Pět ministerstev včetně vnitra, zní nabídka. ČSSD řeší morální dilema

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka prozradil, že hnutí ANO nabídlo jeho straně pět ministerských postů ve společné vládě. Patří k ní i ministerstvo vnitra. ČSSD nyní řeší, jestli přistoupí na to, aby premiérem takové vlády byl trestně stíhaný Andrej Babiš. Straně by údajně stačil smluvní závazek okamžitého konce vlády, pokud by byl šéf ANO odsouzen.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka

Místopředseda ČSSD Roman Onderka,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Podle odpůrců vládního angažmá ČSSD záleží na tom, jak sociální demokraté dokážou svou roli obhájit. Část krajů podle místopředsedy Jaroslava Foldyny spolupráci s ANO odmítá.

"Tady nejde o počty ministerstev, ani ministerstva, ale o podstatu toho, v jaké situaci se bude nacházet sociální demokracie. Jde o to, abychom důstojně mohli splnit očekávání a být v důstojné roli před občany," řekl Foldyna novinářům.

Senátor Petr Vícha popsal, co sociálním demokratům na spolupráci s ANO vadí. "Naši členové na všech úrovních musejí předkládat negativní lustrační osvědčení, čistý trestní rejstřík a prohlášení, že na ně není vedeno žádné řízení. Členové se ptají, proč to neplatí pro premiéra? My s ANO nemáme 101 hlasů, takže vždycky budeme v područí KSČM," uvedl. Dodal, že ANO stejně ve Sněmovně hlasuje v dohodě s komunisty a hnutím SPD.

Štěch myslí spíš na komunálky

Onderka si nedovede představit spolupráci v případě, že by ČSSD nemělo možnost ovlivňovat ministerstva propojená s programovými prioritami sociálních demokratů. Potvrdil, že ČSSD dostalo nabídku na řízení ministerstva vnitra a čtyř dalších, nechtěl ale upřesnit, o která jde. Zdůraznil, že dnes předsednictvo zřejmě pouze rozhodne o pokračování, či nepokračování rozhovorů s ANO. Definitivně rozhodnou o angažmá ČSSD ve vládě členové strany v elektronickém referendu.

Předseda Senátu Milan Štěch zopakoval, že je proti spolupráci s hnutím ANO, sociální demokracie by podle něj neměla být ve vládě, spíš se má soustředit na přípravu podzimních komunálních voleb.

Tagy: ČSSD Česko domácí hnutí Ano česká vláda česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK