosti: Neodpálil žádnou raketu, neprovedl jadernou zkoušku, nenechal shromáždit tisícihlavé davy na náměstí ani defilovat vojáky v parádních uniformách. Co se to děje? Že by změna politického kursu v Severní Koreji, která jinak nevynechá sebemenší příležitost k tomu, aby se navzdory všudypřítomné bídě prezentovala s náležitou pompou a naleštěnou slávou?

Sluší se předeslat, že si svět dlouho nebyl jistý, zda se Kim Čong-un opravdu narodil 8. ledna 1984 (podle některých zdrojů to ale mohlo být klidně i v roce 1982, 1983 nebo 1985). Leccos naznačil rok 2010, kdy už byl oficiálně představen jako nástupce svého otce Kim Čong-ila a kdy dostali Severokorejci 8. ledna zčistajasna den volna.

Happy Birthday? Prý jen vyjádření obdivu…

Posledních osm let je ale ticho po pěšině. Osmý leden je prostě v Pchjongjangu a okolí den jako každý jiný, mlčí média i oficiální kalendáře a Severokorejci o narozeninách současného vůdce vlastně ani nevědí.

Jedinou výjimkou byl leden 2014, kdy mu na basketbalové exhibici v Pchjongjangu zazpívala bývalá hvězda NBA Dennis Rodman "Happy Birthday". Severokorejská oficiální agentura to ale tehdy prezentovala jen jako píseň vyjadřující vůdci úctu. Že by šlo o popěvek k narozeninám, důsledně zamlčela.

A ještě se ví, že osmé narozeniny oslavil malý Kim za účasti vedení země a generality. Dostal tehdy generálskou uniformičku s hvězdičkami, kterou později vystřídala skutečná generálská uniforma. A to je dohromady vše, co se o diktátorově jubileu ví. Ono je toho o předchozím životě nejmladšího syna Kim Čong-ila a tanečnice Ko Jong-hui obecně známo jen velmi málo, a i to málo jsou vlastně spíš jen dohady.

Šestnáctý únor jako narozeniny Kim Čong-ila označuje severokorejský kalendář jako Den zářící hvězdy a Kim Ir-senovy narozeniny 15. dubna jako Den Slunce. Oba dny jsou státním svátkem a narozeniny Kimovy babičky a první Kim Ir-senovy manželky Kim Čong-suk, které připadají na Vánoce, zase provází pouť do jejího rodiště Hörjong, v jehož blízkosti leží neblaze proslulý koncentrační tábor.

Je paradoxní, že právě režim, který tak adoruje své vůdce, odmítá oficiálně oznámit datum narození toho současného. Experti na Koreu tuší, že se za jeho utajenými narozeninami bez okázalých oslav skrývá něco, co je u mladého vůdce zcela nezvyklý jev: Světe div se - skromnost.

Na kult osobnosti je ještě brzy

Na rozdíl od svých dvou předchůdců si mladý Kim totiž prý příliš nepotrpí na kult osobnosti a chce se prezentovat spíš jako moderní lídr než jako zbožštěná figura. Proto se také nikde neobjevují jeho oficiální portréty, řekl znalec korejských poměrů Michael Madden americkému Newsweeku.

Owen Miller z Londýnské univerzity se zase domnívá, že je zřejmě ještě příliš brzy na to, aby kolem sebe Kim budoval kult po vzoru tatínka a dědečka, kteří tak činili až v mnohem pozdějším věku. Nynější diktátor si podle této teze bude muset ještě pár let počkat, než bude moci slavit narozky jak se sluší a patří na diktátora formátu Kim Čong-ila a Kim Ir-sena.

Jednou z příčin může být i velmi nízká popularita současného vůdce, nicméně to je pouhá spekulace. Severokorejci podle expertů raději nekoukají napravo nalevo a hledí si jen své práce. O jeho skutečné popularitě mezi lidem se tedy neví nic kromě toho, že je velmi nebezpečné se kriticky vyjadřovat na jeho adresu.

Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, před pár dny vyjádřil ochotu s Kim Čong-unem telefonicky jednat. Dodal nicméně, že pro takový dialog musí být splněny jisté podmínky. Ty sice neupřesnil, k narozeninám mu už ale každopádně osobně popřát nestihne. Letos to prošvihl, takže snad příště...

Zdroje: