Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Nobelovu cenu za literaturu obdržela Olga Tokarczuková a Peter Handke

Nobelovu cenu za literaturu obdržela Olga Tokarczuková a Peter Handke
Nobelovu cenu za literaturu za 2018 obdržela Olga Tokarczuková a za rok 2019 ji získal Peter Handke. | zdroj: The Nobel Prize

Laureátkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 se stala polská spisovatelka Olga Tokarczuková. Za rok 2019 toto ocenění obdržel rakouský autor Peter Handke. Potvrdily se tak předpovědi, že jednou z oceněných bude žena.

Švédská akademie letos ocenila dva autory kvůli loňské aféře se sexuálním obtěžováním, kdy cenu za literaturu neudělila.

Za "vypravěčskou představivost, která s encyklopedickou vášní představuje překračování hranic jako formu života", získala cenu Olga Tokarczuková. Peter Handke byl podle akademie vyznamenán za "vlivné dílo, které s jazykovým mistrovstvím prozkoumává periferie a zvláštnosti lidské existence".

Olga Tokarczuková je polská spisovatelka, básnířka a aktivistka a řadí se k nejúspěšnějším polským autorům. Získala několik ocenění nejen v Polsku, ale také v zahraničí. Za svou knihu Běguni obdržela mezinárodní Man Bookerovu cenu. Zároveň se stala teprve patnáctou ženou, která získala Nobelovu cenu za literaturu.

Peter Handke je rakouský spisovatel, dramatik a překladatel. Jeho dílo je ovlivněno jeho prožitky z války a poválečné doby a utrpením občanů v nacistických dobách. V Rakousku je známý díky svému experimentálnímu dramatu. Je spoluautorem scénáře filmu Nebe nad Berlínem Wima Wenderse. Kontroverze vyvolala jeho publikační činnost o válce v Jugoslávii. Na kontě má mimo jiné Cenu Franze Kafky nebo mezinárodní Ibsenovu cenu.

Zdroje: