Skok do prázdna, pravice K.O. a další reakce na francouzské volby

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Francouzská média popisují porážku velkých stran v prvním kole francouzských prezidentských voleb jako politické zemětřesení nebo malou revoluci. Postup centristy Emmanuela Macrona do závěrečného duelu s nacionalistkou Marine Le Penovou z prvního místa, vidí jako výsledek, kterým dali voliči najevo, že mají současné politiky plné zuby. 

Emmanuel Macron slaví své vítězství v prvním kole francouzských prezidentských voleb

Emmanuel Macron slaví své vítězství v prvním kole francouzských prezidentských voleb,zdroj: Profimedia.cz

"Emmanuel Macron ještě nevyhrál, ale jeho akce se mu zdařila. Rozdrtil totiž starý politický svět," komentoval výsledky list Ouest-France.

"Ve druhém kole proti sobě budou stát sociální liberalismus a nacionalismus, otevření se světu a uzavření, sjednocená Evropa a osamocená Francie," soudí levicový Libération, podle kterého Le Penová dosáhla nejvyššího skóre v historii prezidentských voleb. "V případě, že boj se změní na střetnutí lidu s elitou, kdo může předpovědět, jak dopadne výsledek? V novém dekoru je všechno možné," dodává list, který proto vyzývá k bdělosti.

Hospodářský deník Les Echos popsal výsledek jako "skok do prázdna", voliči podle něj projevili znechucení nad systémem a snahu zapomenout na minulost". 

Deník Le Parisien píše o "fenoménu Macron" a regionální list Journal de la Haute-Marne soudí, že politik postavil "všechno vzhůru nohama". "Klobouk dolů!" reagoval Le Républicain Lorrain, podle kterého Macronovi a jeho hnutí stačilo pouhých osm měsíců kampaně na to, aby se dostal na politické výsluní.

"Tento výsledek představuje zemětřesení, jehož následné otřesy budou trvalé," soudí katolický deník La Croix. Liberální noviny L'Opinion pak uvádí, že "se jedná o novou stránku v historii páté republiky". Francouzští voliči podle něho "diskvalifikovali všechny prezidentské kandidáty politických stran, které, tak či onak, vládly v uplynulých desetiletích".

Deník L'Alsace píše, že se tradiční pravice a levice ocitly v politickém patu a čelí novým výzvám.

Konzervativní pravicový deník Le Figaro na první straně uvedl palcovým titulkem Pravice K.O. "Zatímco touha po změně po (Hollandeově) pětiletce, jednomyslně hodnocené jako katastrofální, nebyla nikdy silnější, pravice nebude, poprvé ve své historii, zastoupená ve druhém kole prezidentských voleb", konstatuje list.

Komunistický deník L'Humanité na své první straně vytiskl palcový titulek "Nikdy" se siluetou Marine Le Penové a vyzývá jednoznačně ke stmelení sil a k tomu, aby se zabránilo této političce v cestě k moci.

Mohutná ofenzíva Le Penové

Macronova sokyně Mariene Le Penová plánuje podle deníku Le Parisien v příštích dvou týdnech mohutnou ofenzívu. 

Šéfka Národní fronty doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice a podle jejích spolupracovníků se ji chystají podpořit i někteří republikánští poslanci, jejichž kandidát François Fillon skončil třetí. Le Penovou by tak podle komentátorů mohlo podpořit 20 až 30 procent voličů Republikánů.

Dále by nacionalistické političce mělo pomoci to, že levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který skončil jako čtvrtý, odmítl kohokoli doporučit pro hlasování ve druhém kole. Podporovatelé Mélenchona, který obdržel téměř 20 procent hlasů jako Fillon, představují mnohamilionovou sílu a zároveň velkou neznámou, jak se zachová. Deziluze z porážky levice může tyto voliče odradit od další účasti, ale na druhou stranu je může lákat mnohé z protievropské Mélenchonovy rétoriky u Le Penové.

Ta podle Le Parisien svým blízkým spolupracovníkům řekla, že je ochotna přijít s kompromisními postoji, aby získala ve druhém kole širší podporu. Ví, že mezi prvním a druhým kolem voleb bude čelit tlaku ze všech stran. Nedá se však očekávat, že by odpor proti ní byl tak masivní, jako když před 15 lety do druhého kola postoupil její otec Jean-Marie Le Pen, proti němuž pak vyšlo protestovat do ulic přes milion lidí.

Přesto je pravděpodobné, že z finále odejde poražena, soudí Le Parisien. Podle posledních průzkumů dávají Macronovi agentury naději na vítězství v rozhodujícím duelu s nejméně 60 procenty hlasů.

Levicový deník Libération se zaobírá nově vzniklou situací, kdy byly poraženy tradiční velké strany. První kolo prezidentských voleb podle něj zasadilo bolestný a možná fatální úder páté francouzské republice. "Cílem systému, který nastolil generál Charles de Gaulle, bylo posílit prezidentské pravomoci a zajistit stabilní parlamentní většinu. Od té doby se u moci střídaly levice a pravice, Francie zažila i období, kdy u moci byli prezident a vláda z rozlišných táborů.

"Tento systém se ale zdá být překonán," poznamenává Libériation. Podle něj voliči ukázali chuť po změně, a proto vybrali do druhého kola kandidáty, kteří stojí mimo zavedený systém dvou politických táborů.


Tagy: Francie zahraničí média a internet francouzská politika francouzské prezidentské volby 2017

Zdroje: ČTK