Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Nobelovku za mír má Abiy Ahmed, Greta vyšla naprázdno

Nobelovku za mír má Abiy Ahmed, Greta vyšla naprázdno
Etiopský premiér Abiy Ahmed | zdroj: Profimedia

Nobelovu cenu za mír za letošní rok získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Zasloužil se především o uzavření mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou, která ukončila jednu z nejdelších válek v Africe.

Norský Nobelův výbor ocenil mírové snahy, demokratické reformy a mezinárodní angažovanost etiopského premiéra, především pak jeho iniciativu, díky níž byla uzavřena mírová dohoda se sousední Eritreou. Ve vleklé válce zahynulo na 80 tisíc lidí.

Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po třiceti letech bojů samostatnost. Pohraniční válka mezi Etiopií a Eritreou vypukla v roce 1998. Po dvou letech konflikt přešel do vleklého hraničního sporu. Mírová dohoda byla podepsána už v roce 2000, ale nedodržovala se. Obě země obnovily vztahy až loni v červenci.

"Úsilí Abiy Ahmeda právě teď potřebuje uznání a zasluhuje povzbuzení," reagoval Nobelův výbor na případné hlasy kritiků, jimž se může ocenění nejmladšího afrického vůdce zdát předčasné. Podle výboru patří ocenění všem, kdo se na usmíření v regionu podíleli, včetně eritrejského prezidenta Isaiase Afwerkiho. 

Demokratické reformy etiopského ministerského předsedy

Třiačtyřicetiletý člen evangelické církve Abiy Ahmed, někdejší voják z povolání, později počítačový expert a doktor filozofie, byl jmenován premiérem loni v dubnu. Za jeho vlády byly provedeny ekonomické reformy a uvolňovalo se politické napětí v zemi. Vyzval mimo jiné k návratu exilových disidentů, posílil svobodu médií, propustil tisíce politických vězňů, zrušil obvinění z terorismu vůči opozičním aktivistům, zahájil stíhání činitelů obviňovaných z porušování lidských práv a výrazně posílil vliv žen ve společnosti.

Podle svých kritiků ovšem není schopen řešit rostoucí etnické napětí v zemi, kvůli němuž opustily domovy už dva miliony obyvatel. Etiopská ekonomika je jednou z nejdynamičtějších ze všech východoafrických států, země však zůstává jednou z nejchudších na světě.

Na Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 301 kandidátů - 223 jednotlivců a 78 organizací. Podle sázkových kanceláří byla favoritkou švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, nicméně podle pozorovatelů byl mezi možnými laureáty i Abiy Ahmed.

Tento týden byli vyhlášeni laureáti ceny za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii, literaturu. Nobelova cena za mír ale tradičně přitahuje největší pozornost. V pondělí bude udělena Nobelova cena za ekonomii.

Všechna ocenění jsou dotována devíti miliony švédských korun (21,5 milionu českých korun) a budou předána na výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Zdroje:
Wikipedia, Vlastní, Bild, čt24