Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Zadupe mladá a drsná Le Penová svou tetičku Marine do země?

Zadupe mladá a drsná Le Penová svou tetičku Marine do země?
Od pohledu vcelku nenápadná mladá dáma, ve skutečnosti je Marion Maréchalová-Le Penová ostrá jako břitva | zdroj: Profimedia

Komu se francouzská prezidentská kandidátka za Národní frontu (FN) Marine Le Penová zdá málo radikální, nepříliš blonďatá, ne moc ironická a nedostatečně spjatá se svým otcem, ten se možná může těšit na vycházející hvězdu této krajně pravicové strany. A aby se to nepletlo, jde opět o členku Le Penovského klanu – jen o dost mladší. Mnozí předpovídají, že Marion Maréchalová-Le Penová vůdkyni strany a své tetě v jedné osobě co nevidět přeroste přes hlavu.

Zakladatel FN Jean-Marie Le Pen o své 27leté nejmilejší vnučce "MMLP" (jak si sama říká) s obdivem prohlašuje, že právě ona je tou skutečnou dědičkou strany, protože je ostrá jako břitva a stejně pravicově nacionalistická jako on sám. Právě tato mladá dáma se stává oblíbenkyní pravicových extremistů.

Její výbuchy jízlivého smíchu při politických debatách a nenávistná slova, která z ní padají, působí až démonicky v kontrastu s jejím mládím, dlouhými blond vlasy a zvoleným oblečením, které jí propůjčuje vizáž mladé úspěšné manažerky.

Posměch a nadávky

Bojuje proti potratům, za vyhnání uprchlíků ze země a za tvrdé tresty pro nezletilé. Je to právě ona, kdo rád dělá rozruch v pařížském parlamentu a neváhá označit premiéra za kreténa. Pro provokaci nejde daleko. Nedávno se třeba dala slyšet, že by školáci měli raději navštěvovali antické památky Glanum v Provence než koncentráky z druhé světové války.

Přesvědčená katolička se neskloní ani před papežem. Odmítá jeho výzvy k milosrdenství vůči uprchlíkům s tím, že hlava katolické církve je duchovní – nikoliv politik. "Křesťanské milosrdenství platí v první řadě pro mou rodinu a mé francouzské spoluobčany," namítá a odmítá přijímat veškeré migranty - ať už prchají z jakýchkoliv důvodů. Jindy zase vystupuje proti sňatkům homosexuálů, protože prý legalizují i "jiné formy lásky", jako je třeba polygamie.

Vystudovaná právnička se tuze ráda posmívá. Má nacvičený ironický úsměv, který jí vždy přelétne přes tvář, když se jí nelíbí položená otázka nebo jí připadá něčí postoj příliš "sluníčkářský". Posměšek je v jejích rysech patrný i v okamžiku, kdy jde o soucit s lidmi žijícími na zpustlých předměstích, které označuje za "ksindl". Bojovný výraz se naopak objevuje, když nadává na uprchlíky, ženy podstupující interrupci, homosexuály, bankéře, obnovitelné zdroje energie nebo muslimy.

Neštítí se šířit v rozhovorech nebo přes Twitter zjevné lži, jako třeba že většina francouzských atentátníků má dvojí občanství nebo že dvě třetiny imámů jsou placeny ze zahraničí. Jejím úkolem prostě je označit přistěhovalce a muslimy za nepřátele státu, aby se pak sama mohla stylizovat do role vrchní policistky.

Téměř dědečkův klon

MMLP je mladá, ale ve skutečnosti není žádnou novou tváří Národní fronty. Je ironií, že je to právě nejmladší Le Penová, kdo prosazuje politiku zakladatele strany, jehož odstavila nynější šéfka a její teta Marine. Je to, jako by se vracela právě ta stará Národní fronta, od níž se nynější šéfka svým přece jen méně radikálním vystupováním snaží do jisté míry distancovat.

Zdá se, že Marion svou tetu takříkajíc předjíždí zprava, byť se to vzhledem k už beztak k radikálnímu programu zdá být téměř nemožné, napsal německý magazín Die Zeit. Ani jedna z obou dam sice v místních volbách v roce 2015 ve svých regionech nevyhrála, ale získaly přibližně stejné procento hlasů, což by mohlo znamenat, že MMLP dýchá své šéfce na záda.

Mezi oběma ženami panuje napětí a Marine se svou neteří v případě vítězství nepočítá ani s funkcí ve vládě. Podle pozorovatelů ale jde spíš o zinscenované konflikty, které mají rozšířit okruh sympatizantů strany. Zatímco MMLP získává krajně pravicové voliče, Marine oslovuje ty umírněnější.

profimedia-0268786843 Objetí s tetičkou | zdroj: Profimedia

Když byla MMLP v roce 2012 zvolena do Národního shromáždění, stala se ve 22 letech nejmladší poslankyní novodobé historie. Jejím volebním obvodem je departement Vaucluse v Provenci, kde kvetou levandule, rostou vinice a kde obyvatelé sní o někdejší, údajně vlastenečtější a významnější Francii.

Narozena v pařížském luxusu, zvolena za Provence

Sama Marion přitom vyrůstala na luxusním pařížském předměstí: na zámku Montretout, rodinném sídle rodiny Le Penových s půlhektarovým parkem. Je dcerou druhé Le Penovy dcery Yann a jejím nevlastním otcem je Samuel Maréchal, který kdysi vedl hnutí mladých členů Národní fronty.

Chodila na katolickou školu a nikdy ji ani nenapadlo vzdorovat nadmíru konzervativní rodině. Zpočátku sice byla příznivcem Nicolase Sarkozyho, už v 18 letech ale vstoupila do rodinné partaje.

Její kariéra začala v podstatě už ve dvou letech, kdy se objevila na volebních plakátech v dědečkově náruči. Ten pak její politické ambice pilně podporoval. 

V regionálních volbách v roce 2010 ještě Marion pohořela kvůli nezralosti a nezkušenosti, o dva roky později to ale dotáhla až do dolní komory parlamentu. Zpočátku se držela spíš zpátky, postupem času jí ale narůstalo sebevědomí. Častěji se ujímala slova a napadala jak socialistické, tak i konzervativní politiky.

Jejímu nabroušenému jazýčku neunikl ani premiér Manuel Valls. Vytkla mu, že odsuzuje voliče Národní fronty a vyzvala jej, aby se raději staral o svou zemi a o obavy Francouzů. Odpověděl jí s jen s obtížemi potlačovanou zlostí, že bude až do konce bojovat za to, aby Národní frontu stigmatizoval a dal jejím členům najevo, že nezastupují ani republiku ani Francouze. Vytkl jim, že podvádějí obyčejné lidi. Marion se při jeho slovech - jak také jinak - ironicky usmívala.

profimedia-0315403509 Ironický úsměv je pro Marion Maréchalovou-Le Penovou typický | zdroj: Profimedia

I dětí rodí MMLP jakoby mimochodem a po francouzsku: Dcera Olympe se jí narodila v roce 2014, krátce před porodem se Marion provdala za jejího otce Mathieua Decosse.

Teď je MMLP doslova dědečkovým klonem a jako pokračovatelka Le Penovské ságy vyplnila mezeru, kterou po sobě Jean-Marie Le Pen se svými extremistickými názory zanechal. Distancuje se sice od jeho antisemitských výroků, vystupovala ale rozhodně proti jeho vyloučení ze strany.

Vzhledem k tomu, že v uplynulých letech se volební výsledky Národní fronty stále zlepšovaly, bude Marion možná šikovně po ruce, až bude strana na vrcholu své moci, a stane se její novou vůdkyní, prorokují mnozí.

Více než třetina mladých Francouzů podporuje FN

Možná ji čeká hvězdná kariéra ve vysoké politice, protože ekonomická frustrace žene mladé francouzské voliče právě do náruče Národní fronty. Hlas této straně se podle průzkumů chystá v prezidentských volbách hodit 39 procent voličů ve věku 18 až 24 let.

Pro srovnání: centristu Emmanuela Macrona chce volit 21 procent voličů této věkové kategorie a umírněného konzervativce Francoise Fillona pouhých devět procent. Taková výrazná podpora od mladých lidí jde přímo proti posledním trendům v jiných zemích.

Důvodů je několik: Nejen perspektiva, že se jim bude žít hůř než jejich rodičům, ale například i to, že už nepamatují silně xenofobní profil této strany v 70. letech. Podle politologů mladí lidé většinou ani neznají program Národní fronty, ale chtějí prostě hlasovat proti stávajícímu systému.

Strana také právě mladé voliče výrazně oslovuje. Má ze všech partají ve Francii například nejsilnější prezentaci na sociálních sítích a dvě z jejích nejvýraznějších tváří jsou politici, kterým není ani třicet. Vedle MMLP je to 29letý David Rachline – starosta města Fréjus na riviéře, který se v září 2014 společně se Stéphanem Ravierem stal také jedním ze dvou prvních senátorů zvolených za FN.

Ve své obci škrtá Rachline peníze nemilovaným sdružením, migranti tu žijí ve strachu a jeho prvním krokem ve funkci starosty bylo to, že z radnice sundal evropskou vlajku. Marine Le Penová z něj dokonce udělala mluvčího své volební kampaně. A jistě není ani náhodou, že 93. bodem jejího volebního programu je vztyčit na všech veřejných budovách francouzskou vlajku a tu evropskou dát pryč.

Zdroje:
The Financial Times, Die Zeit, Tanja Kuchenberger: Marine Le Pen - Tochter des Teufels