Představitel starých časů a korporátní loutka: Levice není z Macrona nadšená

Po úspěchu v prvním kole teď nikdo příliš nepochybuje o tom, že se příštím francouzským prezidentem stane Emmanuel Macron. Jenže k vítězství nad Marine Le Penovou potřebuje také podporu levicových voličů, kterým však příliš nevoní. Vnímají ho jako představitele tradiční politiky, který se bude snažit udržet dosavadní stav.
Krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon, který v prvním kole získal 19 procent, se dosud jasně nevymezil, ani svým příznivcům nedal pokyn, koho ze dvou kandidátů podpořit. To, jak se rozhodnou, bude hrát v konečném součtu hlasů pro Macrona, ekonomického liberála zaměřeného na hospodářský rozvoj, zásadní roli.
Macron v prvním kole zvítězil s 23,8 procenta hlasů, ovšem euroskeptickým kandidátům, včetně Mélenchona, připadlo tolik hlasů jako nikdy předtím - celkem získali 46 procent. Takřka polovina voličů tedy podpořila kandidáty, kteří kritizují volný trh a globální kapitalismus.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na Macrona! Pro Čechy není žádné bingo
Deník The Guardian se levicových voličů zeptal, co o zbývajících dvou kandidátech soudí a zda budou volit Macrona.
"Volil jsem Mélenchona, byl totiž jediný, jehož program nabízel určitou naději pro sociální oblast a problematiku životního prostředí. Rozhodně nebudu volit Le Penovou, ale nejsem si ani jistý tím, že budu volit Macrona. Jeho politika přinese jen více sociální nerovnosti a pomůže Národní frontě nabýt na síle," prohlásil Eddy (39), který žije v Dijonu a pracuje jako úředník místní správy.
"Ve sféře hospodářství bude Macronova politika o něco liberálnější. Jinak nepřinese nic nového. Ale všem to, zdá se, náramně vyhovuje: médiím, velkým společnostem, bankám i Německu," uvedl dále Eddy. "Francouzům se politici, dvě zavedené strany, zajedli. Podle mého si myslí, že hlasovali pro něco nového, což se fakticky nestalo. Ještě nevím, koho budu volit," dodal.
Další z dotázaných Clément (33), který žije v Londýně a je otcem dvou dětí, k volbám uvedl: "Jsem docela zklamaný, ale vlastně mě to nijak nepřekvapuje. Vadí mi, že se Le Penová dostala do druhého kola a že Macron je produktem - mnohdy bezobsažným - marketingu. S velkou pravděpodobností se stane příštím francouzským prezidentem a naváže na liberální politiku, která už napáchala nemálo škod a z části je i důvodem, proč tolik Francouzů volilo krajní pravici."
Loutka v rukou korporátu
"Macron bude udržovat nynější status quo, stane se loutkou průmyslových a korporátních lobby, které naší demokracii omamují. Žádný div, že Němci a finanční trhy dnes plesají," dodal Clément.
"Marine Le Penovou vnímám jako ztělesnění pekla a Macrona jako produkt marketingu. To je peklo," uvedla Camille (33), která se živí jako ilustrátorka. "Emmanuel Macron je na můj vkus příliš pravicový, ale doufám, že vyhraje, a úřad tak nepřipadne Le Penové. V podstatě budu volit menší zlo," podotkla.
"Chtěla jsem volit Mélenchona, ale jeho náhled na Evropu mě odradil a nakonec jsem hlasovala pro (Benoita) Hamona. Rozhodně nejsem spokojená s prací, kterou za posledních pět let odvedli (François) Hollande a (bývalý francouzský premiér Manuel) Valls. Hamon avšak nabízel něco nového a věřil v Evropu," prohlásila Camille.
"Z brexitu je mi zle a úzkost, kterou vyvolala u Francouzů žijících v Británii, bych nepřála nikomu dalšímu zakusit. Mám pocit, jako by mě zahnali do kouta, jako by francouzská levice zašla na úbytě," dodala.
Pierre (25), který žije v Londýně a živí se jako designér, v prvním kole hlasování podpořil Mélenchona. "Samo sebou si přeju, aby vyhrál Macron. V prvním kole jsem ho nevolil, lístek jsem hodil Mélenchonovi. Ale nedokážu si představit, že by mou zemi vedl někdo jako Marine Le Penová. Má zastaralé postoje a přála by si, aby Francie vypadala jako v 70. letech. Nemá žádnou vizi budoucnosti ani vývoje a ve světě přitom dochází k zásadním změnám. Její vizí je izolovaná Francie," řekl Pierre.
"Rozhodně nechci být svědkem toho, jak Francie odchází z Evropské unie. Procházíme obdobím, kdy se země chtějí oddělovat. Tomu se musíme vyhnout," dodal Pierre.