Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Premiér Babiš: Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo kolaps zdravotnictví

Premiér Babiš: Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo kolaps zdravotnictví
Premiér Andrej Babiš na TK po jednání vlády | zdroj: Profimedia

Totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti, to všechno by mohlo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) následovat v případě neprodloužení nouzového stavu. Premiér se k situaci vyjádřil před svým dnešním odletem do Maďarska.

Pro další prodloužení nouzového stavu nevidí důvod komunisté, jejichž výkonný výbor o tom dnes bude jednat. Právě komunisté v minulých případech menšinovou vládu ANO a ČSSD při prodlužování stavu nouze podpořili.

„Neumím si to představit, že by někdo si vzal na zodpovědnost, aby neprodloužil ten nouzový stav,“ řekl dnes Babiš. Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října, zatím do 14. února. Žádost o další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru by měla vláda projednat v pondělí. Sněmovna by ji posuzovala ve čtvrtek odpoledne.

Nouzový stav je podle Babiše potřeba hlavně kvůli nasazení vojáků a dobrovolníků ve zdravotnictví, kvůli výpomoci. Odvolával se například na situaci v chebské nemocnici, která je kriticky přetížená. Z Karlovarského kraje bylo podle něj přesunuto více než 30 pacientů s covidem-19.

Babiš a jeho expertní tým bude dnes v Maďarsku jednat mimo jiné o zkušenostech léku bamlanivimab proti onemocnění covid-19 od společnosti Eli Lilly. Maďaři už podle něj podali 3000 dávek. Česko by mělo prvních 500 dávek obdržet v únoru, řekl Babiš. Lék má omezit množství viru v těle a zamezit těžšímu průběhu nemoci.

Tématem jednání bude i ruská vakcína. Do Maďarska v úterý dorazilo prvních 40 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu schválil, na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo.

Babiš uvedl, že o vakcíně mluvil i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „My všichni preferujeme samozřejmě, aby ruská vakcína byla schválena evropskou lékovou agenturou,“ řekl dnes premiér. Doufá v to, že se tak stane. Vakcín podle něj Česko nyní nemá dost. „Máme na první kvartál přislíbeno 1 704 000 vakcín a samozřejmě na druhý kvartál už toho máme podstatně víc, až 8 400 000,“ dodal.

Babiš požádal všechna očkovací místa, aby nahlásily maximální kapacity očkování. Podle něj ve druhém čtvrtletí, kdy bude vakcíny dost, by se mělo očkovat až 100 000 lidí denně. 

Opozice se k prodloužení staví spíše negativně

Spíše negativně se staví opoziční strany k očekávané další žádosti vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu. „Pokud chce vláda podporu nouzového stavu, měla by o tom zkusit alespoň jednat. Dosud si premiér vystačil s komunisty,“ konstatoval Fiala. V pondělí zasedne k tématu Anticovid tým ODS, lidovců a TOP 09, konečný postoj zaujme poslanecký klub v úterý. „Důvody ke změně dosavadního postoje ODS ale žádné nejsou. Vláda působí rezignovaně a sám ministr zdravotnictví říká, že opatření nefungují,“ doplnil. ODS chce snazší a rychlejší odškodnění podnikatelů či urychlení očkování.

Bartoš také odkázal na debatu na klubu spolu se STAN. „Premiér se na nás zatím s žádostí neobrátil. V minulosti jsme nicméně již několikrát prodloužení nouzového stavu odmítli, neboť vláda dále selhává v ochraně lidí a ignoruje naše výzvy k nápravě,“ uvedl. Pokud bude vláda ochotná jednat v zájmu občanů a přistoupí na návrhy Pirátů a STAN, které by zemi pomohly, je ochotný o prodloužení diskutovat. Za klíčové označil dostatečné kompenzace pro zasažené lidi či firmy či lepší řešení v případě školní výuky.

Rakušan uvedl, že STAN s Piráty připravuje plán na zvládnutí pandemie s výhledem do konce roku. „Definujeme tam kroky týkající se kompenzací, návratů žáků do škol a nové legislativy, která by nahrazovala současný institut nouzového stavu, který byl i z pohledu zákonodárce zamýšlen pro krátkodobé využití, třeba v případě živelních katastrof,“ uvedl. Podle Bartoše by nový předpis neměl tolik zasahovat do práv a svobod veřejnosti jako nouzový stav. „Při splnění základních podmínek, které z tohoto plánu vyplývají, jsme ochotni jednat o podpoře, ale určitě ne na celý měsíc,“ dodal Rakušan.

Širší vedení KSČM nepodporuje další prodloužení nouzového stavu v Česku kvůli covidu-19. ČTK to sdělila mluvčí strany Helena Grofová. Podle informací ČTK z jednání byl postoj lídrů KSČM při dnešním zasedání výkonného výboru jednoznačný. Komunisté se shodli na tom, že nutná opatření proti šíření epidemie může kabinet vyhlásit i bez toho, aby nouzový stav nadále trval.

Zdroje: