Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Armáda začala s likvidací nevyužité polní nemocnice v Letňanech. Pomoc v ní mohlo dostat 500 pacientů

Armáda začala s likvidací nevyužité polní nemocnice v Letňanech. Pomoc v ní mohlo dostat 500 pacientů
Armáda začala s likvidací záložní polní nemocnice v pražských Letňanech. | zdroj: Profimedia

Veškeré vybavení bude z areálu letňanského výstaviště odvezeno do 19. února, část materiálu převezme Správa státních hmotných rezerv (SSHR). O zrušení nemocnice rozhodlo ministerstvo zdravotnictví na konci minulého týdne.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršení situace ve zdravotnických zařízeních. Vyrostla v halách letňanského výstaviště, pomoc v ní mohlo podle plánů dostat 500 pacientů. Nakonec nebyla aktivována. Fakultní nemocnice Bulovka, pod kterou zařízení spadalo, vyčíslila náklady na nájem, energie a další služby na téměř 100 milionů korun.

V částce nejsou náklady SSHR. Armáda podle Dvořákové zaplatila asi 300 000 korun na pohonných hmotách, podobnou částku očekává i při odvozu nemocnice. „Do polní nemocnice v Letňanech jsme z nouzových zásob dodali 500 lůžek. Jelikož je vyhlášený nouzový stav, mohli jsme je zapůjčit bezplatně,“ řekl dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

Co bude s nevyužitými materiály?

Nemocnice bude zrušena do 19. února, kdy skončí třítýdenní výpovědní lhůta nájemní smlouvy mezi Fakultní nemocnicí Bulovka a letňanským výstavištěm. Podle velitele nemocnice Tomáše Dědka byl o víkendu připraven harmonogram rušení nemocnice.

V pondělí se vytřídilo 500 lůžkovin, které patří SSHR. Materiál se bude prát a dezinfikovat. Poté se vrátí do Letňan, odkud ho vojáci odvezou do skladů SSHR ve Štítině na Opavsku. Vojáci také začali balit zdravotnický materiál, nábytek či přístroje.

Nemocnice byla vybavena 500 lůžky od firmy Linet. Jejich odvoz zabezpečí SSHR prostřednictvím této společnosti. Pracovníci Linetu lůžka začnou od středy dezinfikovat a balit do originálních obalů, převoz začne ve čtvrtek.

Vojáci loni na podzim postupně do Letňan dopravili přes 300 tun vybavení ze svých zásob. Další materiál poskytla SSHR. Vláda zároveň na podzim rozhodla o nákupu nemocničních lůžek. Dva čeští výrobci jí měli dodat celkem 2000 postelí za 107 milionů, do Letňan jich zamířila čtvrtina. Ventilátory a lůžka z uzavírané nemocnice poslouží k posílení kapacity státních nemocnic.

Zdroje: