Dnes je středa 17. srpna 2022., Svátek má Petra
Počasí dnes 18°C Skoro jasno

Články autora

Lukáš Strašík

Magazín

Před 61 lety roztrhli komunisté Berlín betonovou zdí

Lukáš Strašík 13. 8. 2022
Před jedenašedesáti lety začal východoněmecký komunistický režim stavět Berlínskou zeď, která se pak na téměř třicet let stala symbolem studené války.
Magazín

Nejtěžší kriminálníci poprvé přijeli do vězení, odkud nešlo utéct

Lukáš Strašík 11. 8. 2022
Slavná věznice na ostrově Alcatraz původně sloužila jako pevnost a vojenské vězení, první federální trestanci sem dorazili přesně před 88 lety. Kriminál s nejvyšší ostrahou pro ty nejtěžší zločince pak fungoval až do roku 1963. Dnes je z něj muzeum.
Magazín

Před 125 lety vznikl zázračný lék, jehož účinky nikdo nedokázal vysvětlit

Lukáš Strašík 10. 8. 2022
Odborná zvídavost, láska k otci a tvrdé hospodářské zájmy. To jsou tři hlavní důvody úspěchu aspirinu – nejprodávanějšího léku všech dob, který byl poprvé vyroben 10. srpna 1897.
Magazín

Průkopník letectví, který svému snu obětoval život

Lukáš Strašík 9. 8. 2022
Svými přístroji položil německý konstruktér, vynálezce a letecký průkopník Otto Lilienthal v 19. století nové základy letectví. Je považován za prvního člověka, který úspěšně a opakovaně prováděl klouzavé lety se stroji těžšími než vzduch. Jeho vášeň se mu 9. srpna 1896 stala osudnou.
Magazín

Před šedesáti lety zemřela Marilyn Monroe, jedna z největších hvězd Hollywoodu

Lukáš Strašík 5. 8. 2022
Hollywoodská superhvězda Marilyn Monroe byla 5. srpna 1962 nalezena mrtvá v ložnici svého domu v kalifornském Brentwoodu. Přestože smrt 36leté blonďaté sexbomby byla posouzena jako sebevražda po předávkování prášky na spaní, dodnes se spekuluje, že šlo spíše o vraždu.
Magazín

Obráncům Gibraltaru se stala osudnou odpolední siesta

Lukáš Strašík 4. 8. 2022
Strategicky významnou a po zuby ozbrojenou pevnost Gibraltar na španělském území dobyl pro Brity přesně před 318 lety německý polní maršál. Pomohla mu v tom jeho skvělá znalost místních poměrů.
Magazín

Před 86 lety triumfoval černošský šampion nad nacistickou propagandou

Lukáš Strašík 4. 8. 2022
Olympijské hry v Berlíně v roce 1936 měly být demonstrací nadřazenosti bílé rasy. Pak ale nacistům udělal čáru přes rozpočet černý Američan Jesse Owens a získal hned čtyři zlaté medaile. Gesto jeho německého soupeře bylo navíc pravým opakem rasistické propagandy nacistů.
Magazín

Před 43 lety svrhl pučem svého strýce, vládne dodnes a odchod neplánuje

Lukáš Strašík 3. 8. 2022
U moci je ve své zemi dlouhých 43 let, což skoro přesně odpovídá průměrnému věku obyvatel Česka. Je nejdéle vládnoucí hlavou afrického státu a loni v listopadu jej jeho partaj na sjezdu jmenovala kandidátem na šesté funkční období ve volbách v příštím roce.