Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Komentář: Mouřenínové z liďáku se hlásí do služby. K Babišovi

Komentář: Mouřenínové z liďáku se hlásí do služby. K Babišovi
Jan Hamáček | zdroj: Profimedia

Zaslechli jste divný zvuk ze Strakovy akademie? To Andrej Babiš skřípe zuby, chystá se do koalice se sociální demokracií – "součástí zkorumpovaného systému".

Ruka není v rukávě, ale už za pár týdnů tam může být. Sociální demokraté kývli na nabídku Andreje Babiše a budou s ANO pokračovat v rozhovorech o koalici.

Na první pohled to vypadá jako jejich vítězství. Vždyť si vytrucovali vnitro.

Jenže koalice s Babišem tolerovaná KSČM pro ně žádnou výhrou nebude. ČSSD v ní bude tahat za kratší konec provazu. I kdyby se přitulila ke komunistům a uvnitř koalice s nimi navázala družbu (vyjádřeno iniciálami: KSČSSD), sociální demokracie bude pořád pouze juniorním partnerem ANO.

Koaliční účelovka

Proč sociální demokraté míří do holportu s Babišem, kterého bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek označil za parazita? Jsou prostě natěšeni do vlády. Pro některé to bude šance, která se už nemusí opakovat.

Jiným může ležet na srdci dobré jméno země v zahraničí. "Odmítnout jednání by znamenalo otevřít dveře vládě, která by se opírala o extremistickou SPD," vysvětluje šéf ČSSD Jan Hamáček.

Sociálním demokratům nicméně musí být jasné, že Babiš je nepotřebuje k tomu, aby posílil vládu. Stranu, kterou nazval "součástí zkorumpovaného systému" (SPD, ba ani KSČM tak nikdy neznectil), chce pouze pro to, aby získal důvěru, a mohl tak řídit stát po zbytek volebního období.

Nemusí to být právě se sociální demokracií. I když koalice ANO + ČSSD obdařená důvěrou komunistů (108 z 200 hlasů) klapne, Babiš nepochybně udělá vše pro to, aby za sebou nezbořil mosty k Tomiu Okamurovi a měl v záloze osvědčenou koalici "lithiovou" – ANO s podporou SPD a KSČM (115 hlasů). ANO ji složilo dohromady hned několik dnů po volbách a náramně mu vyhovuje.

Jistě, sociální demokraté mají jedinečnou příležitost přimět ANO, aby souhlasilo s odvoláním Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny a některých členů jeho kohorty z funkcí ve výborech. Postačí to však k definitivnímu rozbourání koalice, která ve sněmovně funguje už půl roku?

Na určitý čas může zhrzený Okamura zacouvat mezi opozici. Nic ale netrvá věčně. Tomio se může Babišovi nabídnout třeba ve chvíli, kdy se ANO a ČSSD pohádají o rozpočet, anebo o těžbu lithia v Česku. V takový okamžik se z koalice může přes noc vyklubat koala.

Samuraj v záloze

Babiš je promiskuitní politik. Proto si kromě koaliční partnerky bude vydržovat samuraje, jeho SPD ještě může potřebovat

Je nasnadě, že jakmile vláda získá důvěru, Babiše už nikdo neodvolá. Pokud by sociální demokraté z vlády odešli, Babiš ji jednoduše doplní svými lidmi. Pravidla jsou jasná – po rekonstrukci vlády, při které její předseda zůstává ve Strakově akademii, už není nutné hlasovat o důvěře.

A kdyby po koaličním rozvodu sociální demokraté vyvolali hlasování o nedůvěře, Babiš povolá do služby Okamuru a za nějaké vstřícné gesto parta zabrušovačů jeho vládu nepochybně podrží.

Strategii ANO lapidárně popsal Babišův pobočník pro sněmovní pletichaření Jaroslav Faltýnek. Na tiskové konferenci tohoto širokorozchodného hnutí prohodil: "Důležitý je výsledek, ne cesta, po které se k němu dostanete."

Tato pracovní metoda ANO se dá popsat i takto: Důležitý je výsledek, ne to, s kým se k němu dostanete.

Když přistanou Marťani…

Babiš a jeho politická firma nejsou v tomto politickém stylu průkopníky. Dělají vlastně to, co kdysi sociální demokraté – byť ve větším rozsahu.

Někdejší šéf sociální demokracie a (v letech 2005 a 2006) premiér Jiří Paroubek pronesl památný výrok: "Ty zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty. A kdyby tady spadli Marťani, tak je budu schvalovat s Marťany!"

(Patrně inspirace v projevu komunistického vůdce Klementa Gottwalda, který ve třicátých letech minulého století prohlásil, že komunisté se spojí třeba s čerty, jen když to pomůže komunistické myšlence.)

A jak to dopadlo s Marťany? Na Zem nespadli. Komunisté ale přiložili ruku k dílu a sociální demokraté s jejich pomocí vládní návrhy zákonů ve sněmovně předělávali tak, že výsledek byl na hony vzdálen kompromisu, na kterém se před tím usnesli s koaličními partnery – Unií svobody a KDU-ČSL.

Kdoví, zda se Babiš a jeho lidé nakonec nevydají ve stopách Paroubkovy ČSSD – s Okamurovými Marťany. Důležitý je přece výsledek.

Pro sociální demokraty by se tak po letech mohlo naplnit proroctví vepsané do rčení "kdo s čím zachází, s tím také schází".

Zdroje:
Vlastní