Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

OBRAZEM: Stromy slaví svůj svátek, podívejte se, co vše umí spolknout

OBRAZEM: Stromy slaví svůj svátek, podívejte se, co vše umí spolknout
Tree-Rex | zdroj: Profimedia

Když se stromům - ať už je zasadila příroda nebo člověk - daří, zvládnou ve svém vysokém věku kromě oxidu uhličitého pohltit i věci, které do přírody nepatří. Za to si zaslouží uznání nejen během Dne stromů, který v Česku připadá na neděli. 

Poskytují kyslík, stín, plody, dřevo i ubytování statisícům druhů zvířat. Bereme je ale už jako samozřejmost, a tak si alespoň jeden den v roce stromy zaslouží připomenutí svého mimořádného významu. 

První oslavy Dne stromů se konaly v roce 1805 ve Španělsku, "popularitu" ve světě ale svátek získal až o osmdesát let později díky americkém dni sázení stromů. Od té doby se zapojily desítky zemí, které si svátek samy určují podle období, které je pro sázení nejlepší.

Na českém území se poprvé masově oslavil začátkem dubna 1906, tradici však přerušily válka a komunistický režim. O návrat oslav Dne stromů se zasloužili až v roce 2000 bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Volba data připadla na 20. října, protože jsou tou dobou stromy nejkrásnější a navíc je v říjnu v Česku ideální doba pro výsadbu. 

Zdroje:
Profimedia, Wikipedia